Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

Morlok

Musím přiznat, že jsem z filmu byla docela zklamaná, ne že bych očekávala nějaký zázrak, ale ta průhlednost děje byla prostě až přespříliš. Mám dojem že napětí je jedna z hlavních věcí co by kvalitnímu dílu neměla chybět; bohužel právě Crimson Peak byl v tomhle ohledu hodně slabý. Nepočítám tedy "děsivé scény", přeci jen je to horor a tak vždycky podle zvuku poznáte kdy někde něco vyskočí. V takových momentech asi člověk napnutý být může, ale co se celkového děje týče, je to těžká slabota. Nicméně, nemůžu být jen kritická, protože i tak jsem si podívanou docela užila - musím tedy ocenit dokonalé (i když někdy až Burtonovsky kýčovité, ale stále milé) kulisy a dobové kostýmy. Stejně tak jsem si užila výkon některých herců, zejména Hiddlestona a Chastain. Takže, suma sumárum, je to docela fajn snímek, ale asi nic co by mě ohromilo a zaměstnalo mou mysl na delší dobu. ()

Mikeel

Bylo to rozhodnutí v podstatě z hodiny na hodiny, kdy jsem si uvědomil, že novinku od del Tora musím vidět. Člověk by si řekl, že za takovou chvilku očekávání nevzrostou na tak vysokou hranici. Ze zdejších komentářů bych ale v podstatě mohl vyzobat určité fragmenty a seskládat z nich svojí recenzi. Námět zcela tuctový a neoriginální - těch bubu domů jsme všichni viděli už tolik, že samy o sobě zkrátka nedokážou obstát, pokud nemají nějakou přidanou hodnotu. Žánrová rozštěpenost snímku na kvalitě taktéž nikterak nepřidává. Celou dobu jsem bloumal nad tím, co chtěl vlastně del Toro natočit. Měl to být horror? Měla to být romance? Ve výsledku se totiž jednalo o jakousi creepy viktoriánskou telenovelu, která byla málo romantická a málo tajemná, aby splnila parametry nastavených žánrů. Plusem byla krásná výprava a práce s kamerou. Ale je škoda, že režiséři jako jsou Guillermo del Toro (či Tim Buron) kašlou na svou osobitost a jedinečnost, a pouští se do takto nudných projektů. ()

Renfield

Vlastně mám radost, že i dnešní době můžu jít do kina na vcelku povedený gotický horor! Jen škoda, že musím psát vcelku povedený, protože očekávání byla velká. Guillermo del Toro vytvořit tu správně hutnou atmosféru opravdu umí... nádherná temnota odlehlého sídla povětšinou položeného v mlze a mrazu. Navíc výprava je opravdu fantastická, pastva pro oči... vše podpořeno výbornou hudbou. S duchy jsem byl taktéž spokojen, i když ano, vlastně tu nehráli až tak důležitou roli. Překvapilo mě vcelku drsné násilí, především scéna s umyvadlem a snad i závěr samotný. Z herců jsem se těšil především na Miu Wasikowskou, která hrála velice dobře, ale celkově vyloženě nezklamal nikdo. Čím mě už tak moc del Toro nepotěšil a co je hlavní problém relativně nízkého hodnocení je délka filmu (mohl být tak o dvacet minut kratší), ale především scénář! Měl jsem pocit, jako bych to celé už někde viděl, navíc veškeré dění a chování postav bylo snadno odhadnutelné a to je u jinak opravdu pěkné spíše pohádky pro dospělé škoda. Alespoň jsem si zavzpomínal na dobu, kdy horory měly ještě kouzlo, které dnes postrádají. I když bych až tak neřekl, že se jedná o horor, spíše je to romantický thriller? Prostě pohádka pro dospělé. 60% ()

Mikino00

Vyčpělý, nezajímavý film s rádoby šokujícím příběhem, kterému se celá dějová konstrukce rozpadla na lacinou duchařskou žánrovou banalitu. Problémem jsou však i postavy, opravdu nejsympatičtější postavou je tam ten pes. Každopádně dům vypadá velice dobře, ale postavit na tom celou atmosféru filmu se hrubě nepovedlo. ()

Milky.

