Melinda Sordino je mladá dívka chodící do deváté třídy. Nyní začal nový školní rok. Je samozřejmé, že nikdo se na školu netěší, ale ona obzvláště. Všichni její přátelé se k ní totiž po té osudné noci otočili zády a dívají se na ni skrze prsty. Dokonce i její nejlepší kamarádky, s nimiž se přátelila už mnoho let. Melinda je otřesená zážitkem a snaží se na to zapomenout a žít dál, jenže nic nejde tak lehce. Vzpomíná na ten osudový den, ve kterém se to všechno stalo, a vzpomínky vyplouvají na povrch. Ve škole se s ní nikdo nebaví, Melinda se zhorší v učení. Nejstrašnější na tom však je to, že její rodiče nic netuší a myslí si, že je vše v naprostém pořádku. Chudák dívka marně hledá někde oporu. (Ssimca)

nithiel

Celý film stojí na vynikajícím výkonu představitelky hlavní role. Od první chvíle je evidentní, že tady nejde o nějakou tuctovou patnáctku ze střední. Film sice pojednává o velmi zásadní životní situaci, ta však není hlavním tématem. Tím je snaha, nějak se s tím vším vyrovnat a hrdinka zjišťuje, že nebude jiná možnost, než ze sebe všechno dostat a konečně promluvit, což ji nebetyčně děsí, a hledá útěchu v útěku z reality a v umění, které jí sice pomahá, ale nakonec ke konfrontaci stejně dojde. ()

Fallen_One

Velice silná zpověď mladé dívky. Film je po všech stránkách skvělý, od propracovaného scénáře až po herecké výkony z nichž vyzdvihnu samozřejmě Kirsten Stewart, která celý film táhne a věříte jí úplně všechno, a pak Steve Zahn, kterého jindy moc nemusím, ale tady dostal skvělou roli a řádně ji využil. Proč filmy jako Speak nejsou nominované na Oscary? Kirsten by měla být nominovaná za hlavní roli a Steve za vedlejší. Tohle se opravdu povedlo. Doporučuji všem, od intelektuálů až po akční maniakální militaristy, který si alespoň odpočinou od všech těch pif paf věcí. A že to bude stát za to. ()

sulimo

Tak ještě tak deset takových filmů, a možná té Kristen odpustím i to Stmívání.......jelikož je mimořádně dobrá herečka. Jen tak dál. ()

pufina

Na jedné straně je příběh pěkně propletený, napínavý a zajímavý - na straně druhé jsou tu herci (a tím nemyslím pouze Kristen), kteří nedovedli navodit správnou atmosféru k samotnému příběhu. Každopádně se mi Kristen (po pár filmech, co jsem měla s ní možnost vidět - ano, včetně Twilight) líbí víc, když nemluví.. ()

Plangi

Je začátek školního roku a Melinda se po prázdninách vrací do školy. Několik záběrů nám dává tušit, že je všechno jinak než tomu bývalo před prázdninami. Co se stalo, že jí všichni nazývají práskačkou a že očividně její popularita nebyla vždy tak tristní? Postupně zjišťujeme, že outsiderství hlavní hrdinky má závažnou příčinu a že se ve svém mlčení svým způsobem vyrovnává s hroznou událostí jedné noci. Speak je film sympatický hlavně svým minimalismem, netlačí zbytečně na pilu a k jádru věci se dostáváme pozvolna. Prostředí americké střední školy je už samo o sobě dost depresivní, ještě více umocňující Melindiny myšlenky. O kvalitách herectví Kristen Stewart, na jejímž silném výkonu to vše stojí (ne padá), netřeba se zmiňovat. Myslím, že o téhle sličné dívence ještě hodně uslyšíme, nejen ve spojení s The Twilight saga. ()

campix

Nenápadný snímek o mladé dívce, která si prožila své životní trauma a život na střední se pro ní stal přímo peklem. I takových už ale vzniklo mnoho a Speak mezi nimi popravdě ani nijak nevyniká. Mladičká Kristen Stewart je sice hubená a zbědovaná až až, jenže mě dění nedokázalo nijak více pohltit. Závěr bohužel nabízí klasický americký (téměř) happyend. Doporučil bych raději evropskou produkci a to hlavně estonskou Klass a také švédské Zlo mezi námi, co se týče daného tématu. ()

Radiq

První hoďku ta depresivita dost funguje, ale pak to začne trochu unavovat. Na štěstí to k závěru stihne vyhrnout rukávy a zas to začne bavit. Kristen má sice hezkej obličej, ale fakt jí víc sluší, když se směje (ostatně jako jakékoliv ženě). K ději: bylo tam pár věcí, co jsem se snažil přehlídnout (třeba tajná komora ve škole), ale v podstatě to splnilo svůj účel a řeklo nám to to podstatné: znásilnění je špatné, áno. ()

reky

Sólové představení výborné Kristen Stewart v malém a, dá se říct, komorním, leč pěkném filmu, který sice není vůbec o pěkných věcech, na druhou stranu není nikterak depresivní. Scénář je poměrně předvídatelný, snímek má však takovou zvláštní atmosféru po celých 90 minut, navíc důležité je hlavně zobrazení pocitů hlavní hrdinky a toho, co prožívá, že ona jednoduchost scénáře není nijak na škodu. Možná bych ve výsledku ocenil i delší stopáž a hlubší vykreslení některých vedlejších postav, které jsou, jak tu již někdo poznamenal, mnohdy jen křovím Kirsten. Přesto další z důkazů, že na velice dobrý film není třeba žádného vysokého rozpočtu. 85% ()

daEmoNickY odpad!

