Americká idyla

• USA American Pastoral (více)
Trailer 1

Trpký příběh jedné zdánlivě dokonalé rodiny... Populární skotský herec Ewan McGregor si pro svůj režijní debut zvolil adaptaci slavného románu, jenž bývá řazen mezi vrcholná díla amerického spisovatele Philipa Rotha, proslaveného provokativním odhalováním americké židovské identity. Děj se odehrává v poválečné Americe a popisuje životní osud Seymoura „Švéda“ Levova, jehož si ve filmu zahrál rovněž McGregor. Švéd do jisté chvíle dokonale naplňoval představu o dosažení amerického snu. Na univerzitě býval úspěšným sportovcem a pro židovskou společnost představoval konstrukt hrdiny, do něhož vkládala své naděje. Úspěšně se mu podařilo převzít rodinný podnik na výrobu rukavic a oženil se s někdejší královnou krásy Dawn (Jennifer Connellyová). Později se jim narodila rozkošná dcerka Merry a jejich život představoval idylický obraz úspěšné středostavovské rodiny. Rodinná idyla se však zhroutí ve chvíli, kdy se z dospívající Merry (Dakota Fanningová) stává zarputilá politická aktivistka a uskuteční bombový útok na místní poštu, během něhož zemře člověk. Tato tragická událost Švédem hluboce otřese a urputně se snaží zjistit, co se stalo s jeho milovanou dceruškou, která beze stop zmizela. Nedokáže si přestat klást otázku, kdy nastala osudová chyba, která navždy zničila život celé jeho rodině. (Česká televize)

Trailer 1

POMO

Ťažší námet si už Ewan vybrať nemohol? Záver filmu vzbudí emócie a niekoho až dojme, ale všetko pred ním je mimo, prázdne a nič nehovoriace. Ewan je iba emocionálny sympaťák, jeho herectvo na tak komplikovanú postavu nestačí. Jennifer skáče v náladách, akoby ani nepatrili jednej postave, a problémová dcéra nefunguje vobec. Špatne vedený a dramaturgicky naprosto zlyhávajuci film. ()

3497299

Další naprosto zbytečná adaptace plná nepochopení a/nebo trivializace předlohy (zdá se, že Ewan McGregor dokoce nepochopil ani smysl Rothova fiktivního vypravěče v podobě Nathana Zuckermana). V samotném závěru v tomto smyslu typický kýč, který jde proti smyslu všeho, co se v příběhu odehrává. Filmové adaptace literatury mají smysl jen tehdy, když svébytně využívají možnosti filmové řeči, případně když předvádějí originální interpretaci. Tyhle midcultové sračky ovšem svojí zaslepenou úctou a zároveň vlastní impotencí mají zřejmě jediný smysl - představovat levnou náhražku těm, kdo neumí číst. ()

Malarkey

Námět na tento film procházel tolika úpravami a změnami, že si ho Ewan McGregor raději natočil sám. A vůbec na něm není vidět, že by nebyl vystudovaný filmař. Atmosféra doby je poctivá, herecky je to v pohodě, navíc se zajímavými herci. Nicméně film se tváří na víc, než ve skutečnosti je. Většina průběhu je spíše nuda a děj se vystříbří až v posledních 25ti minutách, kdy to začne být alespoň trošku zajímavé. ()

misterz

Tak to už v živote chodí. Premianti triedy a školy často končia v ďalšom živote nešťastne, akoby sa od nich to šťastie nakoniec odvrátilo a pricuclo sa niekde inde... Teda mať takú dcéru tak si asi hodím mašľu. Na filme sa mi najviac páčila myšlienka o tom, že ako to môže s človekom skončiť, keď radikálnosť myšlienok zvíťazí nad zdravým úsudkom. V živote nič nie je len biele alebo len čierne a tie krajné ultra záležitosti nikdy nie sú dobré. Najlepšia je zlatá stredná cesta - žiť a nechať žiť. Kto to nepochopí a začne vyhadzovať veci do luftu v presvedčení, že len ten jeho názor je správny, tak dopadne veľmi biedne, presne ako tá dievčinka vo filme, ktorú mimochodom D. Fanning zahrala priam až odpudzujúco veľmi dobre, hotové stelesnenie naivity. Dramatické spracovanie však bolo biedne - príliš veľa hluchých miest, veľký odstup od postáv a zbytočné naťahovanie. Výsledkom bola častá nuda a žiadne emócie. Slabší priemer. 55/100 ()

Vančura

Spolu s filmem Umírající zvíře zatím asi nejlepší filmová adaptace Philipa Rotha. Film se stejnojmenné knižní předlohy drží velmi věrně (byť je z ní samozřejmě mnoho látky vypuštěno). Líbilo se mi obsazení, kamera i celkové vystižení ducha Rothova románu. Velmi jsem se na tento film těšil a velmi se mi líbil, v závěru jsem byl vyloženě dojatý (ačkoli jsem díky znalosti knihy věděl předem, jak to dopadne). Film reflektující závažné téma, kterému bych přál co největší návštěvnost - za sebe ale spíš čekám jen slabý divácký zájem a nedocenění jeho kvalit, tem film se příliš vymyká běžné mainstreamové zábavné produkci. Ostatně sám se nemohu zbavit dojmu, že ten film měl být natočený už v roce 1997, v němž Rothova kniha vyšla a v němž to téma podle mě ve společnosti rezonovalo víc. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)
  • Scénář byl napsán už v roce 2006. (Stoka)