Jako horor mě to naprosto zklamalo, tady by se hodila tak 1* nebo odpad. Jako drama se to sledovalo skvěle. Atmosféra perfektní a Torovské fantasy prvky tomu taky přidávaly hodně. Bohužel Toro využil podobný přístup jako u Labyrintu a u Crimson Peaku nalákal lidi na fantasy horor a místo toho jim doručil perverzní drama s prvky fantasy. Trochu mi to připomíná jednoho arogantního hajzla z Krnova na Aukru, který prodává "nové" mobily. Dávám 3 za atmosféru a dobré drama. Možná časem a rozmyslem snížím. Každopádně čím víc sleduju Torovy filmy, tím silnější pocit mám, že by se měl věnovat spíš Hellboyovi a na ostatní se vysrat. ()

Zyne

Del Toro definitivne potvrdil svuj sesup a pozici jednoho z nejprecenovanejsich autoru. Tohle je nudne, lacine, nenapadite, bez tempa a zivota. Super vyprava, fajn herecky, ale jinak nezazivno. Hory silenstvi doufam na platno privede nekdo jiny... ()

qxkamo

Fiiha, na fantasy velmi nie som, ale horory mam rad a toto bolo dobre natolko, ze som takmer dal aj stvrtu hviezdicku. Skvele kostymy, vizual, idealne zasadenie do minulosti, chutne efekty a zobrazenie duchov, trochu drsneho nasilia (aj ked ho nemusim), relevantna hudba. Oplati sa vidiet. ()

Phorbo

Crimson Pike je po straně Výroby velmi, ale velmi pěkné na pohled. Kostýmy si teda už nedali takovou práci, ale ten barák na Crimson Pikeu je prostě neskutečný. Ten jediný se na filmu povedl. Nehledě na relativně skvělé ženské role a skvělého Hiddlestona. Jenže s tou kamerou, scénářem a režií to nebylo nic převelikého. Člověk by čekal po několika povedených (i nepovedených) kusek Del Torra, že to za něco bude stát. I ta scénářina mu všude jinde šla relativně dobře. Jenže je ten film od začátku předvídatelný až mě z toho bolela hlava. Já se ty dvě hodiny nudil, jak prodavačka na kongresu subatomárních fyziků. Po tom, co nám ukázal Martin v GOT snad nikoho nepřekvapí incestní vztah sourozenců. Rozhovory ze začátku jsou tak strojené, že jsem z toho dostal tik do hýždí, až jsem musel od snímku utéct. Chápu, že se tehdy mluvilo trošku více distinguovaně, kor v těch vyšších kastách, ale i tohle je na mě moc. Nevěřím tomu filmu ani ň, ani za mák. Zajímavé průhledné kostřičky, ze kterých je vypouštěn aerosol nemůžou nikoho ani trošku postrašit a těch pár lekaček, které ve filmu byly, nestojí ani za zmínku. Za mě ubohých 15% ()

simply

Tolik promrhaného potenciálu, až bych brečela. Guillermovi filmy jsou svým způsobem nádherné, mají skvělou vizuální stránku i atmosféru a vždycky se na mě moc těším. Do první půlky filmu byl Purpurový vrch skvělý. Nádherná ponurá atmosféra, duchové a celkem dobré herecké obsazení. Od půlky filmu ale děj začínal váznout a ke konci jsem se i místy celkem nudila...zkrátit minimálně o půl hodiny a řadu nadbytečných scén...3,5 * ()

Blazin

Výborné prostředí, efekty i nápad. Bohužel i veliký potenciál, ale který je naprosto nevyužitý. První polovina filmu je jedna veliká nuda, zajímavé je to až od doby kdy se děj přesune na purpurový vrch. Od té doby zajímavé, škoda trochu nevýrazných hereckých rolí, hlavně výkonů, a trochu nelogických chování postav. Moc jsem se těšil, ale o to větší bylo zklamání. ()

Oralfabet

Moc hezky to vypadá a herci jsou fajn, ale po příběhové stránce bohužel dost slabota. Až na konci se to trochu probere, ale to už je trochu pozdě. Není na tom nic úplně vyloženě špatně, ničím mě to nenaštvalo, ale není tam ani nic kvůli čemu bych se na Purpurový vrch chtěl vracet. Rare miss from Guillermo. 6/10 ()

Eterninox

[Obsahuje lehké spoilery] Čekal jsem over-the-top horovou duchařinu, dostal jsem osobité a překvapivě komorní mrazivé drama, ve kterém mimojiné figurují duchové. A jsem za to tak radši, protože nadpřirozené gorefesty jsou tím nejgeneričtějším, co "scary movies" dnes nabízejí. *** Od tuctových paranormálek se del Torova gotická romance navíc odlišuje skvostnými kulisami a kostýmy, podmanivou atmosférou, působivou ač nekomplikovanou symbolikou, a v neposlední řadě moc pěkným obsazením, kterému vévodí Tom Hiddleston a Jessica Chastain jako hlavní anti-hrdinové. Crimson Peak sice nedosahuje geniality Faunova Labyrintu, ale v rámci žánru je pro mě rozhodně mezi tím nejlepším za posledních několik let. 80% ()

