Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vymoženosti socialismu se musí chránit všemi prostředky - a dokonce přitom může být legrace. Svazarmovští výsadkáři totiž přesvědčí ležérní družstevníky, že branná výchova obyvatelstva se nesmí podceňovat; jednoduše provedou přepad. V dětské roli nadšeného fotografa se mihne Vladimír Pucholt. (oficiální text distributora)

Recenze (21)

ripo

všechny recenze uživatele

Myšlenka filmu „Návštěva z oblak" je jasná: nestačí jen dobře pracovat, je nutno se též pečlivě připravit i na obranu výsledků každé práce. Pro doložení této myšlenky zvolili autoři prostý, takřka anekdotický příběh o tom, jak celá vesnice neubrání proti nepočetné skupince výsadkářů ani vlastního předsedu družštva, a zpracovali jej formou situační veselohry. Autor námětu Vratislav Blažek dokázal již při své práci na předchozích filmech „Cirkus bude!" a „Hudba z Marsu", že má nesporné nadání pro situační komiku. Také vtipná scénáristická stavba „Návštěvy z oblak" to znovu potvrzuje. Avšak snaha po nejúčinnějším vyšperkování komických situací i na úkor vykreslení charakteru jednajících osob u něho v tomto filmu převládla do té míry, že to má za následek slabou uměleckou přesvědčivost většiny postav a tím i celého díla. Přispívá k tomu i skutečnost, že v mnoha situacích filmu, zejména družstevníci jednají i mluví více z logiky autora než své vlastní, takže na příklad v úvodu filmu se všichni překotně rozhodnou pro soupeření se skupinou výsadkářů a v závěru opět snadno a neuvěřitelně ochotně uznávají nezbytnost branné výchovy. Po režijní stránce je film novým dokladem schopností M. Makovce, jejž diváci znají již z předchozích 4 uměleckých filmů: režíroval „Případ dr. Kováře", který má své čestné místo ve vývoji poválečné české kinematografie, dále natočil úspěšnou veselohru ze sportovního prostředí „Veselý souboj". Ve svém dosud nejlepším díle, životopisném filmu o známém českém cestovateli Afrikou dr. Emilu Holubovi, nazvaném „Velké dobrodružství", odvážně a se zdarem překonal četné technické i umělecké problémy, které přinášelo zejména vykreslení afrického prostředí. V dobré paměti diváků je i předposlední Makovcův film „Severní přístav", dobrodružný příběh z prostředí přístavu v severních Čechách. Filmový přehled 27/1955 ()

spiritus 

všechny recenze uživatele

Je to sice další v nespočetné řadě komunistických agitek 50. let (na které jsem se na chvilku v poslední době zaměřil), která stojí na typických žánrových klišé a nesmyslných svazáckých výpotcích, ale je potřeba uznat, že je to zábavné i jako film resp. komedie. Určitě na tom má lví podíl dobře zvolené herecké obsazení a kvalitní režisér pan Makovec, který stojí za vynikajícím filmem O věcech nadpřirozených. I samotná zápletka, tedy, že elitní paragáni chtějí zajmout předsedu družstva je poměrně zábavná a dává vzniknout mnoha komickým situacím a dává filmu, na tu dobu, neobvyklou atmosféru. Takže ano, tohle se určitě dá... ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle je taková starší předloha Copak je to za vojáka. Tady to však není Langoš v jehličnatém maskáči ČSLA s červeným baretem, ale partička členů Svazarmu. Ti, něco jako obdoba britských Commandos (takový jsem z nich měl alespoň filmový dojem) se rozhodnou ukradnout standartu JZD Trnková a unést jejího předsedu, protože socialistický majetek je třeba také bránit a zde má dle party ze Svazarmu toto družstvo ještě rezervy. A tak nám hoši vyskočí z Anduly na padácích a všichni družstevníci na ně zahajují hon. A máme tu lidovou taškařici s poučením a kdyby se snad někdo nesmál, je komická alespoň hudba. Herci se pitvoří co to dá a i když je tu nasazena skoro kompletní tehdejší úderka celé to nějak skřípe. Nejsou tu však jen herci obsazovaní do těchto propagandistických filmů jako třeba předseda Zdeněk Dítě, Deyl ml. ad.. Jsou tu už i nové tváře mladé vlny proslulé zejména v šedesátých letech jako Lipský, Brabec, Sovák, Brodský... Mezi hochy ze Svazarmu zaujme mladý Dvořák, kterého jsem v jiném filmu ještě neviděl a který je známý spíše jako druhá polovička Bohdalové ze scének socialistických Silvestrů a Televarieté. Jestli se ,,paragánům'' ze Svazarmu úkol zadaří, to se nechte překvapit. prozradím jen, že na závěr všichni prozřou a uvědomí si, že je třeba nejen tvrdě pracovat, ale výdobitky své práce také tvrdě bránit (a samozřejmě především standartu JZD na NV ! ovšem). Co kdyby ji nějaký odporný imperialistický agent placený mrzkou almužnou militantních vrahů z Wólstrýtu chtěl ukradnout ! Dvě dýmovnice. * * ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Družstevníci proti Svazarmu nebo družstevníci chtějí být jako Svazarm nebo Svazarm si má vzít příklad z práce družstevníků? Družstevníci chtějí založit ve své vesnici Svazarm nebo Svazarmáci chtějí založit ve své obci družstvo? Ani na vteřinu jsem důvod vzniku této ptákoviny, s jedním povedeným vtipem a celkem dobrou Vlachovou hudbou, nepochopil. Vždyť tam není ani žádná propaganda. Jak to že nemá předseda MNV v kanceláři alespoň pořádný globus a vycpaného dinosaura? ()

sator 

všechny recenze uživatele

Letadlo z "návštěvou z oblak" s imatrikulací OK-EOT je Noorduyn C-64 A a Bylo vymazáno z lteckého rejstříku 3. 1. 1957. Noorduyn Norseman (C-64 A) byl kanadský jednomotorový užitkový dopravní letoun z poloviny 30. let 20. století smíšené konstrukce, konstrukčně řešený jako hornoplošník s křídlem vyztuženým vzpěrami a pevným podvozkem. Hasičský vůz je: Automobilová stříkačka na podvozku Tatra 17 - r.v. 1927, AS 15 T.  Zastavění karoserie a osazení čerpadlem firmy HRČEK a NEUGEBAUER provedla továrna speciálních vozidel Brno - Královo Pole. Vůz mají v péči hasiči v Mirovicích. ()

Zajímavosti (6)

  • Chlapec ve filmu fotografuje německým fotoaparátem Welta Reflekta II z let 1950–1955. (sator)
  • Hasičský vůz je automobilová stříkačka na podvozku Tatra 17 – rok výroby 1927. Vůz mají v péči hasiči v Mirovicích. Nákladní vůz je Praga RND vyráběný v letech 1934–1955. Autobus ve filmu je Škoda 706 RO, který byl vyráběn v Československu v letech 1947–1958. Poté byl vystřídán modelem Škoda 706 RTO. (sator)
  • Letadlo s „návštěvou z oblak“ s imatrikulací OK-EOT je Noorduyn C-64. Z leteckého rejstříku bylo vymazáno 3. ledna 1957. Noorduyn Norseman (C-64 A) byl kanadský jednomotorový užitkový dopravní letoun z poloviny 30. let 20. století smíšené konstrukce, konstrukčně řešený jako hornoplošník s křídlem vyztuženým vzpěrami a pevným podvozkem. (sator)

Reklama

Reklama