Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když dobrovolný policejní pomocník je příliš iniciativní, zaviní více zmatků než užitku. Lubomír Lipský svou postavu znatelně karikuje, když se úporného snaživce vede k vyšetřování. Nebožák netuší, co všechno výpověď nepříliš důvěryhodné svědkyně dokáže způsobit... Nepříliš povedená komedie se vyznačuje parodickými náběhy, které se dotýkaly tehdy obdivovaných děl (třeba Démantů noci). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Typická spotřební fraška, založená na jediné a nepříliš zábavné motivaci aneb Dej blbovi funkci. Umělecká dráha režiséra Blumenfelda se ubírala klikatými cestami, od dokumentaristiky přes filmy detektivního charakteru, ale de facto nikdy nezanechala výraznější dojem. Navzdory tomu si tu Věra Ferbasová vystřihla další půvabnou vedlejší roli a letmým pohledem se zde rozloučila se svým stabilním partnerem předkvětnové éry Jiřím Dohnalem, který nám bohužel za ta léta nakynul a zestárnul. Nicméně sumární spojení špílců sklerotické svědkyně a vášnivého filatelisty má něco do sebe i v tak mizerném filmu, jenž byl propadákem už v době svého vzniku. Inu, z vody se vaří těžko. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Tento udivující pokus o komedii, jejímž hrdinou je notorický fízl, vznikl překvapivě již v pražském předjaří, a ne až za normalizace, kdy by to bylo přirozenější, a potvrzuje tak výstižnou a nadčasovou charakteristiku tuzemského osídlení, kterou Egon Bondy předeslal svou skvělou prózu Šaman: „Obyvatelstvo je povahy zblblé a televizemilovné. […] je tradičně tak profízlované, že jeden udávaje druhé prostřednictvím třetího už udává sám sebe.“ Lipský sice aktualizuje hlustvisihákovskou grotesknost nepoučitelně sebezahleděného blbství ironickými gesty, které ono nadšené práskačství trochu zesměšňují, nicméně sama podstata slídivého jáství, neutěšitelně poučujícího, k újmě nedochází. Plácačka je vždy potřebná – a much je dost. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Bizár z českého filmového archívu. 1) Nejvíc mě dojala světovost mezinárodního hotelu, v němž si zahraniční návštěvníci čtou v novinách l´Humanité (vydavatel Komunistická strana Francie), Daily Worker (vydavatel Komunistická strana USA) a Neues Deutchland (vydavatel Sjednocená socialistická strana Německa - něco jako Rudé právo v NDR). 2) Zazpíváme si? Všechno, co je podezřelé, odhalí mé oko bdělé: neznámého pachatele, temné rejdy nepřítele, tajné písmo, otisk palce, stopu, která mizí v dálce. Rozhazuji svoje sítě hbitě, skrytě, ostražitě._____ 3) Vtipný koment: vypravěč*. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Nevtipná a nehumorná komoušská komedie oslavující soudruhy a mimo jiné dokonce i osmačtyřicátej. Pomocník stráže VB Lebeda (Lipský mě nikdy moc nebral, tady mě jeho karikovaná role vůbec nevoněla) se zaplete do vykradení samoobsluhy a poté začne pátrat na vlastní pěst, z čehož vznikne fraška, snažící se parodovat špionážní filmy, ovšem v kontextu s bolševickou propagandou poplatné tehdejší době. Strašná sranda, které se nemohl smát nikdo normální ani v době vzniku natočení. Hudba Jiřího Šusta, skládající se hlavně z mluvených sborů Lubomíra Pánka s texty Pavla Kopty stojí taky za starou belu. Herecké obsazení je vcelku zajímavé, ale nudné, špatně hrající a nezachrání to ani dvojice prvorepublikových hereckých veličin jako byla Věra Ferbasová nebo Jiří Dohnal. Šedesátá léta nebyla jen zlatá, ale také hnilobná, do jejíž kategorie patří i tento patvar Dva tygři. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Dobrá konina (Hlustvisiháka Lipského jsem nikdy nemusel), které se bohužel v hojnosti našly i v jinak vynikajících filmových 60 letech. Ve svém posledním celovečeráku dal režisér P. B. nezvyklou příležitost, hnedle několika provorepulikovým hercům, z nichž asi nejvíce byli vidět Věra Ferbasová s Jiřím Dohnalem, ale i tak šlo jen o drobnější role, ve kterých neměli příležitost, více rozvinou svůj talent i přes svůj pokročilý věk. Malí Kraus, byl k nepřehlédnutí také:-) ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Poslední celovečerní hraný film Pavla Blumenfelda; v následujících letech pracoval v TV a v dabingu. (Karlos80)
  • Eduard Lebeda (Oldřich Lipský), co by pomocník stráže veřejné bezpečnosti, provádí samostatné úkony, zastavuje auto a podobně. To by ale ve skutečnosti nemohl, protože hlídka PS mohla pracovat vždy jen s členem VB. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Desná a Jablonec nad Nisou a v obci Kořenov. (dyfur)

Reklama

Reklama