husokachna

"To je úplně jedno o čem to bude, rozumíte, hlavně tam budou nádherně vymazlení duchové a ten barák, už to vidím, no to bude paráda, s tím si vyhrajem...cože...zápletka?...já nevím něco tam naserte, to je úplně fuk a skončete to nějak dementně...Pacific Rim byl taky úplně vyjebanej a prošlo to....jo ten dům....ten bude........" usmíval se blaženě strýček del Toro. A já s ním souhlasím. Krásně se na to koukalo a jde vidět, že del Toro už nechce být režisérem, chce být malířem a malovat ty krásně hrůzné výjevy, ale prostě malovat neumí, tak to zkouší na nás. U mě to tentokrát na rozdíl od Pacific Rimu prošlo, protože mám rád to příjemné mrazení a mám rád duchařské historky. Ale povím vám, že ten příběh, to je opravdová bouda na diváka a podraz z Guillermo strany. A já říkám - NAPOSLEDY, Guillermo, naposledy, příště už ti to nespolknu a plivnu na tvé umění. PS: Jak napsal Fuka, je to tak neuvěřitelně trestuhodně nevyužitý potenciál, že až zůstává rozum stát. ()

Caine

Začalo to jako duchařina a skončilo jako řezničina. Ale neříkám že to byla chyba - jenom mě to překvapilo... :-) Nevím jestli to byl záměr, ale viděl jsem tam zcela jasné a jasně záběry jak z jiných filmů (např. Misery nesmí zemřít, Silent hill, Hvězdný prach...). Že by nějaká pocta, náhoda nebo pirátství? :-) Rozhodně lepší 3, rozhodoval jsem se mezi 3 a 4. Ta vizuální stránka byla vážně úža! Kdyby ale zůstal celý film u atmosféry a duchařiny jak na začátku, tak to mohl být horror na posrání. Až jsem hned na startu dostal strach, že jsem na to svoju radši neměl brát, ale přežila to nakonec bez úhony... :-))) Taky bych chtěl baráček s kupkou sněhu a listí v obýváku. :-D ()

Greg25

Je tam toho moc. V případě gotických hororů a románů platilo, že v jednoduchosti je krása. Té se člověk bojí vlastně vždycky nejvíc. A je vlastně s podivem, že si del Toro vybral žánr, který má relativně striktní žánrová pravidla. A del Toro je jak je jeho dobrým zvykem, to samozřejmě pojal po svém, vznikl tak v lecčems originální strašidelný příběh, který ale uchvacuje spíš vizuální stránkou než atmosférou. A to zamrzí. Ona už sama vizuální stránka - dekadentní barvy a kontrasty odvracejí pozornost od příběhu, ale zároveň tak nějak zdůrazňují jeho nevyváženost. Pomalé tempo lze přičíst viktoriánským časům venkova, i když je škoda, že moc nefunguje přepnutí tempa ve stylu město x samota. Celou dobu jakoby jste čekali, že to začne gradovat a když to přijde vlastně se vám nechce věřit, že tohle je to finále(protože to krapet působí jako parodie, i když zřejmě není - protože v průběhu filmu je patrno ohromné množství odkazů jak na filmy, tak na konkrétní literární autory). Co mě mrzí nejvíc je fakt, že to nemá tu správnou atmosféru, což je dost způsobeno vizuálnem, že to nemá děj na takovou stopáž mi nevadí,protože to je koneckonců hlavní předpoklad gotických románů, jednoduchost příběhu leckdy uměle natahovaná. Skvělá je Mia Wasikowska a skvělá je celá řada téměř dekadentních scén, hororové estetično (byť právě to s tou barevností narušuje atmosféru filmu nejvíc, tak z hlediska jednotlivosti scén je skvělé) detaily, kulisy, kostýmy, záběry kamery. Nějakou scénu si určitě pamatovat budu, jako celek ale nejspíš ne. Zklamáním bych to nenazvala, jen to není ta viktoriánská duchařina. 65% ()

cherita

Tak trochu Žena v černém, tak trochu Zánik domu Usherů, tak trochu Jana Eyrová a tak trochu pohádka o Modrovousovi. Mrzí mě jenom, že ta romance Thomase a Edith vyznívá poněkud do ztracena vinou neexistující chemie mezi Hiddlestonem a Wasikowskou, ale jinak nemám, co bych vytkla. Překrásně zvrácený film. ()

Flopik

Troška sklamanie.Čakal som väčší horor.Najviac mi asi vadilo to, že to bolo hrozne predvídateľné a ľakačky vôbec nefungovali.A neboli ani celkovo dobre spravená.A pri tom duchovia vyzerali celkom dobre..Dej ide strašne pomaly , hlavne začiatok je dosť dlhý.Film som si pozrel hlavne kvôli hereckému obsadeniu ktoré určite chválim.Koniec, tak isto zbytočne natiahnutý.Ako dobrý horor to určite nie , po vizuálne stránke nádhera. ()

jerenymo

Jednu hvězdičkou pouze za slušně vytvořené duchy :) Jinak hroznej brak. Myslím, že představitelé z Universal a z Legacy, kteří vložili peníze do rukou Del Torových, si museli rozbíjet hlavy o umyvadlo ihned po shlédnutí premiéry. Kde jsou časy Faunova Labyrintu ? :( ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze