Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

io.

Vizuálně velmi zajímavě udělané milostné, hororové, mírně detektivní drama. Jo a taky to bylo dost brutální. Námět taky není úplně k zahození, ovšem režisér a jeho tým odvedli skvělou práci a z průměrné myšlenky udělali zajímavé dílo. ()

tXtX

Tieto dve hodiny života mi už asi nikto nevráti.. Maximálne tuctová a nudná romanticko-fantasy záležitosť, bez čoby len štipky napätia. Guillermo kedysi trval na praktických efektoch a maskách, ale ako vidím k spokojnosti mu už dnes stačia len trápne počítačové ksichty bez akejkoľvek originality. Úsmevné, priam divadelné kulisy, básnické rozhovory a srdcervúca dramatická hudba... zabite ma. Keby to aspoň nebolo natiahnuté na nehorázne dve hodiny. Jednoducho nechutná meinstreamová vec, ktorá okolo hororu, alebo nebodaj trileru nešla ani oblúkom. Tak to dopadne, keď chce vyhovieť všetkým. Fanúšikom rovnako trápneho rádoby hororu pre masy, MAMA, to môžem smelo odporučiť. Ja som sa nudil ako nikdy. Od Tora už si pozriem len tretieho Hellboya, nič iné.. ten chlap kvôli peniazom mrhá talentom na takýchto sračkách. 15% ()

Mitsouko

Vizuálne pekne spracovaný fantasy dráma, dej spočiatku trocha rozvláčny, ale slušne sa rozbehne po prvej pol hodine. Výprava originálna a krásna. Na rozprávku pekný zážitok, do kategorie horor by som to nezaraďovala. ()

NickMaddox

Atmosféra. Niečo na čo sa zabúda pri tvorbe hororov a čo dnešný divák, posadnutý tým,že horor je skvelý len v tom prípade ak obsahuje,čo najviac "ľakacích" scén, nedokáže oceniť. Vo filme nie je len dokonale vystihnutá atmosféra prerodu viktoriánskej éry do industriálnej spoločnosti, ale aj sofistikovane rozmiestené scény,kedy sa divák má báť, pretože skutočne ide o život. Z filmu som si odniesla silný zážitok. ()

Eletenia

Opravdu skvěle natočený film, příběh s gotickou atmosférou, kde nechyběla romance, úmrtí postav, zvrat a duchové, kteří vypadali konečně temně a jinak. Film mě vtáhl do děje, spokojenost. ()

Losdes

Zápletka filmu měla potenciál, herci dobří a filmové triky paráda. Horší je, když si člověk řekne, tenhle film je fakt dobrej a očekává nějaký skvělý závěr a ten nepřijde. Film celou dobu slušně ubíhá, ale strhující závěr se nekoná. ()

Von Kempelen

Purpurovej vrch na mě působil tak trochu jako Burtonův starší bráška. Vizuálně podmanivý, ale slabej příběh, nebo spíš scénář, kterej nedokáže dostatečně zaujmout. Celej film prostě tak nějak na efekt, kdy oči zaměstnává na plno, ale mozek může podřimovat. ()

tarancov

Podle mě je film naprosto úžasný. Má skvělé obsazení, originální gotickou atmosféru a skvělý příběh o Sharpových. Filmu nechybí ani dokonalá hudba a elegance. Někomu se může zdát že je ze začátku film zdlouhavý, podle mě je ale skvělé, že to není jako každý jiný horor .. myslím zbytečné jumpscary už ze začátku apod. ()

Bruce0659

Slová ako tuctovosť, alebo klišé by som s týmto filmom rozhodne nespájal. Genialitu Guillerma del Tora vidieť v detailoch, scenár bol veľmi slušný, aj keď by som si to vedel predstaviť aj inak... Vizuál, kostýmy a prostredie sú krásne a herci na čele s Wasikowskou, Chastain a Hiddlestonom podali skutočne bravúrne výkony. Dej je dostatočne zaujímavý, mysteriózny a napätie mi nechýbalo. Po druhom videní možno zvýšim počet hviezdičiek na 5, pretože tak kvalitný film podobný tomotu, nevidím každý deň. ()

C.A.T.

