DÍL 1: Seznámení - V prvním díle jede Pavel Koutný za město do lesní studánky pro vodu do akvária. U studánky ho překvapí obrovitý Horyna, který si myslí, že přišli krást raky. Tak začíná jedno velké přátelství dvou zdánlivě nesourodých lidí. DÍL 2: Poklad - Druhý díl seriálu o malém chlapci z města a lesníku Horynovi nazvali tvůrci Poklad. Lesník Horyna s Pavlem najdou totiž v lese ukradené starožitné zbraně. Oba společně s kamarádem Sklíčkem pátrají po pytlácích, avšak najdou plnou truhlu vzácných starožitností. DÍL 3: Daněk - Ten, kdo miluje svůj rodný kraj, kdo má kout přírody, kam se rád vrací, ten, komu se podařilo porozumět si s přírodou - o něm se snad dá říci, že je to šťastný člověk. Ovšem o tom, že utíkat z domu se nevyplácí, se přesvědčí nejen Pavel, ale i daněk, který se do údolí zatoulal z nedaleké obory. A chytit takového zbloudilého daňka, to je pořádná práce i velké dobrodružství. DÍL 4: Kamej - Pavel Koutný s Horynou nacházejí mrtvou srnu, kterou roztrhal zdivočelý pes. Zůstalo po ní osiřelé mládě. Srneček dostává jméno Janeček a stěhuje se na hájenku. Smůlu má i Sklíčkova figurantka Eva. Ztratí kamej po babičce. Zloděje ale brzy odhalí Pavel. DÍL 5: Déšť - Haluška objeví v potoce uhynulé pstruhy, otrávené jedovatým deštěm. Alespoň starý pstruh - chlapák se zachrání a Horyna s Pavlem Koutným ho prozatím odvážejí do nedalekých pstružích líhní. Aby toho však nebylo málo, strhne se ještě pořádná bouře. Ta přeruší přívod elektrického proudu, který pohání přístroj, dodávající do líhní malých pstruhů čerstvý vzduch. DÍL 6: Janeček - Na louce za plotem hájenky se objeví statná srna. Nesměle ale zvědavě se potuluje okolo hájovny. Horyna je přesvědčen, že je to Janečkova pravá máma. Vrátí se za ní srneček do lesa? DÍL 7: Nábojnice - Pavel Koutný se seznámí s Horynovou vnučkou Katkou a huculským koněm Danem. Na jednom z výletů se Dan splaší a dětem nezbývá než se pustit za ním. Najdou nejen koně, ale také nábojnici z pytlákovy pušky. DÍL 8: Plameny - Od odhozené cigarety se vznítí stará stodola. Je horko a sucho, a tak se oheň brzy rozšíří i na okolní suchý porost. Probuzený živel ničí vše kolem sebe. Podaří se lesní požár zlikvidovat a údolí zachránit? DÍL 9: Bílý jelen - Pavel se spolužáky jede do obory Žehušice u Kutné Hory, kde žije jediné stádo bílých jelenů na světě. Výlet se pro něj i pro jeho kamarády stává obrovským zážitkem. DÍL 10: Mlha - Pavel Koutný se s Horynou chystá na výlov rybníka. Jeho spolužáci mu zase chtějí rybník vypálit, a tak se rozhodnou pár štik ukrást brzy ráno ještě před výlovem. Na vypuštěném rybníce je ale zaskočí hustá mlha a bahno. DÍL 11: Ostrovid - Zelené údolí se vám v této části představí v půvabném hávu paní Zimy. Začalo sněžit a Horyna slíbil Pavlovi, že ho naučí poznávat stopy zvířat. Pavel narazí na stopu rysa. Na jednu z našich nejvzácnějších šelem však mají spadeno i pytláci. DÍL 12: Naděje - V poslední části seriálu se dozvíte, zda bude údolí zachráněno. Přes údolí má vést dálnice a podle projektu se jeho část musí zasypat. Změnit směr silnice prý nejde, jedině, že by někdo přišel s nějakým geniálním nápadem.(24.10.2015)

