• waits

Ceska televize serial na svych strankach oznacuje jako "legendarni", coz se mi zda vice nez smele. Bohuzel nemopohla ani nostalgicka vlna, ktera dovoluje cloveku i v plne dospelosti pochvalit i dilka, ktera ho v mladi prinutila vyvesit si v pokojicku plakat z nemeckeho Brava, ackoliv ted jiz tusi, ze tehdejsi nadseni bylo notne prepalene (u Pomady mi ovsem i dnes vydrzi prihlouply usmev az do konce i dnes). Zde ovsem nebylo o co se oprit - jakozto chlapecek jsem uz tenkrat serial pretrpel a obludny zpev Mullera a Cizka na konci kazdeho dilu jsem sledoval s otevrenou pusou. Reziser Mudra byl mozna chlapik, ktery mel rad prirodu, ale jak Pratele Zeleneho udoli, tak Velke sedlo jsou serialy k uzoufani. Po tolika letech se samozrejme najde par nezamerne vtipnych scen, treba kdyz soudruh predseda s vaznou tvari rika, ze v udoli chytal raky a tak ho tedy nenecha zasypat a v ruce pritom drzi plastovy modylek mostu, ktery zrejme rekvizitari slepili z casopisu ABC..ano, tak to tehdy bylo s tou ochranou prirody, ze:).(22.8.2008)

• gudaulin

V době svého vzniku šlo nesporně o výrazně nadprůměrný pořad pro mládež, ovšem je nutné připomenout, že kvalita tehdejší produkce nebyla valná a při současném reprízování se v plné nahotě projevují slabiny tohoto dílka - nejvýrazný scénář, mizerné herectví ve vedlejších rolích, slabší zápletky a pomalejší tempo. Celkový dojem: 40 %. Pro Vlado Müllera byla nicméně role hajného jako ulitá a pokud dnes má smysl tento seriál shlédnout, tak díky jeho zralému herectví.(1.8.2008)

Dnes brutalne chybaju podobne serialy.Je mi luto ze sa netocia lebo v dnesnej dobe deti stratili pojem co je vztah k prirode a co vsetko sa tam skryva a nachadza.Ano je trochu ideologicky no napriek tomu ma omnoho viac co ponuknut ako uplne TUPE serialy v nedelu doobedu ako Stratene duse,Superman , Carodejnice a nim podobne. Je to legendarny serial a taky aj ostane v srdciach Husakových detí.Nikdy nemam problem ho pustit synovi ,lebo viem ze z obrazovky nikdy nevyletí duch,krv alebo hola teta!!!!(28.3.2012)

