Emil a detektivové (festivalový název)

• Německá říše

Emil und die Detektive

Emil and the Detectives

(festivalový název)

Dobrodružný / Rodinný / Drama / Thriller

Německá říše, 1931, 75 min

Přečíst knihu mi svého času trvalo déle, než je stopáž tohoto filmu. Ale byl jsem překvapen, jak věrně se dle mých vzpomínek držel předlohy. A to se cení!(4.9.2017)

Dobrodružstvo 14-ročného Emila pri prvej samostatnej ceste vlakom do hlavného mesta, ale hlavne berlínska parta detí na stope bankového lupiča... Aj po takmer 90 rokoch ide o milý, hravý a neuveriteľne zábavný film o splnenom detektívnom sne mnohých detí. Ani sa nečudujem, že bol v budúcnosti sfilmovaný ešte znovu a mnohokrát. Upútal ma atmosférou a oútavým scenárom už počas jazday vlakom, kde už prvé vety podivného cestujúceho dajú tušiť prichádzajúci konflikt. S príchodom do Berlína sa dobrodružstvo krásne rozbieha a nevadilo mi, že šťastný koniec sa dal dávno predvídať. V rámci žánru rozhodne nadpriemer, ktorý snáď okrem technickej kvality výrazne nezostarol a vzhľadom k môjmu prekvapeniu z kvalitnej snímky pre deti a mládež z medzivojnového Nemecka musím nakoniec udeliť plný počet. A už sa teším na československý film, ktorý vznikol o pár rokov neskôr podľa iného románu Ericha Kästnera. (85%) (52 rokov filmu za 52 týždňov)(6.2.2019)

Ku kvalite filmu sa nemalou mierou podpísal scenár Billyho Widera ( ešte pred vlastným réžijným debutom ) a zručná Lamprechtova réžia, ktorý dokázal do malej minutáže vtesnať napatie aj vtip. V podstate detský film, ktorý by chcel zažiť každý chlapec, rozohráva dej okolo prenasledovania zlodeja, ktorému sú na stope samotná obeť Emil a banda berlinských chlapcov s dokonalou organizáciou. Pochváliť treba aj nápaditú hudbu Allana Graya. Prvý komentár.(3.4.2016)