Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

Dim-mak

Pro ty, kdo vyrostli na Krvavejch sportech, Kickboxerech, Americkejch samurajích a podobnejch filmech, je tohle nebe. ()

matass

Za tu řezničinu mám choutky dát o hvězdu navíc, ale ten film jako celek je tak blbej, že to nejde. Každopádně stuntařina a hlavně Tony Yaa jsou za 6* z pěti. ()

Zabuza

Tony Jaa posunul laťku bojových filmov opäť o kúsok vyššie. Svoje muay thai ovládal majstrovsky, bojové scény sa vyznačovali dokonalou choreografiu a všetkému kralovala scéna krkolomného úteku pred nepriateľským gangom. Nie je nad klasický boj man to man bez použitia digitálnych alebo lanových efektov. ()

Raz2

Akce, akce, akce. Děj byl v tomhle filmu pouhou záminkou k tomu, aby se postavy mezi sebou mohly pořádně pomlátit. A dělaly to skvěle. Patřím k lidem, kteří si dokážou vychutnat jak náročný nezávislý film, tak i pořádné béčko, kde hlavní hrdina kosí nepřátele jako mouchy. Tento film mé nízké filmové pudy uspokojil velmi. Honička ve městě nebo bitka s týpkem, co místo pěstí používá vše, co najde po ruce, mě opravdu nadchly. Tony Jaa je opravdový mistr svého řemesla. Já sem se musel pořád usmívat jak blbec a říkat si, jak to ten člověk jenom dělá. Opakované zpomalované záběry mě zpočátku překvapily, ale nakonec jsem si na ně zvykl a docela se mi i líbily. Prostě skvěle provedená práce a pokud je pravda, že všechny scény byly natočeny bez pomocí lan a digitálních úprav, smekám klobouk až na zem. ()

Zuzato

dejove prazdne, prvotni sceny spise k smichu...nejspise obsazene neherci, nebo pribuznymi štábu. Ale o to tady nejde že? Tony jaa genialni, bojove sceny uchvatne...ke konci jsem mu fandil jak nikdy nikomu v žadnem asijskem filmu:P to se musi ocenit! ()

gu-staff

Ano, tohle je dokonalé. Samozřejmě myšleno z pohledu předvedeného bojového umění. Příběh je naivní, opakování scén chvílema už otravný, ale to hlavní o co tu jde je Tony. Jeho účelná likvidace protivníků mi chvílemi vyrážela dech. Tohle je opravdu Muay-thai jak se patří. To může lecjakého diváka, zvyklého na cirkusovou akrobacii s výkřiky, jako když vám někdo skřípne palec do dveří, trochu vyvést z míry. Ale mně Tony se svým naprosto účelným bojem, využívajícím setrvačnost, odstředivou sílu, celé tělo do jednoho pohybu s úderem, soustředěným do jednoho bodu, naprosto dostal. Tohle je opravdu jen o pěstech, loktech, kolenech a nohách, jak se nám snažil neuměle naznačit Bolo Yeung v Krvavém sportu. Mám novou hvězdu bojových umění (Chucku - promiň :) ). Jmenuje se Panom Yeerum, je docela ošklivej, ale jakmile se trochu rozhýbe, žeru mu to i s navijákem. A v tomhle filmu se mi líbí mnohem víc, než v Ong Bak 2 (2008). Proto filmu odpouštím všechny nedostatky, vyjmenované v úvodu, a dávám za plnej. Jsem uchvácen. ()

zenit

SPOILER ALERT. Tento film mi byl hodně doporučován, takže jsem teď tak trošku zklamaný, i když jsem od něho očekával jen super bojové scény, kterých tam taky ovšem bylo pomálu. Respektive bojových scén bylo hodně, ale DOBRÝCH bojových scén pomálu. Jediná scéna, která se mi vryla do paměti je útěk městem. Tam Tony opravdu perlil. Možná ještě scéna z prvního challenge fajtu z baru, kdy ho složil jednou ranou. Scéna s Mad Dogem byla jako z nějaké nepovedené parodie a na této vlně se film ubíral i dál. Při posledních fajtech v jeskyni jak si borec píchnul snad deset injekcí něčeho (snad steroidů či co) už sem se ani nemohl smát, jak to bylo trapné. Takže za mě tři hvězdy s odřenýma ušima... ()

kong77

Co říct na na herecký výkon Tony Jaa bez svých kaskadérů.Od doby Bruce Lee největší postava fight filmů.I když jednička je jednička tak jsou koukatelný i ostatní tři díly! Thajci prostě bojový film udělat umí. :-) ()

Skretule

Příběh a zápletka jako vždycky prach bídný ale to co tam mistr Tony Jaa předvádí je prostě neuvěřitelné a nikdy jsem nic podobného neviděl....a bij je po ušách!!!!! ()

