Reklama

Reklama

František Kriegel: Sám proti Moskvě

(TV film)
  • angličtina A Lonely Voice Against Moscow (festivalový název)

Obsahy(1)

Dokument se vydává po stopách kontroverzní osobnosti MUDr. Františka Kriegla, který se narodil v židovské rodině v Haliči, studoval na Německé univerzitě v Praze, zachraňoval životy jako frontový lékař ve Španělsku, Číně, Barmě a Indii a po druhé světové válce se dal do služeb KSČ a Lidových milic. V roce 1968 se stal jedním z hlavních představitelů našeho státu a jako jediný člen unesené delegace si zachoval tvář a oficiálně neodsouhlasil „bratrskou pomoc“, což pro něj mělo citelné profesní i společenské následky. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a byl hlídán policií až do své smrti v roce 1979. Dokument se zabývá otázkou po podstatě charakteru osobnosti Františka Kriegla, dějinném kontextu jeho života a sleduje také jako jednu z hlavních linií i vznik monografie o něm z pera historika médií Martina Gromana. Kromě Martina Gromana v dokumentu hovoří Petr Pithart, František Janouch a Riva Krieglová. (Česká televize)

(více)

Recenze (13)

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Absolútne zásadné a určujúce pre kvalitný dokument o tejto fascinujúcej osobnosti je scenáristická a osobná účasť Martina Gromana, historika, ktorý o FK napísal knihu... pretože ten podáva mnohovrstevnatý a komplexný portrét a dokáže priblížiť osobnosť viac než štandardná obrazová výplň alebo koláž názorov. Kriegel bol nielen chlap, ktorý do konca opakoval Brežnevovi "nie" a nebál sa kritizovať ani svojich politických súputníkov, ale aj komunista dušou a srdcom, boľševickejší ako ostatní členovia nomenklatúry a súčasne rovný človek, statočnejší než iní a ľudskejší ako málokto, zaslúžilý lekár a tvrdý chlap veriaci skoro až fanaticky vo fata morgánu svetovej revolúcie a konečné víťazstvo komunizmu. Dnes málokto dokáže pochopiť takéto zo súčasného hľadiska zásadné rozpory... o to spokojnejší som bol z tohoto portrétu, krásne ukazujúceho, že príbeh komunizmu ani u nás nebol jednovrstevnatý a čiernobiely. Za tento prístup plná paľba a že okrem Gromana tam potom nemusí byť desiatka ďalších hovoriacich, náhodne zozbieraných, hláv... ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Představení leninského komunisty beroucího vážně oficiální proklamace režimu a usilujícího o jejich materializaci je zdařilé a nepřímo ukazuje na složitost doby a váhu silné osobnosti. Krieglův život byl životem snílka a muže akce v jednom. A také odborně zdatného lidského lékaře. Člověka, který viděl a přemýšlel a zůstal věrný sám sobě i tomu, čemu věřil. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Moc pěkně zpracovaný dokument o zajímavé osobnosti, znala jsem jméno pana doktora jen v souvislosti s rokem 1968, takže pro mě osobně spousta nových informací.. Líbí se mi a cením si, že tvůrci divákům nic nepodsouvají, nechávají to zcela na nás, jaký obrázek si o práci lékaře a politika Františka Kriegela uděláme.. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Ideální dokument pro ty, kteří nemají čas číst knihu, jež letos vyšla průvodci tímto dokumentem Martinu Gromanovi (mj. spoluautorovi doporučeníhodného podcastu Přepište dějiny) v nakladatelství Paseka a jež nese název Kriegel - Voják a lékař komunismu. Režisérům Martinu Slunečkovi a Miloslavu Šmídmajerovi se do dvaapadesáti minut podařilo vtěsnat vše, co o Františku Krieglovi, "osobnosti mnohostranné, rozporuplné" (abych si vypůjčil příhodný popis uživatele rivah), potřebujeme vědět. 75 % ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"S lidmi nebudeme jednat jako s dobytkem..."  Velmi oceňuji, že tento dokument ukazuje osobnost Františka Kriegla (idealisty a současně muže svéhlavého a radikálního) ze všech možných stran. Na jednu stranu zde třeba zazní výše uvedený citát z počátku padesátých let a informace, že z pozice tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví se Kriegl dokázal postavit za některé lékaře, kteří měli potíže, protože nebyli v komunistické straně. Současně se ale člověk dozvídá i o tom, že měl v okamžiku únorového převratu vysoké postavění v Lidových milicích a že zastával poměrně radikální pozice. Z dokumentu se ale hlavně člověk dozví celou řadu perliček z jeho života (o jeho původu z Haliče, jménu Ferenc na vysvědčení, jeho roli lékaře čínských tankových jednotek v indii a Barmě za války nebo o tom, jak koncem 50 let budoval zdravotnictví na Kubě ). Jako zaměstnanec Ministerstva dopravy musím ocenit vkusné využití interiérů této budovy (někdejšího sídla ÚV KSČ) a to včetně prostoru protiatomového bunkru, který s nachází ve zdejším podzemí. ()

