Melinda a Melinda

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2004, 95 min

• Slarque

Tenhle projekt mne celkem zklamal – nefunguje totiž ani jako komedie, ani jako drama. Radha Mitchell na mě působila schizofrenně, a proto se mi víc zamlouvaly výkony některých herců, kteří se vyskytovali jen v jedné linii, např. Chiwetel Ejiofor v dramatické a Will Ferrell v komické. Ten je také nejblíže tomu, co představuje klasický Allenův komediální rukopis. Ve výsledku je film průměrný, u Allena tedy podprůměrný, proto jsem se přiklonil k nižšímu hodnocení.(25.6.2005)

Dráma verzus komédia.Woody vždycky zvládal obe a keď ho mám radšej v tej humornej polohe, dramatická časť snímku sa mi páčila viac.Postavy aj príbeh; v komediálnej u mňa vyhráva iba samotná Melinda - v obidvoch vedľajšia postava, trpiaca a tápajúca.Otvorená a prekypujúca životom... Určitá neosobnosť a vykonštruovanosť je voľným okom postrehnuteľná a tých záporov by sa našlo, furt je to ale Allen.O dve triedy popredu pred všetkými ostatnými (Dylan Moran odpustí), jediný kto už 50 rokov prevádza sám na sebe psychoanalýzu a my všetci sa pri tom výborne bavíme.Díky Bože že sa narodil ako neurotik.A díky aj za túto schizoidnú filmovú paralelu.Woody & Woody, bude žiť večne...(25.3.2013)

Nedá se říct, že se jedná o špatný snímek, "Melinda a Melinda" je spíš nevýrazné dílko, něco mezi filmovou hříčkou (málo nápaditou) a vztahovou tragikomedií (bez účinného dopadu). Filmu by prospěla důkladnější péče, takhle totiž působí jako narychlo spíchnutý hybrid, kterému se nikdo neměl čas věnovat. Možná to zná příliš kriticky, ale je to dáno tím, že od Allena jsem si navykl na vyšší úroveň. Neříkám, že film není koukatelný (tedy až na k uzoufání nudnou úvodní scénu s večeří), obě poloviny mají své vrcholy a solidní herecké výkony (Radha Mitchell, Will Ferrell), ale ruku na srdce: Proč dávat přednost tomuto filmu, když existují obdobné a výrazně povedenější "Zločiny a poklesky"? 6/10(4.11.2009)

„Ale když jsi někdo, kdo je nikdo, nechceš mít kolem sebe nikoho, kdo je někdo“ Unavená komedie unaveného režiséra, která bude svým pozvolným tahem na bránu vyhovovat postarším divákům. Je zvláštní, že jsem instinktivně napsal „komedie“, neboť by mělo jít o dvě verze (komedii a tragédii) téhož příběhu, jež si – po vzoru Dannyho Rose z Broadwaye – vypráví u stolu v restauraci partička newyorských intelektuálů. Jenže čára dělící komedií a tragédií není dost výrazná, v obou příbězích jsou momenty vtipné i méně vtipné (ty především) a momenty zcela vážné. Už samotná struktura vyprávění je pochybná a občasné stmelování jednotlivých scén za využití komentáře „vymýšlejícího“, působí zoufale. Myšlenka o vzájemné determinaci tragického a komického a jejich neoddělitelnosti by jistě šla odprezentovat šikovněji. Občasné úvahy nad životem, který je krátký a o ničem, jsou příliš násilné, jen aby se neřeklo, že Allen natočil banální vztahovou (dvoj)historku. Kdyby to natočil jiný režisér, méně zvučného jména, do kin by to nejspíš šlo pouze kvůli hereckým výkonům. Radha Mitchell zde poprvé dostala roli rozsahem odpovídající jejímu talentu a z příležitosti, která by se nemusela opakovat, vytřískala maximum. Obě Melindy dokázala řadou jemných nuancí odlišit, je přirozená, vtipná, milá… no prostě úžasná! Miniskupinu pohledných hereček doplňuje francouzsky půvabná (to není urážka) Chloë Sevigny a Amanda Peet. Roli, na kterou je sám již příliš starý, svěřil Allen Willu Ferrellovi a také v tomto případě měl šťastnou ruku. Scény s Ferrellem, jenž vystřídá podstatně míň šklebů, než je u něj obvyklé, patří k těm zdaleka nejzábavnějším z celého filmu. S trochou nadsázky, dalo by se napsat, že je Allenem lepším než Allen. Melinda a Melinda, ač není prostá pár pěkných momentů, v mých očích do puntíku naplňuje hlášku ze sebe samé: „Nemohla jsem se rozhodnout mezi klavírem a cellem, takže hraji mizerně na obojí“. 65% Zajímavé komentáře: nunka, Wormboy(3.9.2007)

• Radiq

Zase další z Allenovejch průměrnejch kecacích filmů. Rozdíl mezi tragickou a komickou částí se mi slíval do jednoho typu atmosféry, takže jsem mezi tím moc velké rozdíly nepozoroval. Jednoznačně kladnou stránkou filmu byla Radha Mitchell a Will Ferrell, nad kterým se pousměju už jen když ho vidím. Za negativní považuju to, že už to není nic nového. Od Allena se už asi ničeho převratnýho nedočkáme.(15.7.2007)

• - Radha Mitchell byla v průběhu natáčení jediná, kdo měl k dispozici scénář celého filmu. Její kolegové znali jen scény, v nichž vystupovali. (formelin)

• - Woody Allen měl napsaný scénář za měsíc. (formelin)

• - V snímke sa mal objaviť Robert Downey Jr., no nakoniec si Woody Allen musel poradiť bez neho, pretože hercova poistka bola po neslávnej minulosti príliš drahá. (classic)