• Zloděj kol
  ***

  Snad nejsympatičtější česká agitka. Výsadkáři ze Svazarmu přesvědčí družstevníky z Trnkové, že nestačí jen pracovat, ale že musí umět svou práci i chránit. Abych byl přesnější, vsadí se, že zajmou předsedu družstva. Pokud Vám někdy některá z českých televizí nabídne tento film, zapomeňte na možnost reality a na ideologický přídech a nechte se bavit poměrně vydařenou crazy komedií. Pozapomenutý význam Miloše Makovce pro český film by vzhledem k různorodosti jeho tvorby zasluhoval zhodnocení. Ryze osobní poznámka: Irena Kačírková je největší kráskou českého filmu padesátých let!(9.11.2003)

 • spiritus
  ***

  Je to sice další v nespočetné řadě komunistických agitek 50. let (na které jsem se na chvilku v poslední době zaměřil), která stojí na typických žánrových klišé a nesmyslných svazáckých výpotcích, ale je potřeba uznat, že je to zábavné i jako film resp. komedie. Určitě na tom má lví podíl dobře zvolené herecké obsazení a kvalitní režisér pan Makovec, který stojí za vynikajícím filmem O věcech nadpřirozených. I samotná zápletka, tedy, že elitní paragáni chtějí zajmout předsedu družstva je poměrně zábavná a dává vzniknout mnoha komickým situacím a dává filmu, na tu dobu, neobvyklou atmosféru. Takže ano, tohle se určitě dá...(24.7.2013)

 • MickeyStuma
  ****

  50. léta a další živá a veselá agitka tentokrát krapet z jiného úhlu pohledu nutností a povinností. Příběh nás zcela klasicky zavádí do jedné dědiny, která razantně odmítá den brannosti kvůli jiným a daleko důležitějším povinnostem. Jenomže tzv. ´boj o zrno´, není jedinou důležitou potřebnou věcí. Co takhle obrana? A jak jinak vesničany poučit o její důležitosti, než jim dopřát řádnou lekci. A tak se jednoho dne nad vesnicí objeví několik parašutistů s cílem po dopadu ukořistit zásluhu za vynikající práci. A tak bojové obranné nasazení celé vesnice je náhle na té nejvyšší úrovni. I přesto, že je snímek poskvrněn svou dobou, nejedná se o nijak špatný film. Branná cvičení se kdysi dávno prostě konala, byť to nebyla zase až taková legrace, jak pojednává tento snímek. Hodinu a čtvrt trvající stopáž postačí na ryze českou ztřeštěnou zábavu, která umí za pomocí plejády tehdejších vynikajících herců i přes poněkud zahořklou chuť lehce pobavit i dnes. Nelze opomenout, že byl snímek natočen barevně, což na 50.léta nebyla zrovna levná záležitost. Ale stalo se.(14.5.2016)

 • pytlik...
  odpad!

  Scénárista může být na sebe právem pyšný, vymyslet takovou ptákovinu, to se jen tak někomu nepovede. Taky by se to dalo vysvětlit pomocí syfilidy ve třetím stádiu, ale ta se předpokládám v socialismu nevyskytovala, tak nevím. Každopádně jaká škoda, že něco takového bylo naplácáno na barevný film, zatímco skvosty šedesátých a dokonce občas i sedmdesátých let se musely spokojit s černou a bílou.(13.4.2013)

 • slunicko2
  **

  Socialistický crazy bizár, naštěstí sdostatek krátký, takže se nestačí znechutit. 1) Film kromě svého bizarního námětu nabízí mladistvé tváře a těla našich pozdějších hereckých bardů, dnes už mnohdy mrtvých. Je zde například 35letý Vlastimil Brodský (Jan Kalvoda, syn předsedy MNV), 33letá Stella Zázvorková (Amálie), 32letý Lubomír Lipský starší (parašutista), 35letý Jiří Sovák s frajerskou patkou (šéf parašutistů), 21letý Vladimír Brabec (parašutista - spojař), 30letý Vladimír Dvořák (parašutista), 30letá Irena Kačírková (novinářka Obrany lidu) anebo 13letý nadšený fotograf Vladimír Pucholt. 2) Slibný 30letý scénárista Vratislav Blažek (holič) ve svém prvním celovečerním filmu naznačil, co umí a co předvede o deset let později v plné parádě, než emigruje do Německa. 3) Pozornost si zaslouží i militaristická výchova a vášeň, se kterou se celá vesnice vydá chytat výsadkáře. Už dlouho jsem si tak nezakroužil.(1.10.2017)

 • - Imaginární vesnice se jmenovala Trnkov. (M.B)