• jakoby

Zadne tri nostalgicke hvezdicky u me nehrozi. Horynuv hluboky hlas a jeho osobu jsem nesnasela a ten spratek , ach boze ten musel mit protekci, kdyz ne talent. Horsi propAganda nez kdyby se Zena za pultem sesla s Muzem na radnici nekde v Okresu na severu.Jestlize nekdo nedava na Majora Zemana toto je prave politicka propagace komunismu. Holt stromek se musi ohybat dokud je mlady .Odpad ? MMM prece jen kousek te prirody tam je.(17.9.2012)

Pavel troufale: "Pane Horyno, mohl bych si nabrat trochu vody z té studánky, co se z ní dá pít? Mně se dneska vytírá Perleťovec." Horyna podrážděně a se zvýšeným hlasem: "Opovaž se, v ní žijí raci a potřebují klid!" Pavel otráveně a se sklopenou hlavou: "Ach jo, a můžu si ponechat toho voříška, co jsme ho našli uvázaného u stromu v lese?" Horyna přísně a rozhodně: "Už jsem ti snad vysvětloval, že takový psi nemají na hájovně co dělat! " A pak zahřímal: "Pokud se ti něco nelíbí, tak sem nemusíš chodit, mám práce, že nevím, kde mně hlava stojí, a ještě se budu starat o cizího kluka. Máš možnost se zabavit jinak, když nechceš poznávat krásy lesa a naslouchat jeho zvukům." Pavlík znuděně až otráveně se sklopenou hlavou kopajíc do kamínku na prašné cestě: "Ach jo, jsem mohl jet s rodiči k moři, takových koček v bikinách jsem tam mohl pozorovat, místo toho smrdím v lese na hájovně." // Legendární seriál o krásách naší přírody z pohledu městského kluka, co se přátelí s chlapáckým lesníkem, netřeba představovat. Tvůrci odvedli dobrou práci, ale seriál už těžko dneska někdo ocení, protože dneska spíše k netu než do přírody. 60%(7.4.2012)

• waits

Ceska televize serial na svych strankach oznacuje jako "legendarni", coz se mi zda vice nez smele. Bohuzel nemopohla ani nostalgicka vlna, ktera dovoluje cloveku i v plne dospelosti pochvalit i dilka, ktera ho v mladi prinutila vyvesit si v pokojicku plakat z nemeckeho Brava, ackoliv ted jiz tusi, ze tehdejsi nadseni bylo notne prepalene (u Pomady mi ovsem i dnes vydrzi prihlouply usmev az do konce i dnes). Zde ovsem nebylo o co se oprit - jakozto chlapecek jsem uz tenkrat serial pretrpel a obludny zpev Mullera a Cizka na konci kazdeho dilu jsem sledoval s otevrenou pusou. Reziser Mudra byl mozna chlapik, ktery mel rad prirodu, ale jak Pratele Zeleneho udoli, tak Velke sedlo jsou serialy k uzoufani. Po tolika letech se samozrejme najde par nezamerne vtipnych scen, treba kdyz soudruh predseda s vaznou tvari rika, ze v udoli chytal raky a tak ho tedy nenecha zasypat a v ruce pritom drzi plastovy modylek mostu, ktery zrejme rekvizitari slepili z casopisu ABC..ano, tak to tehdy bylo s tou ochranou prirody, ze:).(22.8.2008)

Moje hodnocení je ovlivněno nostagií ale i tak nikdy nezapomenu kdy jsem se těšil na každý díl sledovat Vlado Müllera jako Horynu a další postavy byla prostě radost, dnešní děti by to asi už tak nebralo jedno je jisté že tehdy se natáčela kvalitní zábava pro děti dospělé a dnes? jen sračky typu reality show všeho odporného druhu.(7.10.2016)

• - Filmaři balili kamery do peřin, aby nebyly tolik hlučné a neplašily tak zvěř. (jenik71)

• - Obhliadky terénu trvali takmer pol roka, než sa začalo natáčať. (Raccoon.city)

• - Vysílání seriálu v roce 1992 mohlo být i poslední. Filmový pás, na který byl seriál natočen, byl totiž uložen v archivu ostravského studia, který v roce 1997 poničila povodeň. Seriál se jen náhodou dochoval na Betakazetách. (Zdroj: kultura.idnes.cz) (HawkeyP)