Epizody(12)

Legendární seriál o městském chlapci Pavlovi, lesníku Horynovi, psu Halušce a jejich společných dobrodružstvích. (oficiální text distributora)

Šandík

Když jsem byl malý, tak tenhle seriál byl jedním z mých nejoblíbenějších ;o) Dnes už svět vnímám přecejen méně idealizovaně, a taky už jsem viděl víc filmů a můžu lépe srovnávat ;o) Přesto jej hodnotím jako docela slušný film pro děti a mládež, který do dětských dušiček vpašovává přecejen zajímavější hodnoty než přiblblé seriály vysílané ve stejné chvíli na Nově či Primě. Ideologicky není ani moc zapšklý a mdlé herectví bohatě vyváží krásné přírodní exteriéry. Na svou dobu malý zázrak a těžký naprůměr ve tvorbě pro děti. Samozřejmě mu lze vyčítat určitou schématičnost až pitomost (těžko uvěřit, že by tak cenné území nebylo už za socialismu nějakým způsobem chráněno, představa dálnice která by zasypala polovinu údolí je taky trochu absurdní, stejně jako fakt, že by projektanty nenapadlo použít pro jeho překonání most), ale o to tu asi tam moc nejde. Pro děti je přesně tahle jednoduchost kladem, protože je jasně definovatelná a dobře pochopitelná. Příjemně překvapí civilní herectví a režie, naopak zamrzí některé slabší výkony v epizodních rolích a místy hodně ledabylá zvuková režie. Celkový dojem: 65% ()

GASTON73

DÍL 1: Seznámení - V prvním díle jede Pavel Koutný za město do lesní studánky pro vodu do akvária. U studánky ho překvapí obrovitý Horyna, který si myslí, že přišli krást raky. Tak začíná jedno velké přátelství dvou zdánlivě nesourodých lidí. DÍL 2: Poklad - Druhý díl seriálu o malém chlapci z města a lesníku Horynovi nazvali tvůrci Poklad. Lesník Horyna s Pavlem najdou totiž v lese ukradené starožitné zbraně. Oba společně s kamarádem Sklíčkem pátrají po pytlácích, avšak najdou plnou truhlu vzácných starožitností. DÍL 3: Daněk - Ten, kdo miluje svůj rodný kraj, kdo má kout přírody, kam se rád vrací, ten, komu se podařilo porozumět si s přírodou - o něm se snad dá říci, že je to šťastný člověk. Ovšem o tom, že utíkat z domu se nevyplácí, se přesvědčí nejen Pavel, ale i daněk, který se do údolí zatoulal z nedaleké obory. A chytit takového zbloudilého daňka, to je pořádná práce i velké dobrodružství. DÍL 4: Kamej - Pavel Koutný s Horynou nacházejí mrtvou srnu, kterou roztrhal zdivočelý pes. Zůstalo po ní osiřelé mládě. Srneček dostává jméno Janeček a stěhuje se na hájenku. Smůlu má i Sklíčkova figurantka Eva. Ztratí kamej po babičce. Zloděje ale brzy odhalí Pavel. DÍL 5: Déšť - Haluška objeví v potoce uhynulé pstruhy, otrávené jedovatým deštěm. Alespoň starý pstruh - chlapák se zachrání a Horyna s Pavlem Koutným ho prozatím odvážejí do nedalekých pstružích líhní. Aby toho však nebylo málo, strhne se ještě pořádná bouře. Ta přeruší přívod elektrického proudu, který pohání přístroj, dodávající do líhní malých pstruhů čerstvý vzduch. DÍL 6: Janeček - Na louce za plotem hájenky se objeví statná srna. Nesměle ale zvědavě se potuluje okolo hájovny. Horyna je přesvědčen, že je to Janečkova pravá máma. Vrátí se za ní srneček do lesa? DÍL 7: Nábojnice - Pavel Koutný se seznámí s Horynovou vnučkou Katkou a huculským koněm Danem. Na jednom z výletů se Dan splaší a dětem nezbývá než se pustit za ním. Najdou nejen koně, ale také nábojnici z pytlákovy pušky. DÍL 8: Plameny - Od odhozené cigarety se vznítí stará stodola. Je horko a sucho, a tak se oheň brzy rozšíří i na okolní suchý porost. Probuzený živel ničí vše kolem sebe. Podaří se lesní požár zlikvidovat a údolí zachránit? DÍL 9: Bílý jelen - Pavel se spolužáky jede do obory Žehušice u Kutné Hory, kde žije jediné stádo bílých jelenů na světě. Výlet se pro něj i pro jeho kamarády stává obrovským zážitkem. DÍL 10: Mlha - Pavel Koutný se s Horynou chystá na výlov rybníka. Jeho spolužáci mu zase chtějí rybník vypálit, a tak se rozhodnou pár štik ukrást brzy ráno ještě před výlovem. Na vypuštěném rybníce je ale zaskočí hustá mlha a bahno. DÍL 11: Ostrovid - Zelené údolí se vám v této části představí v půvabném hávu paní Zimy. Začalo sněžit a Horyna slíbil Pavlovi, že ho naučí poznávat stopy zvířat. Pavel narazí na stopu rysa. Na jednu z našich nejvzácnějších šelem však mají spadeno i pytláci. DÍL 12: Naděje - V poslední části seriálu se dozvíte, zda bude údolí zachráněno. Přes údolí má vést dálnice a podle projektu se jeho část musí zasypat. Změnit směr silnice prý nejde, jedině, že by někdo přišel s nějakým geniálním nápadem. () (méně) (více)

honajz

Seriál, který se nese v linii Jezevčích skal a ochrany přírody, tehdy velmi podporované a populární. Dokonce vycházel časopis pro mládež Naší přírodou. Idea je to dobrá a zajímavá, a z tohoto pohledu nutno je nutno se dívat na celý seriál. Ano, jsou zde naivní kousky, ale celkově je to ve svém žánru povedený seriál. ()

Figu

Jelikož jsem fanda stupidního humoru, neminulo mě ani Tele Tele s Geňou a Suchošem. Jejich Zelený údolí miluju dodneška, znám ho nazpaměť a Horynu fakt rád paroduju. V práci to má úspěch, tak jsem si řekl, že je třeba voprášit starej, molama zežranej hubertus a připomenout si něco málo ze života Horynovic zelenýho revíru. Dílů není moc a není to dlouhý. Jako bonus to každýho, kdo si prožil dětství na chalupě u babiček a dědů, trochu posune v čase zpět a zavzpomíná si. 60% ()

rakovnik

Kdyyyyy-bys tak náááhodou.... Jako malý kluk jsem tento seriál doslova "žral". Dodnes na Pavlíka a Horynu zavzpomínáme. Pravda, již bych se na seriál asi nepodíval, nebo by mi připadala dobrodružství v lese naivní či možná až směšná, čeština a herectví Vlado Müllera hrozné, ale pořád se jedná o kvalitní dílko pro děti, dnes od přírody tak odtržené. ()

• Při natáčení dílu s názvem "Déšť" měl Vlado Müller plavat v rozvodněné řece. Filmaři se ale o něj tak báli, že na natočení scény byl nakonec povolán pokořitel kanálu La Manche František Venclovský. Dobrácký Müller ale jejich obavy považoval za zbytečné a před samotným natáčením scény v řece se slovy "co pořád máte" Venclovského odstrčil a plaval sám. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (HawkeyP)
  • Fenka Haluška se ve skutečnosti jmenovala Rita. (Zdroj: časopis Televize). (M.B)