Tak mě někdy napadá

• USA Sometimes a Great Notion

Rodina dřevařů (vedená Newmanem a Fondou) je drsná a záleží jí především na každodenní práci. V okamžiku, kdy okolní dřevaři jdou do stávky, rozhodnou se naši tvrďáci pracovat dál. Stávají se tím sice stávkokazy, ale nedovedou si představit volné všední dny. Za tuto chybu platí částečně majetkem, životy (při kácení stromů) i rozpadem rodiny. Dva však zůstávají, aby pokračovali v rodinné tradici. (oficiální text distributora)

GzL

Newman má velkou pilu a Lee Remick neukáže ani kotník. K tomu ještě: "Dáš si párek nebo hamburger?" a ruka na komíně. To je fakt americkej úděl! ()

KorenGeorge

Rodinné drama o jednom Americkém snu, o mužské zatvrzelosti a o lásce k práci, která nakonec přehluší a zahubí vše ostatní, co by život mohl přinést. Líbily se mi záběry na tvrdou práci Oregonských těžařů v nádherném prostředí sekvojových lesů, herecké výkony vynikající a celková poetika filmu uhrančivá. Ve skutečnosti byste takového Hanka Stampera a především jeho sociálně negramotného otce Henryho museli zabít, kvůli jejich nalajnovanému životu a neochotě "ustoupit ani o krok". Rodinná tradice a pevná disciplína je však jedinou jistotou v rozporuplné rodině, a proto se sem vrací i nejmladší syn Lee, aby dokázal, že i on je dřevorubcem, který umí zabrat. Krásným způsobem smutný příběh, který nakonec vyznívá optimisticky a nechal mě jen přemýšlet, co asi bude King Kong Hank dělat, až klády splaví. Pravděpodobně ráno vstane a s obří řetězovou pilou a půjde znovu kácet, protože to je to jediné, co mu v životě zbývá. ()

JimJam

Neprávem opomenutý skvost. Henry Fonda prý tento film považoval za jeden z nejlepších filmů, ve kterých hrál, což je samo o sobě dokladem výjimečnosti. Ač jeho teprve druhý film, Newman si počíná jako zkušený režijní rutinér a je převeliká škoda, že po Tak mě někdy napadá natočil už pouze komorně laděné snímky, protože měl potenciál dělat velká dramata. Z herců jednoznačně předvádí koncert Newman, Sarrazin a Lee Remick. Zpočátku mě nejvíce zaujali Lee Remick jako manželka, která se marně snaží mít u manžela stejný vliv a úctu jako jeho rodina v čele s autoritářským patriarchou (přesný Fonda) a Michel Sarrazin jako mladší bratr, který prošel ledasčím nepěkným, ale má větší pochopení a úctu k lidem než jeho tradičně založení příbuzní. V závěru mě však odrovnal i Newman ve své klasické roli neústupného prostého muže, který během jednoho dne ztratil otce, přítele i manželku, ale naopak získal zpět rodinnou hrdost a bratra, ke kterému cítil původně nedůvěru i dávnou vinu. ()

ABC1

Tak mě někdy napadá, jak by se všem, ale především chlapům, o hodně líp žilo, kdyby taky někdy poslechli ženskou....intuici. Jako vždy výborný Newman v roli herce i režiséra, i ostatní postavy jsou dobře zahrané, děj ze začátku trochu pomalejší, ale nevadí to, konec vše vynahradí!!! ()

kodwin

Nebýt velkolepého závěru a Paula Newmana tak by mě tenhle "dokumentární" film o životě dřevařů v Oregonu moc nezaujal. Finálová gradace však dojem výrazně vylepšila, dokonce tak, že jsem na ní musel myslet ještě dva týdny po shlédnutí, což mě donutilo zvednout původní hodnocení ze tří na čtyři hvězdy. Paul Newman je bezesporu jeden z nejcharizmatičtějších herců v historii kinematografie a scéna s topícím bratrem chytí za srdce všechny. Henry Fonda (a jeho ruka) také s přehledem obstál. "A to je celé? Ano to je celé." Ale stojí to za to. ()

Dupac

Paulu Newmanovi se nedá upřít obdiv (nebo přinejmenším respekt) k těžké práci dřevařů a pochopení pro jejich slabosti. Tomu odpovídají i časté záběry na krajinu a přibližovačky na dřevaře a jejich nářadí, jak se zakusují do majestátních kmenů předtím, než padnou k zemi (ty kmeny). Stejná drobnokresba mi chyběla u jednotlivých členů zabejčené rodiny Stamperů, ke kterým je těžko si vytvořit nějaký vztah, natož sympatii (pokud teda nejste fanatickými fandy Newmana a Fondy a je vám jedno, co hrajou). S výjimkou scény, kde se Newman snaží zachránit bráchu zpod kmene, je to pro mě překvapivě pomíjivá divácká zkušenost. ()