Reklama

Reklama

Charlie Smith (Jack Nicholson) se s manželkou stěhuje k mexickým hranicím v Texasu, kde Charlie začne pracovat jako pohraničník. Jeho nový parťák Cat je zjevně zapleten do špinavých kšeftů - tajně si přivydělává tím, že pašuje lidi přes hranice, a svádí ke snadnému zisku i nového kolegu. V drsném světě každodenní korupce to Charlie zprvu nevnímá, ale stále častěji si začíná uvědomovat, že kromě hranic, které střeží, by v každém z nás měly existovat i hranice lidskosti. Když pochopí, že se pohybuje na hraně, postaví se proti zkorumpovaným kolegům a pomáhá mladé Mexičance hledat dítě, které se zřejmě stalo obětí obchodu s nemluvňaty. Působivé drama osamělého hrdiny, které by se bez velké nadsázky dalo označit za moderní western, umocňují herecké výkony obou hlavních představiteků (po boku Jacka Nicholsona se v roli parťáka Cata představí Harvey Keitel). (North Video)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„I can't afford a fucking dream house!“ Finančně náročná slepice z líhně roztleskávaček, s kterou vás pojí manželský slib a nelegální činnost kolegů od pohraniční stráže, po které zůstávají mrtví. Tyhle mlýnské kameny by semlely kdekoho, takže je potřeba udělat něco dobrého, jen prostě proto, aby se člověk cítil dobře.. Neo-noir z mexicko-amerického pomezí, který si bez nějakého zásadnějšího vzrušení plyne až do konce, který mě, přiznávám se, vzhledem k dosavadnímu průběhu překvapil. A když už nic, kde jinde uvidíte rozněžnělého Jacka Nicholsona, jak si veze na sedadle spolujezdce mimino v koši na prádlo.. ()

type_B 

všechny recenze uživatele

Moc pěkný snímek. Mám rád osamělé typy hrdinů (a zvlášť, když je hraje Nicholson), kteří mají dobrý důvod být v depresi . Moc se mi líbily i exteriéry, které jsou v tomhle filmu přiměřeně ošuntělé a prázdné. Některé scény, např. ty, kde zrovna probíhá party, na mě působily až surrálně. Pěkně je v nich zachyceny absurdita středostavovské společnosti v konfrontaci s absolutní chudobou o kus vedle. V tomto ohledu bylo bezkonkurenční házení jídlem. Ovšem nejvíc jsem se identifikoval se scénou, když se Nicholson (rozuměj jeho postava) probudí a hned se, ještě ospalý, natáhne pro cigáro. To je prostě srdcovka. Škoda, že konec nebyl trochu víc tragický. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film z roku 1982, kde oba herci Jack NICHOLSON a Harvey KEITEL jsou ještě poměrně mladí, ale již osobnosti. Je zajímavé, kolik námětů se dá zpracovat o nelegálním přistěhovalectví. Je to zřejmě problém nejen USA ale už i Evropy. Rozdíl je jen v tom, že zatím co ještě před 30 lety bylo uprchlictví z politických důvodů, dnes je to převážně z ekonomických důvodů. A jak je ve filmu vidět, korupce kvete všude a hyeny mezi pohraničníky se najdou všude. Velmi podobný tomuto filmu je film z r.1980 "Hraniční čára" v titulní roli s Charlesem BRONSONEM. Tento snímek se mi líbil více. Nepřipomínal tolik novodobý western jako film "Hranice". ()

Gary 

všechny recenze uživatele

Charlie Smith (Nicholson) se stěhuje s manželkou k mexickým hranicím v Texasu, aby si ženuška mohla zařídit dvojdomek snů a on se přidává k místním pohraničářům. Jeho nový parťák Cat (Keitel) tak trošku vydělává bokem a Charlie si musí ujasnit, kde jsou mimo hranic mexických taky hranice lidskosti. Mňo. Tak by to nějak bylo. Režisér Tony Richardson (držitel Oscara, který zemřel na AIDS za necelých deset let po tomhle filmu) má své světlé i ty trošku nezvládnuté chvilky. Čekal jsem něco vy stylu Země Policajtů s pořádnou přestřelkou na konci. Bohužel právě střílení je Richardsonova slabá stránka a některé hlavní akce jsou krátké a působí vtipně. Situace utečenců a nahlédnutí do života amerických pohraničářů i se vší korupcí je zajímavá, a když k tomu připočteme správňáka Jacka balancujícího na hraně spravedlnosti, vychází to suma sumárum na 80% :-) ()

castor 

všechny recenze uživatele

Kvůli Hranici Nicholson údajně odmítl účast ve snímku Ragtime Miloše Formana. Dal přednost britskému tvůrci Tony Richardsonovi, který si hrubě nepohlídal rozpočet, který narostl z nějakých pěti milionů na 22 milionů amerických dolarů. Natáčení navíc přerušila stávka Sdružení filmových herců. Recenze byly spíš negativní, kariéra Jacka Nicholsona se podle kritiků v té době dostala do slepé uličky. A co si budeme nalhávat, výsledkem je snímek bez náboje, na který si dnes málokdo vzpomene. I z řad obdivovatelů samotného Nicholsona. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (3)

  • V původním scénáři neměla postava Marii (Elpidia Carrillo) vůbec promluvit. (Terva)
  • O své písni "The Line" prohlásil Bruce Springsteen, že byla inspirována tímto filmem. (Terva)
  • Úvodní scénky ze zemětřesení byly natočeny v Guatemale. Dále se natáčelo v amerických městech El Paso a Los Angeles. (Terva)

Reklama

Reklama