"Taky člen strany, že jo" "No jo, to je poctivec." Psychologická síla prvního Alibi po dvou letech nahrazena zesíleným důrazem na prohnilost buržoazních přežitků a obdivivačů Západu na jedné straně, poctivost "našich lidí" na druhé, což „odhalované pokrytectví“ jen pokrytecky podtrhuje. Pochybné prostředí zápaďácké kavárny originálně vystřídal nóbl hotel, obrázky nahých slečen v bytě nepoctivcově zůstávají. Naštěstí zůstává i celková elegance a sympatické drobnosti, jakkoli Tůmovo charisma namnoze těží z vydařenosti 105%. Nelze neocenit Nového krásně dvojsmyslné „Já vím, soudruzi... mně jde jen o tržbu a plnění plánu, kdežto vám o člověka. Ovšem až už je po něm.“ – to z úst prohnaného ředitele interhotelu. A vůbec, v úvodu popsaný schématismus se v průběhu filmu zajímavě komplikuje (především právě dialogy s Nového postavou). A opět brilantní výslech, resp. brilantní vyslýchaný, tentokrát skvělý Bohumil Šmída. Na tohoto herce, jehož jsem donedávna téměř neznal, mám v poslední době mimořádné štěstí. Příjemnou historickou kuriozitkou je rolička pro mladého Abrháma.(21.8.2011)

Stopa zločinu, i Josefa Šestáka přezdívaného Šoufek, vede do Karlových Varů a proto tam vyráží i duo kapitán Tůma a poručík Líbal. Je zajímavé sledovat známá místa z dob před mnoha lety, zvlášť když se při cestování v prostoru vozidlu podaří při odbočování z ulice Sadová doleva (do ulice Zahradní) vjet přímo před oddělení VB v ulici I. P. Pavlova.(17.12.2008)

(2x) Klasika české detektivky s napínavým příběhem, atraktivním prostředí a odlehčenou dávkou humoru. Na takové ty podrobností kolem pachatelů, zločinů a mrtvol nejspíš brzy zapomenete a pro osvěžení paměti se nabídne možnost zhlédnout znovu, ale určitě vám z paměti tak skoro nevymizne sympatická kriminalistická dvojice v složení Josef Bek + Karel Höger, provázející po celém filmu v řadě nezapomenutelných momentů (originální úvod, rozhovory v hotelové recepci, výslechy zloděje Šestáka), stejně jako karlovarský hotelový program s muzikanstkým komikem v podání legendárního Miloše Nedbala. V tomhle nejlepším dílu triologie alibi se v zralém věku vrátil prvorepublikový gentleman Oldřich Nový, asi první ze svých kultovních "záporných", přesto sympatických postaviček vytvořil Bohumil Šmída... naštěstí netrpím takovým tím oběcným zlozvykem, že bych si pletl jména herců s jmény jejich stěžejních filmových postav, ale jakmile vidím pana Šmídu, okamžitě mi prvně vyběhne jméno: Pacínek! ...ačkoliv tady se vlastně ještě jmenoval Šesták, žejo ;-)(19.8.2017)

Ještě lepší než jsem si pamatoval. Od úvodního vtípku po jeho variaci v závěru zábavná detektivka, která přihodila pořádnou dávku humoru, aniž by přitom musela slevit na položkách napětí a drama. Opět spousta podezřelých, opět spousta alibi, a mezitím proplouvá hláškující Karel Höger s Josefem Bekem, který sice občas také nějakou hláškou vyrovnává skóre, ale přesto je trochu odsunut spíš do role nahrávěce. Výborný je Oldřich Nový, který neslevil ze svého prvorepublikového šarmu, ale přitom v závěru s přehledem předvedl láhudkového drsňáka a několika přesně mířenými... větami zvítězil nad sebědomým mlaďochem K.O. Napínavá, zábavná detektivka, která nenudila ani okamžik. A vyčítat jí to ideologické blýskání je asi jako vyčítat černobílému filmu, že je málo barevný.(6.10.2013)

Napětí pomohlo, že nás děj netahal z místa na místo jak nadmutý kozy a většina pátrání se odehrávala v uzavřených místnostech. Skvěla napsané postavy, zejména tu kteoru ztvárnil Oldřích Nový můj zážitek z filmu ještě zvýšily. Nemůžu si pomoct, ale herecký projev mladýho Třísky se až neskutečně podobá hereckýmu projevu mladého Bebela (pohyb tělem, pohledy ). Parádní patráčka na který bych ještě jako třešinku na dortu bych vyzvihnul velmi originální vtipný úvod na který navazuje stejně tak originálně vtipný závěr.(10.1.2011)

• - Filmovalo se v Karlových Varech. (M.B)