Kdy alibi v socialistickém trestním aparátu nestačí? Když máte nežádoucí třídní původ. Všichni podezřelí jsou definováni jako lidé nebezpečně kosmopolitního ražení, a tedy vzdálení socialistické morálce - ředitel hotelu Internacional preferující zahraniční klientelu před českou; jeho nákladná, záletná, povrchní, ničeho krom golfu schopná švýcarská manželka v pozlátkovém balení, přičemž „uvnitř je tuctové zboží“; Jan Tříska v roli jejího nabíječe, pohrdajícího českou národní identitou a toužícího po výjezdu do velkého světa. Postoj detektivů je jasný: je jim sympatičtější typický malý český člověk - recidivista s nulovým alibi, než světoběžníci, kteří budou mít u Högera paušálně vždy nedostatečné alibi, jakkoli ho mají skutečně pevné a jsou většinou nevinní. Jde zase o třídní vrstvení lidí, které cpát do detektivky je už vážně zoufalství.(5.1.2013)

Velice upovídaná kriminálka, která nepotěší úplně napětím a dějem, ale potěší zvláště díky hereckému obsazení, od klasických hvězd (Höger, Nový), po začínající mladíčky (Josef Abrhám). Pan Šesták (Bohumil Šmída) děj pěkně zamotá a nakonec dobře mířenou ránou pořeší. Největší hvězdou filmu pro mě byl totiž on.(23.12.2012)

Jedna z klasických detektivek, kterým škodí neustálé inflační omílání rok co rok. Příběh dnes banálně jednoduchý, úsměvný z pohledu dnešních zločinů (i když falšování léků nic veselého není). Stojí za to se na ně ale podívat kvůli hereckým výkonům. Karel Höger, herec s jedním z nejkrásnějších mluvených projevů u nás. Herec kultivovaného zjevu i hlasu, elegán. Nový v netypické roli hoteliéra. Miloš Nedbal hned s několika druhy paruk a kabaretními čísly. Ale zejména mladičtí adepti herectví. Jan tříska, Josef Abrhám a zejména má milovaná Libuše Geprtová. To je koncert, který si ani po – těžko už spočítám kolikátém - shlédnutí nemohu odpustit. Čímž vlastně popírám sama sebe a inflaci promítání. No co, příště se mrknu zase, byť mi ta písnička leze děsně na nervy.(18.10.2008)

Druhé volné pokračování ze série detektivek s kapitánem Tůmou (v podání Karla Högera) a poručíkem Líbalem (představovaného Josefem Bekem) je zřejmě vrcholem celého triptychu. Osvědčený model z předchozího 105% alibi je sice bohužel trochu obohacen o ideologickou rovinu ideové fronty buržoazně ocejchovaných občanů, jejichž náklonnost ke všemu ,,západnímu" působí stigmaticky a která stojí za majetkově motivovanou trestnou činností, což má prudce kontrastovat s nezkažeností soudruhů. Poukázat na prohnilost ideových nepřátel lidu bylo ideovým záměrem, uměleckým záměrem ale naštěstí bylo natočit funkční krimi komedii, což je můj ústřední vjem z celého snímku. Jako zajímavost pak herecký debut Josefa Abrháma v celovečerním filmu.(7.4.2013)

Pro mne vrchol Tůmovsko-Líbalovské kriminální série. Bez ohledu na zápletku přitaženou za vlasy a propagandistický osten okatě z filmu čnící, je tento snímek plný vtipných dialogů a dobře zahraných postav, kterým vévodí v jedné ze svých nejlepších pozdních rolí Oldřich Nový, coby zahořklý, cinický a ironický řiditel hotelu.(13.7.2007)

• - Filmovalo se v Karlových Varech. (M.B)