Tento film je ztráta času, peněz a mozkových buněk a protože můj komentář je na tom stejně, tak tě ušetřím keců a nabídnu alternativy : ___________ ALTERNATIVY ___________ http://www.csfd.cz/film/32235-fucking-amal/ , http://www.csfd.cz/film/163288-napoleon-dynamite/ . Divná holka http://www.csfd.cz/film/35344-muriel-se-vdava-muriels-wedding/ . Divná (=silná, chápej středověk) žena http://www.csfd.cz/film/135121-tri-slunce-tre-solar/ . Divní pozéři http://www.csfd.cz/film/386-horecka-sobotni-noci-saturday-night-fever/ . Seriál o divných lidech http://www.csfd.cz/film/231777-nhk-ni-youkoso/ . ___________ NAPAD: FILM JE O TICHU? ___________ Literaturářka papouškuje cizí názory bez rozmyslu. Dějepisář cizí názory nepřipouští. Kamarádka cizí názory vsakuje jako kukuřice vodu. Výtvarník je blbej, takže je jedno co říká. Dívčini rodiče vůbec neví (co říct). Dívka nemá co rozumnýho říct. .... Všichni mlčí. ___________ SURREALISTICKY KOMENTAR KTERYM JSEM SI ULEVIL ___________ Po deseti minutách mi došlo že to není parodie na viktoriánskou anglii, ale vize společnosti, která si dává mozek na noc do sklenice na umělé zuby a ráno ho zapomíníná vyndat. Tak to vypadá když si 2 (slovy dvě) ženské přečtou něco ze sociologie a psychologie. ___________ Zápletka mi přijde jako dítě co vejde do krámu plného lákavého cukroví, vyběhne, spadne do otevřeného kanálu, vyleze a když vyndá s kapes cukroviny aby si pochutnalo, tak mu je rozpustí pražící slunce. __ Svoje příjmové kanály jsem při sledování Mluv doširoka otevřenel ale nachytal jsem do nich akorát nějaké blbé uřvané puberťačky (né že bych nevěděl co s nimi - žel v kanálech je bolestivá ozvěna). __ Navíc, nějaký ošklivý smeták zametl do těch kanálů rádobyumělecký hnůj - učitel výtvarky . To není hezké! Když už teď je tam těžké dýchat kvůli vypatlaným samicím co smrdí po krvi, proč mi tam někdo strká smradlavého nemytého bohéma? __ Jakmile se ta náctiletá zvířátka, moudrá jak jen náctileté zvíře může být, dostala z kanálu tak jsem čekal copak jen vyvede sluníčko. A hle! Rozpustilo jim makeup takže domů oděšli jako smutní klaunové. Smutných klanů mi býva líto stejně jako promarněných hodin mého života, vzpomínám na ně s útěchou že je ta sebevražda snad nebolela. Přece nechceš skončit jako já !? ___________ DOPORUCENE KOMENTARE ___________ Samozřejmě můj a pak od masr a hobbitko. ()

sir-dave

Nijak poutavý film. Příběh o šikaně, který drží nad vodou především výkon Kristen Stewart (jako vždy při jejich dřívejším snímcích). Čekal jsem opět něco víc :-( ()

vesper001

Tout comprendre, c'est tout pardonner. Díky tomu, že divák je o pár pořádných klokaních skoků před postavami, nedělá mu potíže prominout Melindě, že nemluví jazykem těch, kterým se její trauma vyhnulo. Chce to jen trochu tolerance a trpělivosti s příběhem, který nemoralizuje, místy se trochu zadrhává, ale právě to mu dodává na přesvědčivosti. (P. S.: starší nechť prosím vysvětlí místním mladistvým odborníkům na Tvajlajt s patentem na rozum, že tolerance není turbulence a že trpělivost je ta nemoc, co přináší růže.) ()

hans500

Jeden z důkazů, že malý, málo známý film s minimálním rozpočtem může být lepší než kdejaký drahý hollywoodský trhák. Skvěle natočeno, je tu kvalitní příběh a výborný scénář, je tu délka tak akorát, hudební doprovod be chybičky, kamera úžasná a herci excelentní. Sám o sobě perfektní film, ale zde ho ještě povyšuje fenomenální herecký výkon Kristen Stewart, která ve své roli má co hrát a naplno předvedla svůj talent. A přitom jde o její první hlavní roli - že nebyla alespoň nominována na Oscara je nepochopitelné. ()

Jizni Tlapa

Nebudeme si nic "namlouvat". Mluví hezky,ale zbytečně dlouho...nejedná se totiž o nic výjimečného. Speak je naprostý průměr. Dokonce bych "mluvil",že ve svém žánru dokonce podprůměr. Ono "mluvení" a hlavní aktérka jsou tak tím jediným, co stojí za "mluvení" a vůbec jediné hodnocení. "Mluvím" tak o jediných 50%, které si Speak zaslouží! PS: Z pohledu divaček však přiznávám,že se může jednat o zaujatější problematiku, mající zásadní vliv na výsledné hodnocení. ()

galba

Sice dost dojak, ale opravdu kvalitni film, dal bych normálně 4*, ale díky výkonům Kristen a výtvarkáře dávám 5 ()

GrooveJump

Hodně nenápadný film, jehož závažná tématika může kdekoho odradit. Avšak výsledek je naprosto unikátní. Celých devadesát minut máte pocit stavu alfa, který je podmíněn jednak brilantním výkonem hlavní protagonistky tak i dokonale propracovaným scénářem. Vše podtrhává, na můj vkus ideálně zvládnuté vyvrcholení, které Vás donutí dát si na terase ještě jednu cigaretu...... ()