Nomád

Nomad: The Warrior

Nomad

Historický / Drama

Francie / Kazachstán / Rusko, 2005, 107 min

Z tohto filmu mam zmiesany pocity, pretoze nemal by sa prirovnavat k takym filmom, ako su GLADIATOR (2000), ALEXANDER VELKY (2004) alebo TROJA (2004), tak ako je to napisane na obale DVD, pretoze to su naozaj velkorozpoctove filmy, pritom tento posobi lacno, ma jednoduchy scenar a zrejme uspokoji obycajneho divaka, ktory ma rad historicke filmy a nerozlisuje kinofilmy od lacnych televiznych projektov. Mna sice bavil, ale je to tak na jedno pozrietie. Prekvapivo je pod vyrobou filmu podpisany aj Milos Forman... 11.03.2010 _______ Kuno Becker - (Mansur) +++ Jay Hernandez - (Erali) +++ Jason Scott Lee - (Oraz) +++ Doskhan Zholzhaksynov - (Galdan - sultán) +++ Mark Dacascos - (Sharish) +++ Ayanat Ksenbai - (Gaukhar) +++ Produkcia: Milos Forman +++ Hudba: Carlo Siliotto +++(11.3.2010)

Na můj vkus se tu moc kecá a málo sekají palice. Klišé z filmu přímo přetéká, stejně jako ty věčné řeči o vyvoleném vůdci a podobně. Na druhou stranu, řemeslně jde o vcelku zdařilý snímek, na výpravě se nešetřilo a pár dobrých akčnějších scén by se taky našlo. Ve srovnání s asijskou produkcí typu "Sedm mečů" "Nomád" určitě obstojí. Jo, a nějaké historické nesrovnalosti bych v tomhle příběhu neřešil - zvlášť ne ve srovnání s tolik opěvovaným "Gladiátorem" nebo "Trójou", jejichž jména tu v kterémsi komentáři také zazněla. Nehledě na to, že zrovna v té "Tróji" je těch hluchých míst a nesnesitelné užvaněnosti daleko víc než v "Nomádovi".(16.12.2008)

Miloš Forman presents...Celkom slušný historický film o snahe zjednotenia kazažských kmeňov v boji proti ich spoločnému nepriateľovi. Príbeh o dvoch chlapcoch, z ktorých sa jeden stane vyvoleným zjednotiteľom. Film funguje dobre, ale tesne pred záverom, kde sa stretnú ako bojovníci v aréne proti sebe, by mohol ešte lepšie, keby sa režisér ich vzťahu v predchádzajúcich minútach venoval viac. Takto bohužiaľ iba slušný priemer aj vďaka najlepšej scéne vo filme, v ktorej je vyvolený nútený na koni prebehnúť určitý úsek a vyhnúť sa desiatkam smrteľných šípov lukostrelcov. Film 60%.(21.4.2009)

• Mi Nü-Chai

Kazachstán nějakým zázrakem sehnal prostředky na národní epos s nadnárodním obsazením (předpokládám, že zastavením přísunu potravin do pár okresů...však lid je zvyklý) a byť by mě nenapadlo, že tohle někdy řeknu, kéž by je chudina raději projedla v pirožcích či propila ve vodce! Na obalu DVD mi velmi chyběl nápis Tento film škodí kazašské pověsti více než Borat. Btw. i když jsou autoři očividně ultraneschopní, vychcanost jim nechybí, jediná aspoň trochu použitelná scéna (roztrhání koňmi) je prozíravě umístěna až v poslední třetině filmu, aby ubohý divák pod heslem "nic lepšího tu už stejně nebude" nevypnul tuhle stvůrnost příliš brzy.(21.11.2009)

• Vojcl

Nomád se snaží těžit ze všech klasických motivů historických eposů - jako utlačovaný národ, vyvolený bojovník, který ho spasí, zrada apod. Sám, ale nepřináší nic nového. Herci jsou toporní a nevýrazní (snad až na Jasona Scotta Lee). Také mě hodně rozladila nedůslednost filmařů (postavy vypadají i po dvaceti letech pořád stejně). Trochu mi to připomínalo mladší Bodrovův projekt Mongol. Díky hudbě, bojovým scénám a jednoduchému příběhu film drží pohromadě, ale tentokrát nemohu dát více než 40%.(29.12.2010)

• - Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)

• - Jedním z producentů filmu byl i Miloš Forman. (Vojcl)

• - Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. (Lynette)