Americká idyla

• USA American Pastoral (více)
Trailer 1

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet. (Cinemart)

Trailer 1

misterz

Tak to už v živote chodí. Premianti triedy a školy často končia v ďalšom živote nešťastne, akoby sa od nich to šťastie nakoniec odvrátilo a pricuclo sa niekde inde... Teda mať takú dcéru tak si asi hodím mašľu. Na filme sa mi najviac páčila myšlienka o tom, že ako to môže s človekom skončiť, keď radikálnosť myšlienok zvíťazí nad zdravým úsudkom. V živote nič nie je len biele alebo len čierne a tie krajné ultra záležitosti nikdy nie sú dobré. Najlepšia je zlatá stredná cesta - žiť a nechať žiť. Kto to nepochopí a začne vyhadzovať veci do luftu v presvedčení, že len ten jeho názor je správny, tak dopadne veľmi biedne, presne ako tá dievčinka vo filme, ktorú mimochodom D. Fanning zahrala priam až odpudzujúco veľmi dobre, hotové stelesnenie naivity. Dramatické spracovanie však bolo biedne - príliš veľa hluchých miest, veľký odstup od postáv a zbytočné naťahovanie. Výsledkom bola častá nuda a žiadne emócie. Slabší priemer. 55/100 ()

Pavlínka9

Na tento film jsem se těšila 2 roky. A to jsem si ho pustila ve chvíli, kdy jsem si chtěla dát nějakou odlehčenou komedii či tak něco...A sice jsem se totálně minula, ale za mě - stálo to za to :) :) Desplat - jako hudba - no tak to když jsem viděla v úvodu - tak už jsem se uvelebila :) Herecky - naprostá krása a ta atmosféra - já jsem nadšená. To téma, to prostředí, obviňování, nejistota, strach, obavy co bude dál, plno otázek - vyčítání (scéna v blázinci kdy Connelly prohlásí - "Ty" - no tak to byla síla. A jak to tedy bylo? Co bude dál? A jak tohle může člověk přijmout či s tím pracovat? A ten závěr - takovouhle husí kůžu a zaskočení jsem opravdu dlouho neměla. Bylo to neskutečně těžký a náročný, ale zároveň tak skvěle hlavu matoucí a zanechalo mi to v paměti hodně silný zážitek, který si klidně ještě jednou připomenu :) ()

3497299

Další naprosto zbytečná adaptace plná nepochopení a/nebo trivializace předlohy (zdá se, že Ewan McGregor dokoce nepochopil ani smysl Rothova fiktivního vypravěče v podobě Nathana Zuckermana). V samotném závěru v tomto smyslu typický kýč, který jde proti smyslu všeho, co se v příběhu odehrává. Filmové adaptace literatury mají smysl jen tehdy, když svébytně využívají možnosti filmové řeči, případně když předvádějí originální interpretaci. Tyhle midcultové sračky ovšem svojí zaslepenou úctou a zároveň vlastní impotencí mají zřejmě jediný smysl - představovat levnou náhražku těm, kdo neumí číst. ()

Flego

Idylický príbeh americkej rodiny ako zo žurnálu sa začne rozpadávať dospelosťou dcéry. Sme na konci 60-tych rokov a z dcéry sa stáva politická aktivistka. To by nebol ten najväčší problém... jej názory však začínajú byť slepé a extrémistické. V tomto je paralela s dnešným svetom, keď mnoho ľudí bez rozmyslu a nepochopenia rôznych udalostí radikalizujú svoje názory. Samotný film strieda lepšie chvílky so slabšími, v tomto je McGregorov filmový debut nevyvážený a určite sa mohol aj scenáristicky lepšie pripraviť. Treba však podotknúť, že na takejto náročnej téme by sa mohol popáliť aj skúsený režisér. ()

rikitiki

Román může fungovat a vzbudit zájem, navodit otázky, překvapit čtenáře a donutit ho přemýšlet. Film v podstatě popisuje nešťastný život fajn chlapíka, kterého ubily dvě harpyje - jeho žena a jeho dcera. Na přemýšlení tu moc není. Sledujeme postupný rozpad rodiny a zoufalství toho nebožáka, který se snaží, aby zas vše bylo v pohodě, ale to už nejde. Zejména proto, že jeho dcera a žena v takovou pohodu ani nevěří a nejspíš s ní ani nesouhlasí. Zejména dcera je strašné stvoření, které si ze všeho hezkého vždy neomylně vybere to nejhorší. Ano, příběh se snaží vysvětlit to přílišným tlakem na dceru, která se nesrovnala s krásou své matky a s incestním poutem, které cítila ke svému otci. Jenomže je to jen příběh rozmazlené bílé holčičky, která se umí bavit pouze tím, že rozbíjí hračky. SHRNUTÍ: Elektřin komplex je pořádná hrůza. ()

• Scénář byl napsán už v roce 2006. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)