FOCKE_WULF 

všechny recenze uživatele

Soudruh Obadiáš Kriegel byl roku 1968 ve vysoké stranické funkci, takže stejně jako Saša Dubček to nemohla být malá svině. Nadšený levičák, odjel bojovat do španělské války za republikány. V roce 1948 nabádal, aby milicionáři nebyli jen tichou dělnickou hrozbou, aby se nebáli střílet do lidí. On i jeho družka Plavalaguna Kriegel byli židé; toto etnikum má k bolševismu blízko, chtějí přeměnit svět v jeden vzkvétající kibuc. Soudruh byl silná, trochu obtížná osobnost, potížista, na Kubě byl zpočátku nadšený, po pár letech už je tam začal kritizovat. Do historie vstoupil tím, že se při sovětské okupaci jako jediný z vlády neposral a nepodepsal dokumenty pro Československo nevýhodné. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument o pestrém životě Františka Kriegla, který je ale nemožné vtěsnat plnohodnotně do pouhých 52 minut. Přesto se tvůrcům zdařil vyvážený medailonek, který vypíchl to nejpodstatnější a vykreslil Krieglovu osobnost co nejobjektivněji. ()

rivah 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný dokument osvětlující mnohostrannou, rozporuplnou osobnost. Rozhodující je, že se v srpnu 1968 vzepřel a nepodepsal. ()

subic 

všechny recenze uživatele

Narodil se v Haliči v židovské rodině, ve Lvově mu neumožnili studovat, tak šel v roce 1926 studovat do relativně svobodné a liberální Prahy. Jako lékař se později věnoval revmatologii. Následně od roku 1960 budoval i nemocnice na Kubě, kde zavádí hromadná očkování zejména na dětskou obrnu. Ale jaký byl tedy jeho skutečný charakter? Hrdina a celoživotní humanista. ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele

Velice dobrý dokument o jedné dost kontroverzní osobnosti československých dějin : 5 * a 75 % . ***Komentář četli herci Jan Hájek a Gabriela Míčová. Natáčelo se v prostorách Národního muzea, dnešního Ministerstva dopravy, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, v dnešním Fyziologickém ústavu 1.lékař.fakulty Univ.Karlovy a v areálu Zámku Loučeň (např.labyrint z keřů - labyrintů tam mají víc). ///Perlička : ministerstvo dopravy sídlí v Praze na Nábřeží L.Svobody 12. V této budově sídlil v l. 1960-1990 Ústřední výbor KSČ a byl tam i služební byt G.Husáka - gen.tajemníka ÚV KSČ... . ***Je dál dostupný v I-vysílání ČT . ()

vinducha 

všechny recenze uživatele

Sice zarytý komančero , ale protože to cítil tak , jak to původně asi bylo myšleno , člověk mu to ve finále ani nemůže zazlívat. No a navíc opravdový hrdina , tam kde všichni ostatní sklopili uši a drželi hubu , tam se pan Kriegel nebál ozvat a jako solitér být proti . Škoda , že naše novodobá historie nemá víc takových jmen. ()

Reklama

Reklama