Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Podle několika motivů z románu "Kulhavý Orfeus" od Jana Otčenáška vznikl plochý, ilustrativní, požadavkům politické normalizace zcela podřízený film, který sděloval, že za okupace se čestný muž samozřejmě proletářského původu nemohl nakonec zachovat jinak, než se podílet na sabotážích a nakonec odejít k partyzánům. A to se dokonce naoko ožení s děvčetem z bohaté rodiny, aby ji zachránil před totálním pracovním nasazením! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

zette 

všechny recenze uživatele

Myslim, ze se velmi dobre podarilo zachytit atmosferu v dobe okupace. Scenar me zaujal, hlavne fingovany snatek. Vzhledem k roku vzniku je zajimave, ze se tvurci obesli bez vyraznejsi propagandy. Herecke obsazeni a herecke vykony jsou reprezentativni, mozna Pavlata nevyrazny. Kacirkova s Preissovou skutecne vypadaly jako matka a dcera. Sice zapomenuty, presto dobry film. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Hrdinný proletář vs. zbabělá buržoasie za protektorátu. 1) Slušně řemeslně zpracovaný snímek se slušným scénářem a dobrými hereckými výkony. Film má atmosféru a dá se na něj koukat. 2) Divákovi výrazně pomůže, pokud akceptuje ideologické klišé, že zatímco buržoasie se starala pouze o své majetky a sobecké zájmy, jediným, kdo něco proti nacistům podnikal, byli proletáři. Viděno tímto prizmatem je film velmi dobře a příjemně zpracovaná výpověď o době a mravech. Jinak je to sračka. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Já vím, že po dešti je plno louží, snad jenom proto aby skřivan měl kde být. Já vím, že den se ze dne na den plouží, tak jako cesta po níž musím jít..."  On "dobrý kluk a obyčejný dělník", ona cynik a "rozmazlený fracek, který by potřeboval dostat na holou". Člověk by možná neveřil, že "mezi prvním patrém a suterénem je taková vzdálenost," ovšem ty světy Michala Pavlaty a Jany Preissové jsou vskutku naprosto nekompatibilní. Škoda toho ideologického nádechu (dělník versus panská slečinka), jinak by člověk rozhodně nemohl tento film hodnotit jako "operetu" či dokonce "šaškárnu". Zvláště když do toho všeho Václav Neckář tak krásně melancholicky zpívá: "Já vím, že den se ze dne na den krátí, přesto že slunce chodí pořád pozdě spát. Já vím, že hvězdy na nebe se vrátí a budou znovu tam kde hvězdy mají stát. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

1. Ohledně Högerova výkonu jsem všecek rozmanitý, na jednu stranu sice odložil svou nepříjemnou afektovanou dikci a mluvil normálně, ovšem na druhé straně hrál sice uvěřitelného, ale dost nesympatického týpka. 2. Zvláštní uznání si zaslouží Mrkvička za svůj výrok "fotr s mámou si udělali pět minut dobře a já tady teď musím trpět", z čehož lze poznat, že i lumpenproletariát s reakčně živnostenskými sklony může mít leckdy větší pravdu než uvědomělý dělník 3. Chápu, že v socialistických dramatech nemusel být hlavní hrdina zrovna krasavec, protože se tehdy cenily jiné hodnoty - správný původ a názory - ale proč režisér do titulní role obsadil Pavlatu, který strávil dětství a mládí v pasťácích, protože ho kvůli jeho pohledu považovali pověrčiví esenbáci za Hitlerovu reinkarnaci, to mi fakt hlava nebere. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Film odsuzující text distributora, zakončený tentokrát i vykřičníkem, přesně popisuje děj docela zajímavého dramatického kousku s velmi pestrým a kvalitním hereckým obsazením. Přechod z šedesátkové herecké i scenáristické uvolněnosti (kterou zde, trochu toporně, reprezentuje i odbojář Neckář s kytárou) do šedé povrchnosti normalizace zde není tak propastný a film stále nabízí např. velmi povedené dialogy, na jedné straně cynický přístup rozmařilé buržoazie, i když mladičká Jana Preissová je výjimka a na té druhé dělnická odbojová skupina, v čele se skvělým Kryzánkem. I prostředí protektorátu je povedené a nabízí třeba velmi zajímavou roli pro Josefa Chvalinu. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v Prahe, Kladne a Krkonošiach. (dyfur)
  • Píseň „I'm waiting for your arm“, která ve filmu zazní, zkomponoval a otextoval Jan Hammer (1919–1989) a nazpívala ji Vlasta Průchová. (sator)

Reklama

Reklama