O myších a lidech

O myšiach a ľuďoch

• Nový Zéland

Of Mice and Men

USA, 1992, 115 min

Knihu jsem nečetl a přesto jsem její obsah znal. Někdy nechápu, jak takové věci zvládám. Úspěšnosti tohoto snímku se ani nelze divit, protože jakmile ve filmu hraje někdo nějakého retardéra, tak je film na půli cesty k úspěchu. John Malkovich tu svoji roli retardovaného hladiče všeho co má srst zvládl výborně. Trošku se tu ovšem zapomíná na rovněž úžasný herecký a režisérský výkon Garyho Sinise. Nijak zážitek nekazil ani zbytek hereckého obsazenstva. Příběh je takový jaký je - lidský. Za žádný superskvost ho nepovažuji. V rámci žánru jsem spokojený. Nenadchlo mě to, ale ani nenudilo. Slabé 3*.(29.5.2012)

Zdařilá adaptace, která jde možná až moc na jistotu, ale i tak je stále dost silná sama o sobě. Skvělé herecké výkony a téměř žádná hudba dávají vyznít všem těm emocím, které film obsahují. Bohužel je to přese všechno poněkud pomalejší a zdlouhavější, zvlášť, když konec je notoricky známá věc, která moc nepřekvapí. Jinak jde ale o moc dobrý film. 70%/80%(24.1.2010)

Jestli má své místo v žebříčku tenhle film zasloužené, tím si nejsem jist. Čím si ale jistý jsem, tak tím, že celý film táhne John Malkovich, který se za svůj výkon opravdu stydět nemusí. Ačkoliv je to film o přátelství, soucitu a snění George a Lennieho, mě k srdci nijak zvlášť nepřirostl a tu čtvrtou hvězdičku dávám za šokující a nečekaný závěr.(28.5.2010)

Upřímně řečeno, poručík Dan měl pekelně těžkej život. Hrajeme hezky na jistotu. První záběr na Malkoviche a hned je jasné, kudy půjdou osudy hlavní dvojice. Většinou se filmům s mentálně zaostalými vyhýbám, protože vím jaká citová ždímačka to pro mne pak je. Počítám, že jednou přijde film, který dolije pomyslnou číši a pak mě podobné příběhy začnou zatraceně unavovat, ale Myši to nebyly. Myši fungují skvěle a první dojem byl obrovský. Snad brzy nevyprchá. A také nevím, zda jsem neudělal chybu, když jsem nejprve koukl po filmu a až za pár měsíců sáhnu po knize.(28.9.2011)

Se Steinbeckovou knižní předlohou jsem ještě tu čest neměl, ale pokud je alespoň zpoloviny tak dojemná a tak nějak ošklivě krásná, myslím, že mě nemine. Sinisův film (kromě hlavní role si střihl i práci režiséra a producenta) je totiž plný... nejtrefnějším výrazem bude- lidskosti. Film z dob, kdy si lidé ještě dokázali pomáhat nezištně (pořád jsem čekal, kdo se z těch všech chlapů projeví jako bastard a ono ne). A hlavně film s úžasným hereckým výkonem Johna Malkoviche. "Měl jsem ho střelit sám." Krásně smutné.(1.3.2014)

• - Pro natáčení byly vybrány lokality v Los Angeles a Santa Ynez Valley (Kalifornie). (rawboy)

• - Narážka na snímek O myších a lidech se objevila v Přátelích. Když Joey hýčká jejich nové kuře, Chandler řekne: "Klídek, Lenny!" (venus)

• - Jedná se již o třetí adaptaci stejnojmenného románu od Johna Steinbecka. (Terva)