Na miskách vah

• Německo

Taking Sides - Der Fall Furtwängler

Taking Sides

Rakousko / Francie / Německo / Velká Británie, 2001, 108 min

Okamžite po nemeckej porážke sa v rámci politickej premeny začali v krajine uplatňovať opatrenia slúžiace na očistenie verejného života od národného socializmu, tzv. denacifikácia. Po Norimberskom procese prebiehala najprísnejšia denacifikácia v americkej okupačnej zóne, kde tak ako v ostatných zónach museli všetci, ktorých sa to týkalo, prejsť previerkami. Aj prípad majora Steva Arnolda a jeho postoj ku Dr. Wilhelmovi Furtwänglerovi jednému z najväčších hudobníkov v Nemecku a dirigentovi Berlínskej filharmónie, je jasným svedectvom a dôkazom krutosti víťazov. Dôsledkom jeho despotického postoja bolo obvinenie z napomáhania nacistickému režimu, vystupovanie v oficiálnej funkcii nacistickej strany a členstvo v Tajnej Rade Pruska. Americkí vyšetrovatelia ho odovzdali civilným orgánom a tu bol akejkoľvek viny zbavený. Aj napriek tomu mu Američania zakázali koncertovať na pôde USA. Na druhej strane Herbert von Krajan (vo filme vystupuje ako malý K), člen nacistickej strany od roku 1933, mal koncertovanie na americkej pôde dovolené. Podľa môjho názoru však film robí viac, než skúma morálne zložitosti pozície Furtwängler a majora Arnolda. Skúma tiež morálnu zložitosť pozície Spojencov a škoda že tento film nemá žiadne pokračovanie v tzv denacifikácii po Vietname, Kórei, Iraku a kdekoľvek inde.(25.8.2016)

Psychologické poválečné drama o německém dirigentovi obviněném z kolaborace mi mocně pokroutilo útroby, byla jsem tam a trpěla s ním, za doprovodu nádherné hudby a za účasti dvou výborných herců. Harvey Keitel rozehrál tu vojenskou gumu s takovým temperamentem, až jsem měla sto chutí vyhodit ho tím otevřeným oknem (Emmi to vystihla naprosto přesně.. „mě vyslýchalo gestapo..“), no a Stellan Skarsgård v roli oduševnělého milovníka hudby a zároveň naivního dirigenta mi byl beze zbytku srozumitelný, mám totiž úplně stejný vztah ke své rodné hroudě, k mateřskému jazyku a tak vůbec, jsem naivka.. Byl-li v reálu vinen či ne, netuším, nevím, po pravdě řečeno mě dostal na lopatky ten úplný doku-závěr s kapesníkem.. Nadčasová záležitost, o které lze dlouze přemýšlet..(7.6.2020)

Psychologická štúdia dvoch charakterov, zaoberajúca sa relativitou viny a zla. Celý film je inscenovaný do niekoľko málo interiérov alebo nápadne štúdiových exteriérov a stojí výhradne na dialógoch a hereckých výkonoch Harveyho Keitela a Stellana Skarsgarda. Americký, striktný, moralizátorský vyšetrovateľ Keitel sa snaží dokázať nepriamu účasť Skarsgarda, čoby hudobného umelca, na nacizme. Obaja herci predvádzajú geniálne výkony, čo je skvelé. Film je strašne ukecaný a načisto ignoruje potenciálny výpovedné hodnoty výpravy, čo už až tak skvelé nie je. Ale aj to by sa mu dalo prepáčiť, keby nebol tak chladný a didaktický. Polanskeho dráma DEATH AND THE MAIDEN, podobným spôsobom riešiaca podobné témy je skrátka lepšia. Napínavejšia, pútavejšia, emocionálnejšia.(6.7.2002)

• hanagi

Téma morální odpovědnosti umělce za své činy mě vždycky zajímalo. Představa, že je umění apolitické vezme za své ve chvíli, kdy umělec přijme výhody, které mu systém nabízí (možnost tvořit, ochranu, slávu, peníze) a jeho jméno je už navždy spojeno s určitou ideologii. Někteří umělci jsou občas zaslepení pocitem vlastní výjimečnosti, ale jsou i tací, kteří spolupracovat odmítli, bez ohledu na důsledky. István Szabó toto téma už jednou zpracoval a vznikl tak geniální Mefisto. To, co mi předložil dnes, mě zklamalo. Bez hlubšího zájmu, bez náboje, nudně odvyprávěný příběh, který i tu nestrannost jen předstírá.(31.3.2020)

Také niečo na zamyslenie. Na jednej strane veľa podnetov na premýšľanie a na strane druhej idiotský Keitel, ktorý väčšinu silných myšlienok sparodoval a obrátil na trápnosť. Si stále len omieľal to svoje, všetko zjednodušoval, nepočúval rozumné argumenty a dôvody.... Nuž, ten kto chce odsúdiť , aj odsúdi, aj za cenu, že dotyčný vyzerá ako imbecil. Často sa stáva, vlastne je to pravidlom, že veľmi ľahko sa z utlačovaných stávajú utlačovatelia. Aj tu bolo ukázané, ako bezproblémovo prebrala víťazná strana gestapácke metódy. Keď začal tomu dirigentovi premietať tie zábery z koncentračného tábora trápnosť mi stiahla viečka. Počúvať sa tu oplatilo jedine Stellana Skarsgårda. A hudba samozrejme, jedinečná... škoda, že jej bolo tak málo. Nadpriemer. 75/100(13.2.2020)