Z každého záběru si můžete nechat udělat obraz...Nádherné pro oko a i když děj není kdoví jaký, mě to prostě uchvátilo (a nejen úžasný Tom Hiddleston). ()

nikoleta377

Zo začiatku som si myslela ,že to bude nejaká kriminálka ,ale nakoniec sa to premenilo na úplne emotívny horror ktorý mám v láske aj keď je pravda ,že preferujem skôr horrory typu "Girl House" , "Zmizelá;" proste to nápätie preto je to odomňa 4*. ()

Herrydos

del Toro tyhle typy hororu prostě umí zde se mu podařilo udělat pár zajímavých charakterů a jedno hodně temné panství v zemi kde lišky dávají dobrou noc a ejhle ono to zase vyšlo. Výtky na scénář rozumím je místy moc průhledný a pozornější divák může rozuzlení alespoň s části prokouknout ale i tak se jedná o poctivou hororovou podívanou nelze než doporučit .5* ()

Jirkacek

Purpurový vrch mne mile překvapil svým kvalitním zpracováním příběhu, tajemnou až mrazivou atmosférou a krásnými kulisami. Tento snímek se mi líbil i navzdory tomu, že v něm nehráli zrovna známí herci a dokázal překonat můj odpor k hororům jako takovým. Možná mne bavil právě protože tento žánr spíše připomínal, než že by v něm tekly potoky krve, nesmyslně se kolíbali zombíci ze strany na stranu nebo by mé srdce vyskočilo z těla při lekavých scénách. Purpurový vrch totiž stavěl hlavně na temné atmosféře rozpadajícího se viktoriánského sídla s děravou střechou s jejími tajemnými obyvateli a určitými náznaky zločinu z dávné minulosti a blízké budoucnosti. Vůbec jsem se nedivil hlavní hrdince Edith Cushingové v podání Mii Wasikowské, která podlehla kouzlu tajemného cizince Thomase Sharpera alias Toma Hiddlestona, že když se do toho domu nastěhovala, necítila se mezi ponurými stěnami dobře. Společně nás děsila její švagrová Lucill, se kterou evidentně nebylo něco v pořádku a také tajemné přízraky, pohybující se po domě. Temnota a ponurost vydržela až do konce snímku a teprve závěrečných několik minut odhalilo děsivé tajemství, jehož vyplynutí na povrch byla jen otázka času. Zkrátka Purpurový vrch mne děsivě pobavil a zalíbil se mi tak, že jsem si jej v červenci 2019 koupil na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Guillermo del Toro povedlo v roce 2015 natočit slušný duchařský snímek, který mne pobavil i podruhé. Pokud se mám totiž dívat na horor, tak jedině na duchařský, protože stříkající krev a podobné nesmysly nemusím. Příběh Purpurového vrchu se začal odehrávat v Buffalu v USA, kde po smrti matky žila Edith Cushingová (Mia Wasikowska) se svým otcem Carterem Cushingem (Jim Beaver). Edith se duch její matky několikrát zjevil a varoval ji, aby se vyhnula místu zvaném Purpurový vrch, ale netušila proč a kdy. Když dospěla v trochu rozmazlenou a emancipovanou dívku s literárním talentem, objevil se ve městě záhadný cizinec sir Thomas Sharp (Tom Hiddleston), se kterým se záhy seznámila v kanceláři jejího otce, jenž vlastnil stavební firmu. Edith dovolila cizinci přečíst texty její knihy a jemu se dílko docela zamlouvalo. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odložila smutek a provdala se za něj. Než se tak stalo, uběhlo celých 40 minut filmu, který neměl zrovna závratné tempo. Nicméně se mi velmi líbily kostýmy a doba, kdy se příběh odehrával, to jest v druhé polovině 19. stoleté. které mám z historie vůbec nejraději. Ale vraťme se k průběhu filmu. Díky sňatku se Edith stala spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodil majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padal do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítila jako doma. Přispívala k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázely od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith sice byla k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutila odhalovat tajemství, které se dům a její původní obyvatelé snažili pohřbít. Příliš pozdě se tak od svého manžela dozvěděla, že se zrovna přestěhovala do domu na Purpurovém vrchu, kterému se raději vyhýbali i obyvatelé z hodinu cesty vzdálené vesnice. Velice jsem se bavil i podruhé a těch 119 minut uteklo jak voda v jarní řece Moravě. Investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji. Suma sumárum, snímek Purpurový vrch ode mne získal čtyři purpurové hvězdy ****. () (méně) (více)

macherano

Vizualne krasny vylet (lepsie prevedenie som asi vo filme nevidel )do skorsieho storocia a to spojenie urcite plus rozvija sa postupne hra ale dejovost je plytka takze cisty stred ()

space weaver

Purpurový vrch pro mě nezachránil ani kino zážitek. Nelogické chování Edith (Wasikowska), úsměvné až směšné digi efekty a "ženský masakr" nejsou nic pro mě. Méně někdy znamená více. Tento film šel opačnou cestou a příliš se nepovedlo zachytit ani atmosféru, ani sympatie. Po shlédnutí, rychle zapomenuto. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze