Nomád

Nomad: The Warrior

Nomad

Historický / Drama

Francie / Kazachstán / Rusko, 2005, 107 min

Z tohto filmu mam zmiesany pocity, pretoze nemal by sa prirovnavat k takym filmom, ako su GLADIATOR (2000), ALEXANDER VELKY (2004) alebo TROJA (2004), tak ako je to napisane na obale DVD, pretoze to su naozaj velkorozpoctove filmy, pritom tento posobi lacno, ma jednoduchy scenar a zrejme uspokoji obycajneho divaka, ktory ma rad historicke filmy a nerozlisuje kinofilmy od lacnych televiznych projektov. Mna sice bavil, ale je to tak na jedno pozrietie. Prekvapivo je pod vyrobou filmu podpisany aj Milos Forman... 11.03.2010 _______ Kuno Becker - (Mansur) +++ Jay Hernandez - (Erali) +++ Jason Scott Lee - (Oraz) +++ Doskhan Zholzhaksynov - (Galdan - sultán) +++ Mark Dacascos - (Sharish) +++ Ayanat Ksenbai - (Gaukhar) +++ Produkcia: Milos Forman +++ Hudba: Carlo Siliotto +++(11.3.2010)

Na můj vkus se tu moc kecá a málo sekají palice. Klišé z filmu přímo přetéká, stejně jako ty věčné řeči o vyvoleném vůdci a podobně. Na druhou stranu, řemeslně jde o vcelku zdařilý snímek, na výpravě se nešetřilo a pár dobrých akčnějších scén by se taky našlo. Ve srovnání s asijskou produkcí typu "Sedm mečů" "Nomád" určitě obstojí. Jo, a nějaké historické nesrovnalosti bych v tomhle příběhu neřešil - zvlášť ne ve srovnání s tolik opěvovaným "Gladiátorem" nebo "Trójou", jejichž jména tu v kterémsi komentáři také zazněla. Nehledě na to, že zrovna v té "Tróji" je těch hluchých míst a nesnesitelné užvaněnosti daleko víc než v "Nomádovi".(16.12.2008)

• Lavran

Majestátní hudba 90% času brutálně přebíjí obraz. Do toho se tu někdo velmi ošemetně pokouší nabourat stylovost patentovaných hollywoodských velkorozpočtových "mečařin", přičemž výsledek mutuje do nesnesitelně patetické a skutečně jen místy zábavné šarády o několika stanech, jutách a jednom zaprášeném městečku. Potěšující je choreografie jednoho veskrze přátelského utkání, ostatní bitvení působí jako nepovedená krevní transfúze. Smutným faktem je, že se polovina filmu skládá ze záběrů na koňmo pendlující osoby, až se může zdát, že sledujeme pečlivě vystavěný dokument o technikách jízdy. A pak to někdo hodnoťte!(16.5.2008)

• Karlos80

Film o osvobodě a sjednocení kazašského národa, o lásce, přátelství, zradě a samozřejmě nezbytném boji. Do velkoleposti amerických filmů jako Alexander Veliký, Trója nebo Gladiátor, se kterými je tento film srovnáván, má však daleko. Na druhou stranu je natočen ve starém stylu a připomene to lepší ze žánru historických velkofilmů minulého století. Triky zde nahrazuje klasická výpravnost. Film ale jinak spíš průměr, málo známí a spíš neviditelní herci, žádný na sebe nestrhl po vzoru těch amerických veškerou pozornost (Crowe, Pitt aj), k tomu nějaké historické nesrovnalosti, ochuzené bitvy působící unaveným dojmem. Hodně mluvení, pomálu akce a soubojů, ale když už nějaká je, tak pěkně natvrdo jako např. rozčtvrcení kazašského posla pomocí čtyř koňů - ne v náznaku jako v jiných filmech, ale přímo v detailu:-( Na Kazachy však, jak říkám, dobré.(19.5.2008)

• fmash

Věčné slunce Nursultán Nazarbájev, takto president deváté nejrozlehlejší země světa, ochránce lidu a hrdina (myslete si co chcete, ale on to říkal, tak je to asi pravda) rozhodl, že je na čase oslavit velkou historii kazašského národa. Najal tedy pár Američanů (a Mexikána), aby mu o tom natočili film. Jako hrdinu (tentokrát pravého, třeba si to lidi nějak spojí dohromady) vybral Ablajchána, který vskutku v 18. století dovedl odolat Číně i Rusku a vybojoval nejedno vítězství. Je trochu škoda, že Ablaje (Mansura) musel hrát chlápek z Mexika - nevím, jestli chtěl pan president působit světově, nebo jestli není dost kazašských herců... Aby bylo jasno, já se nechci moc posmívat - on ten styl tak nějak vystihuje celý film.            Nomád na pohled nevypadá vůbec špatně, spousta lidí odvedla dobrou práci a nebylo jí málo. Naprosto zoufalý je ale scénář, až má jeden opravdu pocit, že do toho někdo kecal. Postavy jsou pochopitelně schematické, ale navíc je jich hodně, kupí se na sebe nerozehrané motivy, divák se nemá kde chytit (hlavně emocionálně), celé vyprávění je prosté a naivní (proč ne, má-li být určeno k ohni v jurtě, ale ono asi není; představte si, že po vás chce někdo historku, ale vám se nechce ji vyprávět, tak to odbydete během pěti minut)... Celá ta mělkost je zastřešená vypravěčem na pozadí, který toho namluví opravdu hodně, a ani mu nic jiného nezbývá, pokud se má divák dovědět, co se vlastně děje. Výsledkem je ani ryba ani rak. Mohl to být tříhodinový epos (zaplaťpámbu není), kdyby nějaký skutečný scénárista rozepsal stávající materiál. Nebo to mohl být (a to by sedlo dokonale, kdyby se vynechala zbytečná milostná vsuvka a pár nadbytečných krváren) čtyřicetiminutový zábavný dokument určený k promítání při hodinách občanské nauky - byl by rozpočtově velkorysý a bylo by to bez další práce, protože přesně takhle film působí už teď. Vizuálně slušný, ale jinak nedomrlý, bezkrevný a venkoncem nezajímavý. Škoda.(11.8.2010)

• - Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)

• - Jedním z producentů filmu byl i Miloš Forman. (Vojcl)

• - Snímek se natáčel na přelomu let 2003 a 2004 v centrální Asii v Kazachstánu. (Lynette)