DÍL 1: Seznámení - V prvním díle jede Pavel Koutný za město do lesní studánky pro vodu do akvária. U studánky ho překvapí obrovitý Horyna, který si myslí, že přišli krást raky. Tak začíná jedno velké přátelství dvou zdánlivě nesourodých lidí. DÍL 2: Poklad - Druhý díl seriálu o malém chlapci z města a lesníku Horynovi nazvali tvůrci Poklad. Lesník Horyna s Pavlem najdou totiž v lese ukradené starožitné zbraně. Oba společně s kamarádem Sklíčkem pátrají po pytlácích, avšak najdou plnou truhlu vzácných starožitností. DÍL 3: Daněk - Ten, kdo miluje svůj rodný kraj, kdo má kout přírody, kam se rád vrací, ten, komu se podařilo porozumět si s přírodou - o něm se snad dá říci, že je to šťastný člověk. Ovšem o tom, že utíkat z domu se nevyplácí, se přesvědčí nejen Pavel, ale i daněk, který se do údolí zatoulal z nedaleké obory. A chytit takového zbloudilého daňka, to je pořádná práce i velké dobrodružství. DÍL 4: Kamej - Pavel Koutný s Horynou nacházejí mrtvou srnu, kterou roztrhal zdivočelý pes. Zůstalo po ní osiřelé mládě. Srneček dostává jméno Janeček a stěhuje se na hájenku. Smůlu má i Sklíčkova figurantka Eva. Ztratí kamej po babičce. Zloděje ale brzy odhalí Pavel. DÍL 5: Déšť - Haluška objeví v potoce uhynulé pstruhy, otrávené jedovatým deštěm. Alespoň starý pstruh - chlapák se zachrání a Horyna s Pavlem Koutným ho prozatím odvážejí do nedalekých pstružích líhní. Aby toho však nebylo málo, strhne se ještě pořádná bouře. Ta přeruší přívod elektrického proudu, který pohání přístroj, dodávající do líhní malých pstruhů čerstvý vzduch. DÍL 6: Janeček - Na louce za plotem hájenky se objeví statná srna. Nesměle ale zvědavě se potuluje okolo hájovny. Horyna je přesvědčen, že je to Janečkova pravá máma. Vrátí se za ní srneček do lesa? DÍL 7: Nábojnice - Pavel Koutný se seznámí s Horynovou vnučkou Katkou a huculským koněm Danem. Na jednom z výletů se Dan splaší a dětem nezbývá než se pustit za ním. Najdou nejen koně, ale také nábojnici z pytlákovy pušky. DÍL 8: Plameny - Od odhozené cigarety se vznítí stará stodola. Je horko a sucho, a tak se oheň brzy rozšíří i na okolní suchý porost. Probuzený živel ničí vše kolem sebe. Podaří se lesní požár zlikvidovat a údolí zachránit? DÍL 9: Bílý jelen - Pavel se spolužáky jede do obory Žehušice u Kutné Hory, kde žije jediné stádo bílých jelenů na světě. Výlet se pro něj i pro jeho kamarády stává obrovským zážitkem. DÍL 10: Mlha - Pavel Koutný se s Horynou chystá na výlov rybníka. Jeho spolužáci mu zase chtějí rybník vypálit, a tak se rozhodnou pár štik ukrást brzy ráno ještě před výlovem. Na vypuštěném rybníce je ale zaskočí hustá mlha a bahno. DÍL 11: Ostrovid - Zelené údolí se vám v této části představí v půvabném hávu paní Zimy. Začalo sněžit a Horyna slíbil Pavlovi, že ho naučí poznávat stopy zvířat. Pavel narazí na stopu rysa. Na jednu z našich nejvzácnějších šelem však mají spadeno i pytláci. DÍL 12: Naděje - V poslední části seriálu se dozvíte, zda bude údolí zachráněno. Přes údolí má vést dálnice a podle projektu se jeho část musí zasypat. Změnit směr silnice prý nejde, jedině, že by někdo přišel s nějakým geniálním nápadem.(24.10.2015)

Mimo města existují místa, kde rostou stromy, je tam čistý vzduch a žije tam spousta zvířat. Takovému místu se říká les a jelikož jsem optimista, tak si myslím, že nejeden filmový nadšenec o něčem takovém již slyšel. V tomto seriálu může jedno takové místo dokonce i poznat, ale pro ty porevolučně narozené to asi nebude mít správné tempo, napětí a superhrdiny. Já jsem tuto socialisticky ekologickou agitku v dětství samozřejmě hltal mnohem více než dnes, soudruh hajný Horyna pro mne byl vzorem chlapa, ale i z dnešního pohledu mne její repríza poměrně potěšila.(27.12.2015)

• - Vlado Müller se musel kvůli natáčení seriálu na rok vyvázat ze smlouvy ve Slovenském Národním divadle. (Elisebah)

• - Jaroslav Müller napsal scénář během jednoho roku na své chatě v Beskydech. Vzal si na to roční neplacené volno. (jenik71)

• - Při natáčení dílu s názvem "Déšť" měl Vlado Müller plavat v rozvodněné řece. Filmaři se ale o něj tak báli, že na natočení scény byl nakonec povolán pokořitel kanálu La Manche František Venclovský. Dobrácký Müller ale jejich obavy považoval za zbytečné a před samotným natáčením scény v řece se slovy "co pořád máte" Venclovského odstrčil a plaval sám. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (HawkeyP)