Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vlasta Burian jako potrhlý profesor botaniky podnikne složitou akci, aby se elegantně zbavil rozmarné manželky. Zápletka pojednává o mírně potrhlém profesorovi botaniky Ducánkovi, kterého zaměstnávaly jeho vědecké pokusy tak, že zcela zapomněl na to, že je ženatý. O existenci jeho rozmarné ženy, operetní divy Lucy, nevěděla ani jeho hospodyně Veronika, ani přítel Potužník. Když se však manželka po sedmi letech kajícně vrátila domů, Ducánek podnikne komplikovanou akci, aby se své ženy elegantně zbavil... Film byl poprvé uveden na Filmových žních ve Zlíně 29. 7. 1941. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Dobrá sestava herců ještě nemusí být zárukou trháku. Přes několik povedených scén je film především plný nudy a nefunkčních dialogů. Milým překvapením je výkon Svozilové, která je talentovaným komikem. Burian má dost prostoru, ale nevyužívá ho. A tak i když divák poklimbává, o nic nepřijde. A že těch špačků, co jsem utloukl, nebylo málo...50% ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Světlu Svozilovou mám zafixovanou jako střelenou naivku, a tak bylo zajímavé ji sledovat v roli ženy vampa a Věru Ferbasovou jsem málem taky nepoznal. Burian pak pochopitelně nepřekvapil a pobavil svou standardně skvělou komikou, která se neomrzí.  "Co jste mi to dala za lístek? Vždyť jsem ho ztratil!" ()

Reklama

donkocicak 

všechny recenze uživatele

"Kamaráde, Emile...", "Nemáte prosím něco k jídlu ? Alespoň prášek proti angíně" nebo "Kolikrát jsem Vám říkal, Veroniko, že kniha patří do knihovny, husa k boudě, pes na pekáč... totiž... obráceně" :) Burian tu hláškuje jako o život. Provdám svou ženu mám velmi rád, když jsem to viděl poprvé, velice jsem se pobavil. Nezapomenutelné jsou scény s kuchařkou Veronikou. A Čeněk Šlégl jako baron Zamrzlík a Jaroslav Marvan jako Morfeus - co si přát víc ? "Veroniko, co jste mi to dala za hloupý nákupní lístek, já ho po cestě ztratil..." :D ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pravidlo zpravidla s Burianem stojících a padajících filmů jakoby tu bylo zcela prolomeno. Zřejmě erbovní kus reperoáru Burianova divadla je zdařile převeden do filmové podoby, v níž si režie podává ruku se scénáristy i hereckými protagonisty. Burian je tradičně skvělý, na výši svých úkolů jsou však i ostatní: Marvan, Kabátová, Svozilová, Romanová, Šlégl (jehož výkon voní "kocharovštinou" Burianova barona Prášila), Ferbasová a ve svých drobných úlohách si neméně zdatně vedou i Filipovský, Nedbal, Neumann a věčný herec malých rolí Trégl. Prvorepublikové zapomnění bylo určitě účinnou náplastí i pro dobové publikum, které ještě nepřekonalo šok z tíhy perzekuce druhé heydrichiády, a právě prožívalo těžkou depresi z nacistických úspěchů na blízkovýchodní i východní frontě. Úsměvná, nápady i gagy hýřící salónní veselohra patří určitě k tomu nejlepšímu z Burianova i Cikánova odkazu. ()

Zloděj kol 

všechny recenze uživatele

Film balancující mezi operetou a crazy-komedií, aniž by dodržoval žánrová pravidla aspoň jednoho z nich. Představitelé menších rolí občas zaujmou více než hlavní představitel. Ale přesto je zde jedna příjemná změna, vedle Buriana zde mají rovnocennou příležitost ženské partnerky (Svozilová, Kabátová, Blažková), naopak Věře Ferbasové už definitivně odzvonila éra falešných kočiček, žabců a dcerušek k pohledání. Oproti veskrze trapnému pokusu o partnerství s Anny Ondrákovou (On a jeho sestra) Burian dokázal, že v přítomnosti hereček se nemusí cítit až tak nejistý. Celkově by to možná na tak vysoké hodnocení nebylo, ale chtěl bych tímto způsobem odlišit tento snímek od jiných spoluprací Buriana a Cikána - Hrdinný kapitán Korkorán a Muž v povětří. ()

Galerie (45)

Reklama

Reklama