Scénář:
Rustam IbragimbekovHudba:
Carlo SiliottoHrají:
Jay Hernandez, Kuno Becker, Jason Scott Lee, Doschan Žolžaksynov, Archie Kao, Mark Dacascos, Aziz Bejšenalijev, Kuman Tastanbekov, Ayanat Ksenbai (více)Obsahy(1)
18-té století Kazachstán. Obrovský región strohé a kruté krásy, ohraničené Čínou, Tibetem a Ruskem. Hrdý a bojovný kazašský kmen přežil staletí, vzdoroval kočovným nájezdníkům, odolával hrozivým Jungarům a též odvrátil zkázy přicházející z vlastních řad. Oraz, mystické a bojové místo (velké síly), předpovídá zrození nového hrdiny. Tento chlapec Mansur je určený k sjednocení kazašského rodu a k tomu, aby ho vedl k slavnému vítězství proti nepřátelům. Hrozná předpověď Orazu, Jungar panovník Galdanu povolal generála Sharisha, aby našel chlapce a zabil ho. Avšak Oraz se za každou cenu snaží Mansura ukrýt a odevzdat ho jeho otci Sultanovi Walimovi. Léta plynou. Mansur potomek legendárního bojovníka Ghenghis Khana, a Erali opuštěný sirotek neznámého pastýře, jsou cvičeni v bojových umění. Chlapci spolu vyrůstají, spolu trénují a jsou si blízcí jako bratři. Jeden je tu, aby vedl Kazachstán k úspěšnému vítězství a druhý, aby mu ukázal jakou cenu má v životě přátelství
Když se Mansur i Erali bezhlavě zamilují do statečné a krásné Gaukhar, jejich vzájemná oddanost se ztrácí pod náporem mocné čarodějky lásky. Město Turkestan spadne pod nadvládu Galdanu. Mansurův otec je zavražděný a Gaukhar unesená Jungary. Nastává čas boje muže proti muži. Mansur zabije mocného Sharishe, ale sám je chycen Galdanem. A je to právě Gaukhar, která ho zachrání před jistou smrtí a umožní mu čelit svému osudu. Nomád je epický příběh jednoho hrdinského osudu a o záchraně království před invazí. Dobro v konfrontaci se zlem, přátelství je pokoušeno žárlivostí, láska je obětována na oltář smrti. Legenda se zrodila. (oficiální text distributora)
(více)Videa (1)
Recenze (57)
Na můj vkus se tu moc kecá a málo sekají palice. Klišé z filmu přímo přetéká, stejně jako ty věčné řeči o vyvoleném vůdci a podobně. Na druhou stranu, řemeslně jde o vcelku zdařilý snímek, na výpravě se nešetřilo a pár dobrých akčnějších scén by se taky našlo. Ve srovnání s asijskou produkcí typu "Sedm mečů" "Nomád" určitě obstojí. Jo, a nějaké historické nesrovnalosti bych v tomhle příběhu neřešil - zvlášť ne ve srovnání s tolik opěvovaným "Gladiátorem" nebo "Trójou", jejichž jména tu v kterémsi komentáři také zazněla. Nehledě na to, že zrovna v té "Tróji" je těch hluchých míst a nesnesitelné užvaněnosti daleko víc než v "Nomádovi". ()
Miloš Forman presents...Celkom slušný historický film o snahe zjednotenia kazažských kmeňov v boji proti ich spoločnému nepriateľovi. Príbeh o dvoch chlapcoch, z ktorých sa jeden stane vyvoleným zjednotiteľom. Film funguje dobre, ale tesne pred záverom, kde sa stretnú ako bojovníci v aréne proti sebe, by mohol ešte lepšie, keby sa režisér ich vzťahu v predchádzajúcich minútach venoval viac. Takto bohužiaľ iba slušný priemer aj vďaka najlepšej scéne vo filme, v ktorej je vyvolený nútený na koni prebehnúť určitý úsek a vyhnúť sa desiatkam smrteľných šípov lukostrelcov. Film 60%. ()
Okrem toho, že už aj kazašský národ má konečne svoj epos a prvý v zahraničí ako-tak reprezentatívny film o svojej histórii (možno pár ľudí aj vie, kde Kazachstan je a nám by moderný Jánošík s guľometom v ruke tiež pomohol), film nepriniesol do sveta nič nového. Na pútače vo forme Formanovho mena som nenaletel, nečakal som od toho nejakú hlbšiu myšlienku a tak som sa tešil aspoň na akčných vyslúžilcov Dacascosa a Leeho. No sa tí po jednom kopanci a polke filmu vytratia a tak už len ostáva dopozerať príbeh bojovníka, ktorého príbeh určite nebol taký umelý a len pre efekt spracovaný. A Becker namiesto národných hrdinov, nech si ide radšej znovu kopať do lopty. 45%. ()
Ač byste podle synopse čekali velký výpravný velkofilm zaměřený na politiku, osídlování a podobné problémy, nic takového se nekoná. Passer naprosto nepochopitelně klade důraz ne na historii a dobové reálie, ale vizuální stránku a bojové scény. Ty zprvu působí v celkovém vyprávění svěže, ale dále zjišťujeme, že to je hlavní pilíř celého snímku a téma sjednocení kmenů jaksi ustupuje do pozadí a je pouhým pojítkem mezi dalšími a dalšími akčními orgiemi, které jako by byly převzaty z Království nebeského nebo Pána prstenů. Je nám jen připomínáno, že stará dobrá ruská (resp. kazachstánská; ale to je jedno) kinematografie je zřejmě pryč a ta nová se chce ubírat směrem Noční hlídky. A je to škoda, protože před 20 lety mohl být z tohoto námětu skutečný trhák, a ne jen „hollywoodský produkt“ blízkého východu. ()
Filmový mýtus o sjednotilteli Kazachstánu, který si patrně objednal místní doživotní prezident (škoda, že jeho citát na konci snímku není otitulkován) Nursultan Nazarbajev, mohl dopadnout mnohem hůř. Ale taky o něco líp...těch patetických řečí o výsostném kazašském území a svobodě (té národní, samozřejmě) je na můj vkus trochu moc. ()
Galerie (38)
Photo © The Weinstein Company
Zajímavosti (7)
- Jedním z producentů filmu byl i Miloš Forman. (Vojcl)
- Nejdražší kazašský projekt všech dob. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly až ke 40 milionům dolarů. (Karlos80)
- Režisér Ivan Passer komentoval, že pro film s na kazašské poměry astronomickým rozpočtem "jsem dal dohromady snad nejlepší štáb, jaký bylo možné sestavit - pracovali tam lidé osmnácti národností a všichni se zkušenostmi z hollywoodské produkce. Podmínky natáčení ale byly velmi tvrdé a technicky nevyhovující. Třeba v ateliéru nebylo vůbec nic a všechno jsme si museli přivézt. Dokonce i dělníky - stavěli jsme totiž celé historické město a Kazachové pracovali jen asi tak dvě hodiny po ránu. Navzdory všem obtížím mi Kazachové a jejich nádherná země přirostli k srdci." (NIRO)
Reklama