Dva muži šli do války

Two Men Went to War

Komedie / Válečný / Drama

Velká Británie, 2002, 109 min

Úsměvná komedie z prostředí 2. světové války natočená vtipně s notnou dávkou anglického humoru a v závěru snad i jako parodie na oslavné happy endy amíkovských filmů. Dva naivní a dle svého mínění nedocenění vojáci z britského zázemí se rozhodnou nehnít nečinně ve vojenském táboře a provedou svou vlastní "invazi ve dvou" na francouzské území. Pod rouškou tmy se nalodí na rybářskou loď a překonají kanál La Manche. Díky velkému štěstí při své ještě větší naivitě se jim podaří na okupovaném území Francie provést nemožné a dokonce se vrátit zpět na anglické území jako hrdinové. Skutečný příběh se jistě takto naprosto stejně neodehrál a byl pravděpodobně méně komický, než máme možnost sledovat u tohoto snímku. Je ale obdivuhodný a jistě stojí za to se na něj podívat. Srovnal bych jej s výbornou knihou "Jak jsem vyhrál válku" autora Patricka Ryana , která byla zfilmována v roce 1967. Filmová podoba s Johnem Lennonem však nezískala takový ohlas, jako kniha samotná.(3.1.2009)

Seržant MATlal a vojín PATlal to jdou nandat fašounům a taky že JO :))) NANDALI !!! Nieje to nič extra. Občas sa tu dá uškrnúť, ale žiadna bomba to nieje. Štvrtú hviezdičku pridávam iba za to, že je to podľa SKUTOČNÉHO PRÍBEHU!!! Dvaja znudení zubári počas druhej svetovej vojny sa rozhodnú na vlastnú päsť podniknúť inváziu na nemcami okupované Francúzsko. Pôvodný plán zničiť nemecké vojnové lode granátmi nevychádza a tak sa aspoň rozhodnú zdrvujúco zničiť nemeckú vojenskú základňu a zasadiť tak smrteľný úder nepriateľovi. Až keď sa dotrmácajú s5 do Anglicka, tak im pred súdom vysvetlí Churchillov pobočník, že náckom zničili kuchyňu. S touto prevratnou stratégiou mali Angláni začať hneď na začiatku vojny. Stačilo by ešte pár zničených kuchýň a nemčouri by to zaručene vzdali. Jednoducho by sa urehotali k smrti nad touto bravúrnou taktikou :D(15.7.2009)

Skvělá anglická komedie z 2. světové války, ve které se nezapře britský humor skloubený se skvělou atmosférou tehdejší doby. Je to prakticky malý a ne příliš známý film o dvouch zubařích, kteří udělali velké věci a dopomohli jedné operaci aniž by o tom vlastně tušili a aniž by to chtěli. Po celou dobu sledování jsem se bavil, i když jsem se nikdy neřehtal na celé kolo, pousmál jsme se tak, jak to Angličani umí a dokázali mně přidržet v křesle až do samého konce filmu, který na komedii skončil tak, jak skončit má...a to se panejo tento příběh skutečně stal. --- Kontrola počtu je skončena pane. - Ztráty jsou? - Pár pořezaných sklem a paní plukovníková spolkla pecku od švestky(10.5.2007)

Perfektní komedie z druhé světové války. Britský humor se rozhodně nezapře. Dva sympatičtí 'antihrdinové' se potýkají s řadou problémů neskutečně naivně a nejednou bude jejich počínání doprovázet váš hurónský smích (scéna s vlakem). John Henderson mě mile překvapil, stejně jako Derek Jacobi. Britové komedie prostě umějí.(24.9.2006)

Pod tíhou zážitku z Nolanova Dunkerku jsem si pustil jiný film o britské armádě během WW2, tentokráte o dvou zubařích, co zdrhli ze svý základny, přepluli do frickama pustošené Francie, sabotovali jim nějakou radarovou stanici (či co to bylo), to vše v televizním looku, zato s akcema jak z Call of Duty. Tohle je ale hlavně krásná dobová záležitost, s britským humorem, kde válka není ani krvavá ani zdrcující. A pokud je to opravdu inspirované skutečnými událostmi, tak hrdinným dentistům klobouček a respekt až na půdu Big Benu. A to i přesto, že ze všeho nejvíc připomínali Laurela a Hardyho, nebo minimálně Mr. Beana... "Pozor, Adolfe, zubaři přicházejí!"(27.7.2017)