O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

Arequipa

Než dospějete k šokujícímu konci, který se těžko vydýchává, ale s odstupem času se dá pochopit, budete obdivovat herecké velmistrovství Johna Malkoviche a herecké a režisérské mistrovství Gary Sinise. Steinbecka nemusím, tohle bylo ale moc povedené. Lennyho dětská záliba v hebkých kožíščích je na tom hromotlukovi s dobrým srdcem nejroztomilejší. ()

maddictive

Téma více či méně retardovaných jedinců (ano, většinou to jsou muži :), kteří dělají problémy, ale člověk je nakonec musí mít rád, je už samozřejmě ohrané a víceméně nepřekvapivé. Přesto jsou ony filmy jakýmsi způsobem stále přitažlivé a patří mezi ty oblíbenější; od vůbec nejlepšího "mentála" Forresta, přes Gilberta Grapea, Rain Mana, Lennieho...Obtížné zvládnutí této role pak bývá otázkou hercovy cti a můžeme říct, že výše zmínění na ní svým výkonem pranic neztratili. Stejně tak je tomu v případě Malkovichova Lennieho; John prostě umí. Vrátíme- li se k postiženým, točit o nich filmy je věc ošemetná, protože vždycky hrozí útok sentimentality, shovívavého nadhledu či soucitu....Myši a lidi se těmto nepěkným záležitostem vyhnuli, ač jsou zpracovány velmi citlivě. Sinise pochopil Steinbeckovu "vlnu" a naladil se na ni velice úspěšně. Kdyby měl slovutný spisovatel možnost film shlédnout, jistě by byl potěšen. Kdo si zamiloval tuhle prostou, leč silnou povídku, bude potěšen též. Oboje nejlépe potěší samozřejmě v originále. ()

Respex

Bravurní převedení z divadelních prken na filmové plátno. Nejprve jsem viděl skvělé zpracování v divadle Mladá Boleslav a byl jsem nadšen. Tento film mě velice potěšil a herecké výkony vše podtrhly. Gary Sinise měl trošičku ulehčenou práci, protože takto silná látka se nevidí často. Jeho režie je, ale velice velice slušná. Za mě 5* a doporučení ()

Monroe1991

Tak to se povedlo. Skvělý herec Gary Sinise zde ukazuje, že ani režisérské křeslo mu není proti srsti. A John Malkovich zahrál svoji životní roli opravdu bravůrně. Jak moc jsem přál Lennymu plnou králíkárnu, Georgovi vlastní farmu a zasloužený odpočinek. V závěru se dostavili i emoce,( což se mi při čtení knihy nestalo). Pro mne 95%. ()

Doski

John Malkovich měl velkou smůlu, když v roce 1992 bylo natočeno Mlčení jehňátek a Anthony Hopkins mu vyžral oscara, protože věřím, (sice nebyl nominován, což nechápu) že by ho klidně mohl dostat. Skvělý scénář i režie. Doporučuju. Sice trošku ''doják'', ale to nikomu nevadí. P.S. jakto, že jsou filmy s postavami s pomalejším vedením tak super?! ()

mirka56

Skvěle zpracovaná kniha s výbornými hereckými výkony, jak Johna Malkoviche, tak Garyho Sinise. Ještě teď utírám slzy a zjištění, že Gary Sinise film i režíroval...opravdu smekám. ()

Ruffy

John Malkovich tady opravdu válí.. Klobou dolů za jeho úžasný výkon. Dokonalá knížka a jsem moc ráda, že mohu říci i dokonalý film.. Což se stává opravdu málokdy, aby se obojí zadařilo. ()

Petulka88

Gary Sinise tady dokazuje, že je nejen dobrý herec, ale i výborný režisér. A John Malkovich? Ten už dávno nikomu nic dokazovat nemusí. Tady jen potvrzuje svou extratřídu. ()

Brinkley

Nic proti Steinbeckově předloze, které se nedá nic vytknout..... a vlastně nemám nic ani proti této Sinisově filmové adaptaci.... formální chyby se zde hledají těžko, Malkovich, i Sinise herecky výborní. Problém je v tom, že jsem po shlédnutí nic mimořádného necítila. ()

Martin9

Velmi povedená a věrohodná adapce románu Johna Steinbecka. John Malkovich je výborný herec a Gari Sinise překvapil jako režisér ! 90% ()

