Přátelé Zeleného údolí (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1980, 5 h 40 min (Minutáž: 12x29 min)

Nostalgie jak kráva:-), které dítko z osmdesátých by nepamatovalo chytlavou písničku a přírodovědné příběhy o městském chlapci a jeho přátelství se samotářským hajným. Jó, tehdy byla pedofilie neznámým pojmem, dnes už by se filmaři na takhle tenký led nepouštěli:-). Po stránce scénáře byly jednotlivé díly většinou celkem slabé, často nám tam soudruzi moralizovali a dnes už bych zřejmě nezvládla sledovat ani jedinou epizodu, ale tehdy... no tehdy to byl prostě solidní seriál pro děti a mládež. 55%(20.5.2009)

Dnes brutalne chybaju podobne serialy.Je mi luto ze sa netocia lebo v dnesnej dobe deti stratili pojem co je vztah k prirode a co vsetko sa tam skryva a nachadza.Ano je trochu ideologicky no napriek tomu ma omnoho viac co ponuknut ako uplne TUPE serialy v nedelu doobedu ako Stratene duse,Superman , Carodejnice a nim podobne. Je to legendarny serial a taky aj ostane v srdciach Husakových detí.Nikdy nemam problem ho pustit synovi ,lebo viem ze z obrazovky nikdy nevyletí duch,krv alebo hola teta!!!!(28.3.2012)

• MM_Ramone

"Znáš nebe bez mraků a mraky zase bez nebe. Stříbrnou vodu řek, a zázraky jménem les. Dík křiku sojky poznáš jednou i sebe. Už zítra znát se budeš mnohem líp než dnes. Kdybys tak náhodou měl pocit, že jsi sám. Tou cestou mechovou přijď rovnou k nám. Vždyť fůru přátel máš v zeleném údolí. Tak si jich jenom važ, ať už jsi kdekoliv. Pro štěstí do kapsy tři sojčí pírka dej si. A špetku jehličí, ať vždycky trefíš zpět. Kdybys to nevěděl, tak dávno malý nejsi. Vždyť v kůře stromů dá se najít celý svět. Kdybych to nevěděl, tak dávno malý nejsem.Vždyť v kůře stromů dá se najít celý svět." *(10.7.2017)

Seriál trochu poznamenaný tím, že vznikl v ostravské produkci. Ale na svou dobu určitě zajímavý počin, zejména díky ekologickým tématům. Nezapomenutelná je i ústřední píseň celého seriálu. Myslím si ale, že pro dnešní děti už tyhle příběhy žádné kouzlo mít nebudou. Navíc herecké výkony působí dnes už opravdu trochu směšně.(22.6.2018)

Přiznáváme se a stydíme se za to. Viděli jsme jako prcci, když nám byly cca 3 roky a tehdy se nám to docela líbilo. Od té doby si z toho pamatujeme jen útržky a střípky. A z těch útržku jsme seskládali takové puzzle a vychází nám průměrné hodnocení. Nevíme, jestli chceme ještě jednou přejet všechny díly, protože by se nám nyní pravděpodobně nelíbily a tudíž bychom ubrali, což si nemůžeme dovolit, protože ta nostalgie je fakt ultimátní!(20.6.2018)

• - Vlado Müller se musel kvůli natáčení seriálu na rok vyvázat ze smlouvy ve Slovenském Národním divadle. (Elisebah)

• - Natáčelo se téměř dva roky v Beskydech, Jeseníkách, Havířově, u Štramberka, na Morávce a v dalších přírodních lokalitách. (Elisebah)

• - Panelový dům, kde bydlel Pavel (Martin Čížek) s rodiči, se nachází v Havířově v ulici Petra Bezruče č. p. 5. (M.B)