Nomád

• Francie Nomad (více)
Trailer

18-té století Kazachstán. Obrovský región strohé a kruté krásy, ohraničené Čínou, Tibetem a Ruskem. Hrdý a bojovný kazašský kmen přežil staletí, vzdoroval kočovným nájezdníkům, odolával hrozivým Jungarům a též odvrátil zkázy přicházející z vlastních řad. Oraz, mystické a bojové místo (velké síly), předpovídá zrození nového hrdiny. Tento chlapec Mansur je určený k sjednocení kazašského rodu a k tomu, aby ho vedl k slavnému vítězství proti nepřátelům. Hrozná předpověď Orazu, Jungar panovník Galdanu povolal generála Sharisha, aby našel chlapce a zabil ho. Avšak Oraz se za každou cenu snaží Mansura ukrýt a odevzdat ho jeho otci Sultanovi Walimovi. Léta plynou. Mansur potomek legendárního bojovníka Ghenghis Khana, a Erali opuštěný sirotek neznámého pastýře, jsou cvičeni v bojových umění. Chlapci spolu vyrůstají, spolu trénují a jsou si blízcí jako bratři. Jeden je tu, aby vedl Kazachstán k úspěšnému vítězství a druhý, aby mu ukázal jakou cenu má v životě přátelství

Když se Mansur i Erali bezhlavě zamilují do statečné a krásné Gaukhar, jejich vzájemná oddanost se ztrácí pod náporem mocné čarodějky lásky. Město Turkestan spadne pod nadvládu Galdanu. Mansurův otec je zavražděný a Gaukhar unesená Jungary. Nastává čas boje muže proti muži. Mansur zabije mocného Sharishe, ale sám je chycen Galdanem. A je to právě Gaukhar, která ho zachrání před jistou smrtí a umožní mu čelit svému osudu. Nomád je epický příběh jednoho hrdinského osudu a o záchraně království před invazí. Dobro v konfrontaci se zlem, přátelství je pokoušeno žárlivostí, láska je obětována na oltář smrti. Legenda se zrodila. (oficiální text distributora)

Trailer

T2

Rozpočet $40miliónovTržby USA $79,123Tržby Celosvetovo $3,081,405║ Povrchná preplácaná prázdnota z niekoľkými dobrými súbojmi, nezvládnutým miš-mašovým záverom a neskutočne premrhaným $40miliónov rozpočtom, ktorý tam fakt nie je vidieť. /20%/ ()

Lavran

Majestátní hudba 90% času brutálně přebíjí obraz. Do toho se tu někdo velmi ošemetně pokouší nabourat stylovost patentovaných hollywoodských velkorozpočtových "mečařin", přičemž výsledek mutuje do nesnesitelně patetické a skutečně jen místy zábavné šarády o několika stanech, jutách a jednom zaprášeném městečku. Potěšující je choreografie jednoho veskrze přátelského utkání, ostatní bitvení působí jako nepovedená krevní transfúze. Smutným faktem je, že se polovina filmu skládá ze záběrů na koňmo pendlující osoby, až se může zdát, že sledujeme pečlivě vystavěný dokument o technikách jízdy. A pak to někdo hodnoťte! ()

Cervenak

Do čoho, sakra, vrazili tých 40 miliónov dolárov???!!! Do toho jedného kočovníckeho tábora a jednej umelohmotnej hradby? Ale azda do honorárov pre hŕstku lúzrov, ktorí už v Amerike hrajú v takých brečkách, že ochotne vzali úlohu v kazašskom národnom epose? Scenár je zbierka stokrát prežutých klišé, Kuno Becker v úlohe "zjednotiteľa ľudu" je taký nevýrazný, že Orlando Bloom je vedľa neho úplný Maximus, a veľká záverečná bitka, ktorá má byť obrazom "víťazstva, z ktorého sa zrodil kazašský ľuď", je len sériou nezáživných záberov okopírovaných z Pána prsteňov (hlavne príchod "rohanskej" jazdy). Takže čo nám zostalo? Zopár slušných šermiarskych súbojov, trocha krvi, celkom charizmatický Jason Scott Lee, Dacascosove záporácke úškľabky a niekoľko fakt pekných panoramatických pohľadov na malebnú stredoázijskú step. Pán Forman, čo tak radšej investovať do nejakého českého historického filmu? ()

Karlos80

Film o osvobodě a sjednocení kazašského národa, o lásce, přátelství, zradě a samozřejmě nezbytném boji. Do velkoleposti amerických filmů jako Alexander Veliký, Trója nebo Gladiátor, se kterými je tento film srovnáván, má však daleko. Na druhou stranu je natočen ve starém stylu a připomene to lepší ze žánru historických velkofilmů minulého století. Triky zde nahrazuje klasická výpravnost. Film ale jinak spíš průměr, málo známí a spíš neviditelní herci, žádný na sebe nestrhl po vzoru těch amerických veškerou pozornost (Crowe, Pitt aj), k tomu nějaké historické nesrovnalosti, ochuzené bitvy působící unaveným dojmem. Hodně mluvení, pomálu akce a soubojů, ale když už nějaká je, tak pěkně natvrdo jako např. rozčtvrcení kazašského posla pomocí čtyř koňů - ne v náznaku jako v jiných filmech, ale přímo v detailu:-( Na Kazachy však, jak říkám, dobré. ()

genetique

Okrem toho, že už aj kazašský národ má konečne svoj epos a prvý v zahraničí ako-tak reprezentatívny film o svojej histórii (možno pár ľudí aj vie, kde Kazachstan je a nám by moderný Jánošík s guľometom v ruke tiež pomohol), film nepriniesol do sveta nič nového. Na pútače vo forme Formanovho mena som nenaletel, nečakal som od toho nejakú hlbšiu myšlienku a tak som sa tešil aspoň na akčných vyslúžilcov Dacascosa a Leeho. No sa tí po jednom kopanci a polke filmu vytratia a tak už len ostáva dopozerať príbeh bojovníka, ktorého príbeh určite nebol taký umelý a len pre efekt spracovaný. A Becker namiesto národných hrdinov, nech si ide radšej znovu kopať do lopty. 45%. ()

• Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)
  • Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. (Lynette)

Související novinky

Česká nová vlna opět boduje!

Česká nová vlna opět boduje!

01.03.2007

Česká nová vlna trvala v rozmezí od začátku 60. let až po jejich konec, respektive nástup normalizace. To, že se jednalo o opravdu zlatý věk československého filmu, snad dostatečně dokazuje čtyřleté…