GTS_PUNK

Film natočený podľa námetu dnes už klasickej novely z pera Johna Steinbecka. Dej je zasadený do Kalifornie počas Veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokov 20. storočia a sleduje život dvoch priateľov, ktorí večne putujú krajinou za prácou na farmách. O mentálne postihnutého Lennieho (John Malkovich) sa stará jeho priateľ George (Gary Sinise), a to aj napriek tomu, že na neho musí večne dávať pozor a vyťahovať ho z problémov. Nikde preto nevydržia dlho, až do chvíle, kým neprídu na jednu z kalifornských fariem. Usadia sa tu a všetko nasvedčuje tomu, že by sa im konečne mohlo začať aspoň ako-tak dariť. Ich cestu im však skríži žena a Lennie, ktorý rád hladí hebké veci, teraz spôsobí taký problém, že ho musí jeho najbližší priateľ ochrániť už na večné veky. Priznám sa, že som literárnu predlohu filmového diela nečítal, ale obsah ma zaujal a preto som dlho s pozretím neváhal. Atmosféru Spojených štátov počas depresie, respektíve tridsiatych rokov všeobecne, si vždy pozriem rád a dielo ocením o to viac, keď zobrazuje veci také, aké naozaj boli. Autor predlohy je známy vďaka tomu, že vo svojich dielach kritizoval idylu amerického snu a písal o ľuďoch na okraji spoločnosti. Dokonale je to po všetkých stránkach vyobrazené aj vo filme, kde muži v ošarpaných džínsových odevoch deň čo deň obrábajú pole za úmorných horúčav, ale sú radi, že majú vôbec nejakú prácu. Čo sa týka dobovej atmosféry a výpravy, tak na tomto fronte u mňa film boduje, rovnako ako aj na fronte hereckom. V tomto prípade postačuje k dokonalosti len malá hŕstka postáv s dominujúcou dvojicou postáv hlavných k tomu, aby dokázali zahrať vynikajúci príbeh jedného netradičného priateľstva plného prekážok vedúceho až k emocionálne veľmi silnému záveru. Záveru, ktorý je veľmi divácky silný, ale takisto aj skvelo urobený. Po záverečnej scéne totižto už nezaznie ani slovo a záber na prázdne oči Georga a jeho spomienku ani žiadne slová nepotrebuje. Of Mice and Men odráža ťažkú dobu v dejinách Spojených štátov amerických, ale takisto aj to, že v tých najťažších časov poznáš skutočného priateľa. A skutočný priateľ je ten, ktorý dokáže spraviť radikálne rozhodnutia len preto, aby vás za každú cenu ochránil. Veľmi dobre spracovaná dobová dráma, ktorá na konci chytí za srdce a možno spustí aj vaše slzné kanáliky. Rovnako ako filmovému spracovaniu sa však určite oplatí dať šancu aj novele, ktorá mu bola predlohou. Príbeh, akým je tento rozhodne nesklame v žiadnej zo svojich podôb. ()

Tiiso

Zanechává mě chladným časté vytýkání místních uživatelů, režisérův chladný kalkul v sázení na jistou. Připadá mě to stejně scestné jako kdybych vyčítal tuto skutečnost výrobcům jakéhokoliv jiného produktu. Samozřejmě, že jde o názor zda filmové příběhy vyrábět jen jako spotřební zboží a nebo jestli divák má právo sledovat filmové umění, které jde od srdce. Dovolím si hádat, že určit tuto hranici je stejně obtížné jako samotné hledání podstaty života. V top 200 tohoto webového počinu je řada filmů, která je vytvořena jen se záměrem vydělat peníze a málokdo to reflektuje. Například Forest Gump. Já si osobně myslím, že jde přeci o něco jiného. Jde o vlastní výrobu filmu. Co vlastně tvůrci prožívali, co vše chtěli do své věci dát a co tím vším kolotočem chtěli říci. Jen pár vyvoleným na tomto světě náleží dar, že jsou materiálně zabezpečení a mohou tvořit co se jim zamane a nemusí hledět do peněženky. Režisér v té době nebyl žádný milionář a také filmem vydělával peníze. A vydělal je zaslouženě. Snímek je nadprůměrný a dobře udělaný. Sám si zahrál hlavní roli a jeho sekundant je ve své roli výborný partner. A pro mě platí pořad čím jednoduší dějová linka, která ale umí zaujmout, tím lépe. Film se mě líbil tehdy v kině a líbil se mě i v tomto roce. (2009) ()

_aandyy_

Tady postačí slyšet dvě jména - John Steinbeck a John Malkovich. Knížka určitě dojme víc než film, ale i tak stojí za to si lehnout a odpočinout si u krásného příběhu... Navíc je zajímavé, jak dobře si Gary Sinise dokázal poradit jako režisér i jako herec v hlavní roli. Prostředí nás absolutně vtáhne do děje a příběh jako bychom prožívali s nimi... Až na maličkosti se mi to moc líbí, jenom škoda, že to končí tak smutně. ()

odvedle

Celkom som sa tešil na tento film, ale hneď v úvode som sa nestačil čudovať, hrozný, hrozný dabing pokazil všetko to nadšenie, divný film, ktorý ma na prvýkrát vôbec nezaujal! ()

HarqAlAda

Ak je predloha napísaná s takým nábojom akým na mňa zapôsobil tento snímok, prečítal by som ju rýchlejšie ako Číslo 5 z filmu Short Circuit. Nepoznať Johna Malkovicha, mám dojem že sa taký narofil. Duo Malkovich a Sinise funguje veľmi dobre. Gradácia je ukážková a jediné moje oko nezostalo suché. Minimálne pre výkony týchto dvoch pánov odporúčam vidieť. ()

seiffs

Zrovna mne se libil hlavne vykon Garyho Sinise, Malkovich byl dost casto nepresvedcivy, proto 4*. Ale i presto vynikajici film s perfektnim tematem, ktery ve me zanechal hlubokou stopu. ()