Nomád

Nomad

Historický / Drama

Francie / Kazachstán / Rusko, 2005, 107 min

• Karlos80

Film o osvobodě a sjednocení kazašského národa, o lásce, přátelství, zradě a samozřejmě nezbytném boji. Do velkoleposti amerických filmů jako Alexander Veliký, Trója nebo Gladiátor, se kterými je tento film srovnáván, má však daleko. Na druhou stranu je natočen ve starém stylu a připomene to lepší ze žánru historických velkofilmů minulého století. Triky zde nahrazuje klasická výpravnost. Film ale jinak spíš průměr, málo známí a spíš neviditelní herci, žádný na sebe nestrhl po vzoru těch amerických veškerou pozornost (Crowe, Pitt aj), k tomu nějaké historické nesrovnalosti, ochuzené bitvy působící unaveným dojmem. Hodně mluvení, pomálu akce a soubojů, ale když už nějaká je, tak pěkně natvrdo jako např. rozčtvrcení kazašského posla pomocí čtyř koňů - ne v náznaku jako v jiných filmech, ale přímo v detailu:-( Na Kazachy však, jak říkám, dobré.(19.5.2008)

• Lavran

Majestátní hudba 90% času brutálně přebíjí obraz. Do toho se tu někdo velmi ošemetně pokouší nabourat stylovost patentovaných hollywoodských velkorozpočtových "mečařin", přičemž výsledek mutuje do nesnesitelně patetické a skutečně jen místy zábavné šarády o několika stanech, jutách a jednom zaprášeném městečku. Potěšující je choreografie jednoho veskrze přátelského utkání, ostatní bitvení působí jako nepovedená krevní transfúze. Smutným faktem je, že se polovina filmu skládá ze záběrů na koňmo pendlující osoby, až se může zdát, že sledujeme pečlivě vystavěný dokument o technikách jízdy. A pak to někdo hodnoťte!(16.5.2008)

Historický film o minulosti Kazachů. Produkoval MIloš FORMAN a též režiroval jako jeden ze tří režisérů český režisér Ivan PASSER. Já se pouze ptám : proč tento film nerežiroval sám Miloš Forman ? Vždyť námět byl výborný a pokud by byl obsazen známějšími a výkonnějšími herci, jistě by to byl úspěšný film. Byla jsem překvapena, že Kazachové jsou potomci Hunského válečníka ATTILY a ČINGHISCHÁNA. Proto tedy dabing tohoto filmu jenom do češtiny a maďarštiny. Logicky tedy vyplývá, že Maďaři jsou potomci Kazachů. Film přesně vystihuje, že JUNGÁROVÉ byli vyhnáni za hory Kazachstánů až k řece Volze. Kdo tedy byli Jungárové a kdo jsou jejich potomci ? Když víme, že od poloviny 18.stol.(za panování Kateřiny Veliké) kolem Volhy sídlili NĚMCI. Historická otázka ? Kdo miluje historii, film nezavrhne.(25.5.2008)

Rozhodně se nebojím dát čtvrtou hvězdu a dost dobře nechápu zdejší nízké hodnocení. Perfektní výprava, stáda překrásných koní, doslova skvělá hudba v podání Bulharského symphonického orchestru a pěkná kamera, obzvláště poslední záběry podtrhují tuhle epizodu nám nepříliš známých dějin Kazachstánu, a byly evidentně zajímavé. Vcelku sympatické herecké obsazení dotvořilo film, kde převládala stará, poctivá filmařina bez přehršle triků, takže přirovnávání k vykrádání Pána prstenů, tedy sorry, to mi zvedlo tlak. Já byla spokojena.(15.7.2017)

• Mi Nü-Chai

Kazachstán nějakým zázrakem sehnal prostředky na národní epos s nadnárodním obsazením (předpokládám, že zastavením přísunu potravin do pár okresů...však lid je zvyklý) a byť by mě nenapadlo, že tohle někdy řeknu, kéž by je chudina raději projedla v pirožcích či propila ve vodce! Na obalu DVD mi velmi chyběl nápis Tento film škodí kazašské pověsti více než Borat. Btw. i když jsou autoři očividně ultraneschopní, vychcanost jim nechybí, jediná aspoň trochu použitelná scéna (roztrhání koňmi) je prozíravě umístěna až v poslední třetině filmu, aby ubohý divák pod heslem "nic lepšího tu už stejně nebude" nevypnul tuhle stvůrnost příliš brzy.(21.11.2009)

• - Jedním z producentů filmu byl i Miloš Forman. (Vojcl)

• - Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)

• - Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. (Lynette)