Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (92)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Americký režisér Julian Schnabel (mimo své režisérské ,,profese" známý též jako přední americký postexpresionistický malíř) si pro své filmy vybírá vždy silné a vyhraněné umělecky založené osobnosti s výstředním osobním životem, takový byl jeho první film o legendě newyorské graffiti scény Jean-Michelu Basquiatovi a nejinak je tomu i v případě biografického snímku o kubánském spisovateli Reinaldu Arenasovi, jehož stejnojmennou knihou je film inspirován. Celý životní příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti, která totalitní systém nemilosrdně eskaluje a využije. Vztah k homosexuálům, lidem jinak vyhlížejícím a smýšlejícím, intolerance a totalitářská represe, to jsou průvodní znaky, které si sebou nese samozřejmě i režim Castrův. Schnabelův film může dobře sloužit jako podpůrný argument proti všem těm, kteří mají tendence ikonizovat kubánské revoluční vůdce a dávat tamní režim za příklad. Dění ve filmu má na svědomí třeba právě slavná tvář z triček západoevropských intelektuálů - Ernesto CheGuevara... Schnabel spojuje ve svém filmu dva protikladné tvůrčí postupy - dokumentární ráz podpořený autentickým dobovými filmovými materiály a silnou poetizaci příběhu založenou na skutečně působivé vizuální složce filmu. V několika momentech lze ve snímku nalézt i prvky magického realismu, který je příznakový pro středo- a jihoamerickou literární oblast. Roli spisovatele Reinalda Arenase svěřil režisér Španělu Javieru Bardemovi a ten se jí zhostil opravdu skvostně a otevřel si tak cestu k slibné mezinárodní kariéře. Bez něho by tenhle film nebyl tím, čím je... (Svého uměleckého vrcholu Julian Schnabel dosáhl ale až svým snímkem následujícím - nádherně poetickou stylizací Skafandr a motýl) ()

Tomasso001 

všechny recenze uživatele

Bez příkras a naostro podaný osud spisovatele Reinalda Arenase. Ukázka jakým způsobem byla determinována jeho tvorba životem v nepříliš jednoduchých podmínkách Kubánského režimu. Pro někoho drsný, pro někoho odpudivý, pro mě tak jak bych si představoval pravdu. Úžasně zahraný a dobrá volba herců, jsem rád, že Depp měl jen dvě menší role, bojim se, že by do příběhu i přes jeho veliké kvality nezapadl. Se Schnabelovým Basquiattem (o životě malíře) 2 výborné filmy přirozeně podané a zajímavě natočené a zahrané. ()

Reklama

katakomb 

všechny recenze uživatele

Javier Bardem svým výkonem udává náladu a dojem z celého filmu - je excelentní, přesvědčivý, autentický. Nejde ani tolik o stopáž, naopak jsou to právě některé scény, kdy si kamera vyloženě vychutnává delší záběry a dává tak prostor hercům více rozehrát celou situaci, které jsem velmi ocenil (zvláště jde-li o americkou produkci, u které je člověk zvyklý na vykostěné mleté maso a jasné a pochopitelné dialogy a situace, aby to pochopil opravdu každý). Ale je v tom filmu prostě něco navíc, něco, co mě místy trochu nudilo. Možná, i když je to biografie, nebylo nutné zfilmovat naprosto všechno, měl jsem trochu pocit, že mě to zahltí. Každopádně ale skvělý film, který si rozhodně zaslouží svá ocenění. ()

Heroine odpad!

všechny recenze uživatele

Ono se to lidem líbí! Tak já to asi pouze nechápu. Když jsem tenhle film viděla poprvé, bylo mi deset let. Tehdy jsem ho nazvala "jak teplouši jedí vajíčka", a přišlo mi to jako nejnudnější film co jsem kdy viděla. Když jsem ho po osmi letech shlédla znova, názor se mi až tak moc nezměnil. Jediné co je na filmu zajímavé, je neuvěřitelná kombinace nápadu, provedení a obsazení. Proč tenhle film? Proč tenhle název? Proč Johnny Depp? Proč to má přes dvě hodiny? Pro mne zůstane záhadou. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Javier Bardem exceluje v životopisném dramatu o životě kubánským režimem nenáviděného, homosexuálního spisovatele Reinalda Arenase. Snímek se zaměřuje jak na orientaci hlavního hrdiny, tak i na tvrdý život v tehdejší Kubě. Film nemá výrazné chyby ale zdlouhavé vyprávění je možná až zbytečně plné nezajímavých odboček, které film zbytečně protahují a děj brzdí. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (7)

  • Film získal dvě ceny na mezinárodním festivalu v Benátkách v roce 2000, kde měl i celosvětovou premiéru. Vyhrál Zvláštní cenu poroty a herec Javier Bardem jako Reinaldo Arenas získal cenu za nejlepšího herce. (Terva)
  • Národní rada pro přezkoumání cen (Board of Review Awards) udělila roku 2000 tomuto snímku první cenu v kategorii Svoboda projevu. (Terva)
  • Režisérova manželka Olatz López Garmendia hraje ve filmu matku Javier Bardemovi. A všechny režisérovi děti se ve filmu taktéž objevují. (formelin)

Reklama

Reklama