Oslí kůže

Ослиная шкура

Oslinaja škura

Rodinný / Komedie / Fantasy / Romantický

Sovětský svaz, 1982, 85 min

Kdo psal obsah téhle pohádky, evidentně se na pohádku nepodíval. Ááááá, oficiální text distributora, inu co k tomu dodat? Tahle verze pohádky z Perraultovy předlohy má tu oslí kůži a čarodějku, nicméně vynucený sňatek neměl být s vlastním otcem, ale se starým králem ze sousedství. Tím má Oslí kůže roku 1982 blíž k naší Princezně se zlatou hvězdou. Jak princezna ke kůži přišla je v téhle verzi méně drastické než v té francouzské (a nepůsobí to tak nepatřičně nechutným dojmem) a princ má kromě zasněného pohledu i nádherného psa. Princezna potom je oslnivě obyčejná a mně byla sympatičtější, než její slavnější francouzská obdoba.(30.12.2010)

Určitý vtip a ironie zachovává v této adaptaci klasické francouzské pohádky rokokový duch, který samozřejmě poznají více dospělí než děti.(16.7.2010)

Pěkná průměrná pohádka pro děti. Byla jsem překvapena, jak Naděžda Koševerova rozumí dětem.(19.5.2011)

Pro velký úspěch jsem si sehnal i druhou verzi této pohádky. Oproti té lepší francouzské (postmoderní) je tato sovětská o něco ztřeštěnější, ale stále koukatelná. Již od časů Mrazíka všichni víme, co to znamená když v ruském filmu vystupuje banda loupežníků...(22.8.2015)

pěkná pohádka pro děti ale pro mě už ne.(27.12.2011)

Příjemné TV zpracování této pohádky. Nemám téměř co vytknout. Dobré herecké výkony, především princezna je skvělá a hodně tomu pomohl tentokrát i zdařilý český dabing (DVD od Řitka Video s.r.o.). Dobré kostýmy, exteriéry i interiéry. Vše s citem. Líbilo se to i mým dětem. Nelze si nevšimnout podobnosti, s "myším kožíškem princezny se zlatou hvězdou" a "popelkou skoušející střevíc" - zde to byl prsten. Prolínání bylo a je však u pohádek myslím celkem běžné... Jen to pak už nepůsobí tak originálně.(9.2.2011)