Americká idyla

American Pastoral

Americká idyla

USA, 2016, 108 min

Roth jako spisovatel mi nesedí, ale coby autor filmových předloh mě zatím nezklamal. V tomto případě nejde jen o generační střet, ale především o rodiče, kteří dali svému dítěti prakticky vše, co mohli, vychovali ho podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale ani to nebylo nic platné. McGregorovi se podařilo až příliš věrně zachytit jednu z mých nočních můr, přičemž vedle skvělé režie přidal i výborný herecký výkon, díky němuž jsem jeho otcovské zoufalství cítil takřka na vlastní kůži. Skvěl me sekundovala Jennifer Connelly v roli matky, která se se ztrátu dcery vyrovnává po svém a líbila se mi i poněkud hysterická Dakto Fanning jako dcerk zblbnutá levicovým aktivismem. Skvělá prvotina a poměrně hodnocení jako už tolikrát opět nechápu. 90%(20.7.2017)

• Lacike

Nechcete mat deti? Pustite si tento film, ktory vas utvrdi v tom, ze robite dobre. Radsej ziadne deti jak taku jednu neznesitelnu rozmaznanu jebnutu dceru, ktora proste musi robit vsetko preto, aby najebala rodicov. Neustale sa buri, ale absolutne netusi, co chce. Hlavne, ze to nebude to, co robia jej rodicia. A ked pri tom zacnu zomierat ludia, tak je jej tiez vsetko jedno. Uz ta dost neznesitelnu povahu robi este neznesitelnejsim jej koktanie, ktore sa neda pocuvat. No a akokeby nestacila jedna jebnuta aktivistka, tak sa neskôr objavi dalsia, ktora zakazdym, ked poviete biele, tak bude tvrdit, ze spravne je cierne a naopak. Neviem presne urcit v com presne je hlavna chyba, ze film nefunguje, ale najskôr to bude vsetko dokopy. Mimozny namet, divne herecke vykony, nezazivna rezia. Jednu hviezdicku davam za niektore absurdne sceny, ktore ma aspon rozosmiali.(17.3.2017)

Ewan McGregor si za svoji režijní prvotinu vybral téměř nepřelouskatelnou knihu Philipa Rotha. Těžko pochopitelné. Těžko pochopitelné je však z mého pohledu i to, že McGregor natočil suverénní, sebevědomý, stoprocentní film, který s velkým přehledem přenáší Rothovy sáhodlouhé popisy do filmové řeči, přístupné běžnému divákovi, zároveň však disponující vysokým filmovým standardem. Záběrování jednotlivých scén působí dojmem zkušeného tvůrce, střih pracuje na výbornou, herci rovněž. Atmosféra snímku funguje na jedničku, přičemž zdatně zachovává esenci knižní předlohy, kamerový vizuál dává znát, že koukáte na film, nikoliv na produkt televizní úrovně, jak se poslední dobou až nepříjemně často děje. Díky nepřístupnosti knižní předlohy a překvapivému Ewanovu režijnímu umu mám po dlouhé době pocit, že vidět filmovou adaptaci má smysl. 8/10(23.2.2017)

Spolu s filmem Umírající zvíře zatím asi nejlepší filmová adaptace Philipa Rotha. Film se stejnojmenné knižní předlohy drží velmi věrně (byť je z ní samozřejmě mnoho látky vypuštěno). Líbilo se mi obsazení, kamera i celkové vystižení ducha Rothova románu. Velmi jsem se na tento film těšil a velmi se mi líbil, v závěru jsem byl vyloženě dojatý (ačkoli jsem díky znalosti knihy věděl předem, jak to dopadne). Film reflektující závažné téma, kterému bych přál co největší návštěvnost - za sebe ale spíš čekám jen slabý divácký zájem a nedocenění jeho kvalit, tem film se příliš vymyká běžné mainstreamové zábavné produkci. Ostatně sám se nemohu zbavit dojmu, že ten film měl být natočený už v roce 1997, v němž Rothova kniha vyšla a v němž to téma podle mě ve společnosti rezonovalo víc.(17.11.2016)

• luka4615

Na jedné straně je silný příběh spolu se skvělým hereckým výkonem Evana McGregora, avšak na straně druhé je předlouhá stopáž a místy i děravý scénář, jež snímek trestuhodně sráží na kolena. Snímku také moc nepomáhá ledabylé vykreslení vedlejších postav v čele s revoltující dcerou s mimikrami Dakoty Fanning, která je z 99% celého filmu "na granát". Z této látky šlo podle mého názoru vykřesat o mnoho více, avšak takto dostaneme jenom solidní dramatický příběh, který je ale po většinu času podivně bezzubý a sterilní. Škoda. „Who are you? Where is my daughter? My daughter did not kill four people. Say it isn't you!“ (24.2.2017)