O myších a lidech

O myšiach a ľuďoch

• Nový Zéland

Of Mice and Men

USA, 1992, 115 min

Ach ty slavná díla, slavné adaptace. Je to artovina jak sfiňa, ale taky někdy bohužel řádná nuďárna. Měla jsem při sledování pocit, že jsem filmů na podobné téma viděla mraky a to mě pořád spousta z nich úspěšně míjí, z časových důvodů pochopitelně. Garyho pohledy až apatické mě už začínaly pomalu srát a když teď vidím, že je podepsán pod režií, tak mu mírně odpouštím, zřejmě se dočista vyčerpal a na hraní už mu nezbyla energie. Nedokážu toto jistě veledílo patřičně ocenit, soráč. Trojec z milosti a ze zbabělosti, abych nebyla za totálního kulturního analfabeta. ;-)(1.10.2012)

Doslova krásny film. Knihu som nečítal, ale počas filmu som zistil, že príbeh je mi povedomý. Povedal by som, že sa jedná o akýsi exemplárny príbeh, taký, ktorý formuje kultúrne dejiny, spoločne napríklad s Hamletom, Pýchou a predsudkom atď. Gary Sinise ho natočil pomerne konvenčne, ale v tom dobrom slova zmysle. Scenár je totiž výborne napísaný, stačilo, ak ho dostane do rúk iba inteligentný režisér. Tým mám na mysli, že sú nám postupne prezentované udalosti (zastrelenie psa, uškrtenie myši), ktoré sa neskôr znova dejú v iných variáciách a dodávajú filmu nesmiernu hĺbku. 90% a po dlhšom uložení v hlave možno zaokrúhlim hore.(9.7.2015)

No, Cival to vystihl. Jenom je zajímavé, že mě se tyhle "člověčiny" většinou také líbí. Ovšem tento film mně přišel tak nezáživný, že nebýt Malkoviche, šel bych ještě níž. Prostě klasický ČSFD hype, těch je tu podle mého názoru nespočet, takže se ani tak nedivím. Jiný vkus respektuji, ale já bych víc než 60% nedal ani omylem.(18.7.2012)

Gary Sinise? Není to náhodou ten beznohej kamarád Forresta? Není to taky ten forenzní kriminalista, kterej si v NYC hraje na Grissoma? Jo, je to on, ale hlavně je to zručnej režisér! __ Říkám sice zručnej režisér, ale přesto dávám tři hvězdičky. Důvodů je hned několik, film je stokrát opakované klišé s výbornou atmosférou a opravdu geniálním výkonem Johna Malkoviche, na kterém to všechno stojí, ale bohužel i padá. Film má skoro dvě hodiny a přesto se v něm nic výrazného neděje, až na závěr, který bych tady ráýd rozebral, ale nehodlám dělat spoilery. Jak by řekl Sadwell, klenební oblouk je malý nebo něco v tom smyslu :-)) __ BTW? canakjo, můžeš mi říct, jak jsi dokázal zjistit, že je ten film u tebe na 94%? Proč ne třeba 93% nebo tak něco?(17.1.2009)

Knížku jsem nečetl, ale tohle mě zasáhlo přesně tak, jak mělo. Of Mice and Men je fajn film o lidech, jejich snech, omezeních a slabostech. Je to film, ve kterém exceluje John Malkovich (kde je alespoň nominace na Oscara, co?) a kde se krásně kouká na Sherilyn Fenn (proč se z té holky nestala velká filmová hvězda?) A takhle bych mohl pokračovat dál… Zkrátka a dobře, pokud máte šanci, pusťte si tento film. Více není třeba psát. 100 %.(9.5.2013)

• - Dívku v červených šatech běžící na začátku filmu hrála Moira Harris, manželka Garyho Sinise. (venus)

• - Pro natáčení byly vybrány lokality v Los Angeles a Santa Ynez Valley (Kalifornie). (rawboy)

• - Jedná se již o třetí adaptaci stejnojmenného románu od Johna Steinbecka. (Terva)