• pytlik...

1. Ohledně Högerova výkonu jsem všecek rozmanitý, na jednu stranu sice odložil svou nepříjemnou afektovanou dikci a mluvil normálně, ovšem na druhé straně hrál sice uvěřitelného, ale dost nesympatického týpka. 2. Zvláštní uznání si zaslouží Mrkvička za svůj výrok "fotr s mámou si udělali pět minut dobře a já tady teď musím trpět", z čehož lze poznat, že i lumpenproletariát s reakčně živnostenskými sklony může mít leckdy větší pravdu než uvědomělý dělník 3. Chápu, že v socialistických dramatech nemusel být hlavní hrdina zrovna krasavec, protože se tehdy cenily jiné hodnoty - správný původ a názory - ale proč režisér do titulní role obsadil Pavlatu, který strávil dětství a mládí v pasťácích, protože ho kvůli jeho pohledu považovali pověrčiví esenbáci za Hitlerovu reinkarnaci, to mi fakt hlava nebere.(21.10.2014)

• Master19

Kdyby tam nepobíhali esesáci a Karel Höger si tam co chvíli neleštil své medaile, klidně by se mohlo zdát, že jde film z továrny, kde pracují nepohodlní komunistickému režimu. Jak pěkně by to dávalo do souvislosti různé totalitní režimy. To ale evidentně nebyl záměr. Ve druhé půli už není v podstatě co chválit, proto zmíním jen pěkné role Václava Neckáře a Petra Kostky a jako vždy nepřehlédnutelnou Janu Preissovou.(2.4.2007)

Myslim, ze se velmi dobre podarilo zachytit atmosferu v dobe okupace. Scenar me zaujal, hlavne fingovany snatek. Vzhledem k roku vzniku je zajimave, ze se tvurci obesli bez vyraznejsi propagandy. Herecke obsazeni a herecke vykony jsou reprezentativni, mozna Pavlata nevyrazny. Kacirkova s Preissovou skutecne vypadaly jako matka a dcera. Sice zapomenuty, presto dobry film.(18.10.2014)

• slunicko2

Hrdinný proletář vs. zbabělá buržoasie za protektorátu. 1) Slušně řemeslně zpracovaný snímek se slušným scénářem a dobrými hereckými výkony. Film má atmosféru a dá se na něj koukat. 2) Divákovi výrazně pomůže, pokud akceptuje ideologické klišé, že zatímco buržoasie se starala pouze o své majetky a sobecké zájmy, jediným, kdo něco proti nacistům podnikal, byli proletáři. Viděno tímto prizmatem je film velmi dobře a příjemně zpracovaná výpověď o době a mravech. Jinak je to sračka.(4.2.2009)

Film odsuzující text distributora, zakončený tentokrát i vykřičníkem, přesně popisuje děj docela zajímavého dramatického kousku s velmi pestrým a kvalitním hereckým obsazením. Přechod z šedesátkové herecké i scenáristické uvolněnosti (kterou zde, trochu toporně, reprezentuje i odbojář Neckář s kytárou) do šedé povrchnosti normalizace zde není tak propastný a film stále nabízí např. velmi povedené dialogy, na jedné straně cynický přístup rozmařilé buržoazie, i když mladičká Jana Preissová je výjimka a na té druhé dělnická odbojová skupina, v čele se skvělým Kryzánkem. I prostředí protektorátu je povedené a nabízí třeba velmi zajímavou roli pro Josefa Chvalinu.(10.6.2018)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe, Kladne a Krkonošiach. (dyfur)