Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Riddick77

Vskutku to chtělo nějak zakouzlit se scénářem, protože takhle předvídatelný a lineárně plynoucí příběh se jen tak nevidí. Návrat Sommersbyho by mohl sloužit jako šablona, poněvadž zde nalezneme všechny charakteristiky romantického dramatu. A dokonce v naprosto čiré podobě, protože Amiel nenabízí nic navíc. Naštěstí mu neskutečným způsobem pomáhají 1) kvalitní vizuál, včetně nadstandardní kamery 2) trefený dobový feeling a chytlavé prostředí americké Jihu v časech rekonstrukce po americké občanské válce 3) vynikající Jodie Foster, jež válcuje sympatického Gerea od začátku do konce 4) okouzlující hudba Dannyho Elfmana, jehož nadpozemské tóny jemně suplují chybějící emoční hloubku. Ústřední dvojice není špatná a nelze říci, že by chemie absentovala, leč jejich sbližování je zachyceno neobratně a zoufale bez nápadu. Chybí skutečně silný moment, který by posloužil jako předkrm a odrazový můstek k jasně narýsovaném, avšak nesmírně emotivnímu konci. Amiel nezvládl především tu romantiku, čímž značně otupil celkové vyznění dojemného venkovského dobrodružství o lásce, naději, neústupnosti, zoufalství a cti (ač to zní skoro absurdně). Na každého jednou dojde, i na "Sommersbyho". Nicméně jsem měkejš + jedná se o moji oblíbenou část amerických dějin, takže nakonec smířlivých 7/10! ()

spiritus

Zajímavý, mírně poutavý a příběhově neotřelý filmový počin, který nadruhou stranu naráží na dějovou vlažnost a přímočarost. Nevím přesně, jak se k hodnocení tohoto filmu postavit, jelikož to není přesně šálek mého čaje. Když to budu brát podle svého indexu návratnosti se k filmu, tak by měl dostat 2 hvězdy. Film jsem viděl tuším 2x a to necíleně a víceméně náhodně a nic mě na něm nezaujalo tak, abych ho někdy sám vyhledal a znovu se na něj podíval. Nadruhou stranu je fér, přidat ještě jednu hvězdu, za poměrně slušné herecké obsazení, scénář a dobře zvládnutou režii. ()

Ivoshek

Dokud se to rozjizdelo, bylo to dobrý. Fakt jo. Vzpomínky, začátek vztahu, nejistota, charismatický nový chlap, který někým možná je a možná není. Soudem se to rozbilo. Celá ta logika všech postav je postavena na hlavu, nedává smysl. Skoda. Jinak to bylo dobrý, ale ten konec měli vymyslet lip.  PS: Mám strašně rad J.E. Jonese, ale v te době opravdu cernošští soudci nebyli, ani na severu. ()

Jimb021

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji... ()

B!shop

Tenhle film jsem uz videl hodnekrat, rek bych tak petkrat, ale nepamatuju si, ze bych aspon jednou videl zaver filmu, takze jsem v podstate celej film videl az ted. A nijak to nezmenilo muj nazor na film, to jest, ze se jedna o skvelej film. Nekdo by moh rict, ze film pusobi trochu levnejc, coz je sice pravda, precejen to misty vypada jak Doktorka Quinnova, ale to, co filmu schazi na kulisach, skvele vynahrazuje vytecna hudba, ktera by se klidne hodila k mnohem vypravnesimu filmu. A i kdyz se toho ve filmu moc nedeje, presto svizne odsejpa a ani na moment nenudi, taky diky skvelejm hercum, hlavne Jodie Foster a Billu Pullmanovi. Gere se taky prekonava, ale proste ma obcas ten svuj tupej veselej vyraz. Cekal jsem, ze bude na konci nakej velkej projev, coz bylo, ale tady jsou motivace hlavniho hrdiny krapet jiny, takze je to v podstate originalni. Na tenhle film se vzdy rad podivam. ()

• Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)
  • Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)