Dům dlouhých stínů

Michael Armstrong

Norman Langley

Scénografie:

Michael Pickwoad

Jsou to hlavně jména tří ikon britského hororu, co lákají zvědavého diváka na poslední společnou a rádoby strašidelnou podívanou. Price, Lee a Cushing jsou tu už značně oschlí dědové a nezbývá jim nic lepšího, než mít efektivní nástup (mimochodem, všichni tři ho mají naprosto stejný) a dále se už jen spoléhat na své smrtelně vážné pohledy. Napětí se tu snaží tvůrci vytvářet pomocí bouřky i hromů a nečekaně tmavých prostorů a koutů rozlehlého rodinného sídla. Nečekejte duchařinu, je to spíše vleklé pátrání po tajemném vrahovi, co začne mordovat všechny hosty. Jenže to už ke konci přichází naprosto skvělé a nečekané rozuzlení, které mi vyráží dech, a já jsem nucen přehodnotit svůj názor. Ano, Dům dlouhých stínů je vskutku povedená záležitost.(5.7.2011)

Tři hororové legendy se sešli na zdánlivě opuštěném velšském panství, jehož jméno nejsem schopen napsat, natož vyslovit. Film má pomalejší rozjezd, ale poté, co se na scéně objeví Christopher Lee, začnou se konečně dít věci. Není to čistě hororová záležitost, ona kolonka komedie k tomu sedí jako pověstná prdel na hrnec - závěrečná (dvojitá) pointa mě dostala do kolen. Z původně zamýšlených tří hvězd nakonec musím s čistým svědomím udělat čtyři.(17.11.2009)

Mé počáteční obavy, že po letech se mi tenhle film nebude líbit tak jako kdysi, se zvolna rozpustily jako mlha okolo tajemného sídla v opuštěné krajině. Ikony britského horroru rozehrají svůj part v momentě, kdy spisovatel nechá za zády civilizaci se svojí technikou a ocitne se v době gotických románů. Bouře, blesky křižují noční oblohu, stíny, třepotavé plameny bílých svící a rozprávějící postavy... Čas zvolna plyne, přichází jeden nezvaný návštěvník za druhým a vy čekáte, kdy se film konečně rozjede. Bestie. Hrůzné tajemství. Bouře zuří a osazenstvo, lapené v pasti, se začíná bát. První vražda pak již na sebe nenechá dlouho čekat. Konec si zaslouží hvězdu navíc.(22.9.2014)

Pan Walker pochopil, že se čas krátí a jedinečnou příležitost nahnat všechny hororové mistry do jednoho filmu už dlouho mít nebude, takže než mu začali kapat, vzal sestavu již zvolna plesnivějících dědků a sehrál s nimi výborné představení v Poeovském stylu. Kromě nestárnoucího Sarumana jsou již všichni účastníci ve značně pokročilém stádiu fosilizace, ale naštěstí k jejich rolím to perfektně sedí a zvlášť Cushing byl stařeček k pohledání. Jestliže jsem měl několik pochybností ohledně chování postav a vývoje děje, závěrečné rozuzlení mě dojalo až na hranici pětihvězdy. Památný kousek, který doporučuji všem fanouškům gotické tvorby.(28.9.2014)

Britský snímek „Dům dlouhých stínů“ je skvělou poctou starým filmům studia Hammer, ale i hororovým komediím. Film se nebere vážně, což je patrné i z toho, že herci trochu přehrávají a kamera se soustředí na jejich obličeje a výrazy. Tohle k nim prostě patří, tohle je proslavilo, stejně jako jejich hlasy, tedy alespoň v případě Leeho a Price. Jo, tahle garda je prostě skvělá i v pokročilejším věku.(17.1.2019)

• - John Carradine (Lord Elijah Grisbane) bol v skutočnosti len o 5 rokov starší ako Vincent Price (Lionel Grisbane), o 7 rokov starší ako Peter Cushing (Sebastian Grisbane) a o 14 rokov starší ako Sheila Keith (Victoria Grisbane). (beso74)

• - Hudbu k filmu skládal Richard Harvey. (Chatterer)

• - Elsa Lanchester měla hrát roli Victorie Quimby. Té se nakonec zhostila Sheila Keith. (Chatterer)