Nomád

Nomad

Historický / Drama

Francie / Kazachstán / Rusko, 2005, 107 min

• Mi Nü-Chai

Kazachstán nějakým zázrakem sehnal prostředky na národní epos s nadnárodním obsazením (předpokládám, že zastavením přísunu potravin do pár okresů...však lid je zvyklý) a byť by mě nenapadlo, že tohle někdy řeknu, kéž by je chudina raději projedla v pirožcích či propila ve vodce! Na obalu DVD mi velmi chyběl nápis Tento film škodí kazašské pověsti více než Borat. Btw. i když jsou autoři očividně ultraneschopní, vychcanost jim nechybí, jediná aspoň trochu použitelná scéna (roztrhání koňmi) je prozíravě umístěna až v poslední třetině filmu, aby ubohý divák pod heslem "nic lepšího tu už stejně nebude" nevypnul tuhle stvůrnost příliš brzy.(21.11.2009)

• Vojcl

Nomád se snaží těžit ze všech klasických motivů historických eposů - jako utlačovaný národ, vyvolený bojovník, který ho spasí, zrada apod. Sám, ale nepřináší nic nového. Herci jsou toporní a nevýrazní (snad až na Jasona Scotta Lee). Také mě hodně rozladila nedůslednost filmařů (postavy vypadají i po dvaceti letech pořád stejně). Trochu mi to připomínalo mladší Bodrovův projekt Mongol. Díky hudbě, bojovým scénám a jednoduchému příběhu film drží pohromadě, ale tentokrát nemohu dát více než 40%.(29.12.2010)

Rozhodně se nebojím dát čtvrtou hvězdu a dost dobře nechápu zdejší nízké hodnocení. Perfektní výprava, stáda překrásných koní, doslova skvělá hudba v podání Bulharského symphonického orchestru a pěkná kamera, obzvláště poslední záběry podtrhují tuhle epizodu nám nepříliš známých dějin Kazachstánu, a byly evidentně zajímavé. Vcelku sympatické herecké obsazení dotvořilo film, kde převládala stará, poctivá filmařina bez přehršle triků, takže přirovnávání k vykrádání Pána prstenů, tedy sorry, to mi zvedlo tlak. Já byla spokojena.(15.7.2017)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $79,123Tržby Celosvetovo $3,081,405║ Povrchná preplácaná prázdnota z niekoľkými dobrými súbojmi, nezvládnutým miš-mašovým záverom a neskutočne premrhaným $40miliónov rozpočtom, ktorý tam fakt nie je vidieť. /20%/(21.12.2009)

Miloš Forman presents...Celkom slušný historický film o snahe zjednotenia kazažských kmeňov v boji proti ich spoločnému nepriateľovi. Príbeh o dvoch chlapcoch, z ktorých sa jeden stane vyvoleným zjednotiteľom. Film funguje dobre, ale tesne pred záverom, kde sa stretnú ako bojovníci v aréne proti sebe, by mohol ešte lepšie, keby sa režisér ich vzťahu v predchádzajúcich minútach venoval viac. Takto bohužiaľ iba slušný priemer aj vďaka najlepšej scéne vo filme, v ktorej je vyvolený nútený na koni prebehnúť určitý úsek a vyhnúť sa desiatkam smrteľných šípov lukostrelcov. Film 60%.(21.4.2009)

• - Jedním z producentů filmu byl i Miloš Forman. (Vojcl)

• - Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)

• - Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. (Lynette)