poster

Eureka

 • český

  Cena moci

 • český

  Heuréka

 • anglický

  Eureka

Drama

Velká Británie / USA, 1983, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Snorlax
  *****

  Emocionální atomová bomba, jejíž spad bude ještě dlouho přetrvávat. Občas výbušně přímočarý, reprezentantem může být scéna vystřelení mozku, občas si hrající s obrazy, kdy se po orgiích s hady objevuje ten pletený plný barev, občas vizuálně balancující na hraně při opalování obličeje figuríny a občas až démonicky úchvatný svými odkazy, třeba na Zlaté opojení.(15.1.2019)

 • TD
  ****

  Konvenční scény zlatokopova dobrodružství, případně zahnilého života člověka, který už nemá o co se ucházet a propadá se do pozlacené prázdnoty jsou proloženy horečnatými obrazovými konstrukcemi a excesy. Uprostřed hledání zlata si někdo vystřelí mozek (detailní záběr, jednou zopakovaný), hrdina se rozpadá ve svých představách, aby po zbytek života byl mučen absencí představivosti. Alespoň záchvěv života ucítí až ve chvílích smrti, kdy je s rozbitou hlavou opékán plamenometem. V rámci tohoto metafyzického běsnění se nachází například Russella připomínající voodoo orgie a řada hysterických výstupů. Pro hrdinu je legitimní jít na dceřina snoubence se sekáčkem na maso a pak ji prosit, aby se k němu vrátila domů. Chování postav se tu vymyká věrohodnosti, jde o film založený na symbolech, kdy je symbolem i celá postava, dějiště filmu, zápletka. Film přeskakuje v čase, má zdánlivě rozbitý styl vyprávění, vrství symboly od očividných po skryté, postavy neustále dokresluje a zkresluje, takže některé jsou až nepochopitelné. Zejména se nedrží zavedených kategorií: střídá doslovnost a kýč s překvapivými a netradičními nápady, přehnanost na hranici trapnosti s chladným odstupem. Svým způspbem je velmi poctivý. Snaží se otázky když ne zodpovídat, tak alespoň klást pokud možno co nejzodpovědněji. Eurece by velmi slušel rozumný režisérský sestřih, místy se opravdu skoro rozpadá a přetéká myšlenkami a emocemi, až se stává bizarně směšnou (závěrečný soud je už opravdu jen hysterický a víceméně zbytečný), nicméně je rozhodně výjimečná, minimálně díky autorově odhodlání vypustit takový sebezničující projekt. Zpetně se totiž nelze vůbec divit, že to byl takový průšvih, naopak je s podivem, že od toho Hackman neutekl. // Poznámka na okraj: původně poměrně drahý film s řadou tehdejších hvězd distribuční společnost po zkušebním promítání nechala na dva roky zavřít do trezoru a poté jej pustila do distribuce v minimálním počtu kopií a bez propagace.(16.9.2007)

 • AD P
  ***

  Napriek skvelemu obsadeniu v celku dost velka nuda.(1.5.2010)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $123,572Tržby Celosvetovo $-(29.3.2009)

 • Rob Roy
  ***

  Zajímavě nezvládnutý film. Povinnost pro ty co jako já považují Theresu Russell za jednu nejvíc sexy hereček, v Eurece si jí užijete(7.8.2008)