Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vymoženosti socialismu se musí chránit všemi prostředky - a dokonce přitom může být legrace. Svazarmovští výsadkáři totiž přesvědčí ležérní družstevníky, že branná výchova obyvatelstva se nesmí podceňovat; jednoduše provedou přepad. V dětské roli nadšeného fotografa se mihne Vladimír Pucholt. (oficiální text distributora)

Recenze (22)

javlapippi 

všechny recenze uživatele

Predseda úspešného JRD Dítě podceňuje brannú prípravu, žije v presvedčení, že plody svojej práce ubránia aj bez nej a odmieta založiť v obci pobočku Zväzu pre spoluprácu s armádou. "Víte čím jsme získali naši krajskou standartu? Pernou prací! A já si ji nedám vzít jenom proto, že se mi bude polovina družstva ulejvat ve svazarmu!" Zväzarmovci sa rozhodnú dať mu príučku a počas ľudovej slávnosti dopadne na územie obce pätica výsadkárov pod vedením Sováka s úmyslom zmocniť sa do 24 hodín predsedu aj čestnej koruhvy, v čom sa im má necvičené obyvateľstvo pokúsiť zabrániť. "Žádné bezhlavosti! Neuvážené individuelní akce nám mohou jenom uškodit!" Tým sa spustí masová branná akcia, niečo medzi Copak je to za vojáka a Running Manom (bližšie ku knižnej predlohe než filmu), kedy všetci paranoidne striehnu na nepriateľa a nikomu neveria. "Kdo vám dovolil lézt mi na dvůr?!" "Veřejný zájem!" Napriek všeobecnej ostražitosti a značnej presile nemajú na trénovaných paragánov a aj vďaka infiltrovanej žurnalistke Kačírkovej musia kapitulovať a uznať potrebu bojovej pripravenosti. "Jste v situaci, kdy musíte podezírat každého!" Vydarená svižná akčná komédia o tom, že nestačí len budovať, plno skvelých hercov, napríklad v parašutistickom výsadku sa okrem Sováka vyskytnú aj Lipský, televarietný Dvořák a majorzemanovský Brabec, dobrá hudba, žiadne hluché miesta a plnotučná zábava za štyri falošné požiarne poplachy. PS: Film by možno mohol byť zaradený aj do žánru sci-fi, v 37. minúte totiž Rudolf Deyl doma sleduje farebnú televíziu, napriek tomu, že pravidelné farebné vysielanie v Československu začalo až o 18 rokov neskôr v roku 1973. ()

spiritus 

všechny recenze uživatele

Je to sice další v nespočetné řadě komunistických agitek 50. let (na které jsem se na chvilku v poslední době zaměřil), která stojí na typických žánrových klišé a nesmyslných svazáckých výpotcích, ale je potřeba uznat, že je to zábavné i jako film resp. komedie. Určitě na tom má lví podíl dobře zvolené herecké obsazení a kvalitní režisér pan Makovec, který stojí za vynikajícím filmem O věcech nadpřirozených. I samotná zápletka, tedy, že elitní paragáni chtějí zajmout předsedu družstva je poměrně zábavná a dává vzniknout mnoha komickým situacím a dává filmu, na tu dobu, neobvyklou atmosféru. Takže ano, tohle se určitě dá... ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle je taková starší předloha Copak je to za vojáka. Tady to však není Langoš v jehličnatém maskáči ČSLA s červeným baretem, ale partička členů Svazarmu. Ti, něco jako obdoba britských Commandos (takový jsem z nich měl alespoň filmový dojem) se rozhodnou ukradnout standartu JZD Trnková a unést jejího předsedu, protože socialistický majetek je třeba také bránit a zde má dle party ze Svazarmu toto družstvo ještě rezervy. A tak nám hoši vyskočí z Anduly na padácích a všichni družstevníci na ně zahajují hon. A máme tu lidovou taškařici s poučením a kdyby se snad někdo nesmál, je komická alespoň hudba. Herci se pitvoří co to dá a i když je tu nasazena skoro kompletní tehdejší úderka celé to nějak skřípe. Nejsou tu však jen herci obsazovaní do těchto propagandistických filmů jako třeba předseda Zdeněk Dítě, Deyl ml. ad.. Jsou tu už i nové tváře mladé vlny proslulé zejména v šedesátých letech jako Lipský, Brabec, Sovák, Brodský... Mezi hochy ze Svazarmu zaujme mladý Dvořák, kterého jsem v jiném filmu ještě neviděl a který je známý spíše jako druhá polovička Bohdalové ze scének socialistických Silvestrů a Televarieté. Jestli se ,,paragánům'' ze Svazarmu úkol zadaří, to se nechte překvapit. prozradím jen, že na závěr všichni prozřou a uvědomí si, že je třeba nejen tvrdě pracovat, ale výdobitky své práce také tvrdě bránit (a samozřejmě především standartu JZD na NV ! ovšem). Co kdyby ji nějaký odporný imperialistický agent placený mrzkou almužnou militantních vrahů z Wólstrýtu chtěl ukradnout ! Dvě dýmovnice. * * ()

pytlik... odpad!

všechny recenze uživatele

Scénárista může být na sebe právem pyšný, vymyslet takovou ptákovinu, to se jen tak někomu nepovede. Taky by se to dalo vysvětlit pomocí syfilidy ve třetím stádiu, ale ta se předpokládám v socialismu nevyskytovala, tak nevím. Každopádně jaká škoda, že něco takového bylo naplácáno na barevný film, zatímco skvosty šedesátých a dokonce občas i sedmdesátých let se musely spokojit s černou a bílou. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Letadlo z "návštěvou z oblak" s imatrikulací OK-EOT je Noorduyn C-64 A a Bylo vymazáno z lteckého rejstříku 3. 1. 1957. Noorduyn Norseman (C-64 A) byl kanadský jednomotorový užitkový dopravní letoun z poloviny 30. let 20. století smíšené konstrukce, konstrukčně řešený jako hornoplošník s křídlem vyztuženým vzpěrami a pevným podvozkem. Hasičský vůz je: Automobilová stříkačka na podvozku Tatra 17 - r.v. 1927, AS 15 T.  Zastavění karoserie a osazení čerpadlem firmy HRČEK a NEUGEBAUER provedla továrna speciálních vozidel Brno - Královo Pole. Vůz mají v péči hasiči v Mirovicích. ()

Zajímavosti (6)

  • Vůz patřící Českému rozhlasu je Renault 1000 Kg. Jednalo se o lehkou dodávku, původně s nosností jedné tuny, představenou výrobcem v roce 1947. Její výroba byla ukončena v roce 1965. (sator)
  • Točilo se v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. (sator)
  • Imaginární vesnice se jmenovala Trnkov. (M.B)

Reklama

Reklama