Miira88

Tony Jaa je ve filmu neskutečněj! Jeho obratnost je neuvěřitelná a bojové scény jsou propracované do posledního detailu. Jen příběh je tuctový, ale o ten tu přeci nejde . ()

Wesson

Nebýt Tonyho jeho neuvěřitelných kousků, je to možná na jednu hvězdu. Mít takového chlapa po ruce, natočím to také... Je fakt, že se mi tam líbila jedna skladba, ale to je s Tonym vše. ()

Hird

Čekal jsem něco lepšího než (béčkový) akčňák z 80. let. Navíc bojové scény, na kterých film stojí, mi přišly většinu filmu stejné, nijak extra zajímavé ani zajímavě zrežírované. ()

v.indruchova

Krásně se na to dívá, je to užasné čeho je člověk schopný. Spoustu scén je prostě schválně na efekt, ale proč to vyčítat, když je možné takhle bojovat. Herecké výkony, děj, slabé, ale přesto dávám osmdesát procent. Je to řežba je to akce za akcí (v druhé polovině), člověk to pomle nestíhá natož se nudit. Tony vypadá při boji jako kdyby tančil, (Vypadá tu ještě tak skromě), ale pokud by potkal wing chunistu, asi by to nedal. Zkuste si porovnat rozdílné styly boje např ve filmu Ip-man. Oceňuji, že film není příliš krvavý. Hudba se mi líbila. Přeji příjemnou zábavu. ()

Kalda69

Balancuji mezi 4 a 5* a jen cas ukaze na jake hodnote se moje hodnoceni zastavi. Po tom co me pritelkyne nabadala ke skouknuti Areny smrti 1a 2 (nalezeno na youtube), coz jsou oproti tomuhle neskutecny sracky, jsem tento pocin sehnal za 5Kc ve vyprodeji a nevahal ji ho pustit. Drive zminene filmy nestoji ani za tech 5 korun a tohle ma jak dynamicky souboje tak i super hudbu ()

Sethiel

Když se po hodině nudné a klišoidní stavbě jakéhosi příběhového pozadí (tj. motivu, proč superhodný kluk zmlátí všechny neřády) začne konečně něco dít, rychle si uvědomíte, že ta akce není nic zvláštního. Srovnatelné kousky provádí Jackie Chan v podstatě každém svém filmu. Já jsem se chytal za hlavu, když jsem zjistil, že nejenže ty úžasné bojové finty nestojí za nic (zbytek filmu nestojí za nic bez debaty), a dvakrát tolik, když mi je začali servírovat opakovaně, ve dvou až třech záběrech na každou suprtrupr akrobatickou scénku, z různých úhlů. Nedokoukal jsem. ()

Majoslav11

"Musíme nájsť hlavu Ong - Baka !" Áno, celý film sa točí okolo hľadania hlavy sochy Budhu. Nebyť tohto neduhu ázijských hlúpych scenárov, táto neskutočná mlátička by to mala za plný počet. Tony Jaa je skvelý v bojových sekvenciách, vidieť z neho duch elegancie Brrucea Leeho i šikovnosti Jackieho Chana. Kto je prosím vás Jet Li ? Okrem bojových scén ale film neponúka nič a tak ako jednorazový akčný výplach úplne postačí jeho jedno pozretie. ()

HKstars

Byla nebyla jedna thajská vesnička s posvátnou sochou jménem Ong-Bak. Socha přinášela vesnici štěstí a blahobyt, ale jednoho dne se objevil záhadný "muž z města" a sochu ukradl (resp. její hlavu). Na vesnici padlo neštěstí - studny vyschly, úroda se neurodila, dobytek uhynul... nezbývalo než vyslat do města nejlepšího bojovníka z vesnice, aby věci napravil a ukradený artefakt získal zpět... Ve městě potkává prostý vesničan svého zcivilizovaného příbuzného (=vychcánek, podfukář a zlodějíček), který se svou kamarádkou obráží bary a vydělává si jak to jen jde. Zprvu nemá o breptání vesničana zájem a vidí v něm spíš příležitost k výdělku, ale nakonec se obrátí zpět na víru a pomůže vesničanovi sošku získat. Takhle nějak zní thajská legenda o Ong-Baku ve filmovém podání Prachnyi Pinkaewa, které se v redakci HK Stars stalo jedním z nejsledovanějších akčních titulů poslední doby. Není to tak dávno, co jsme v hlubinách internetu vyštrachali Making of videa ve kterých se děly neuvěřitelné věci. Teď film konečně vyšel v Thajsku na DVD a tak jsme po něm ihned hrábli. A byla to doslova miliónová koupě. Ong-Bak totiž v "plném" 105 minutovém balení nabízí solidní příběh (i když zní první dva odstavce jako největší klišé na světě, dokonalé proložení akčními scénami, usilovně hrající herci a podivné postavičky dovedou udělat i z uhlí diamant ;) a především jedny z nejúžasnějších akčních scén poslední doby. Na to jsme se těšili, na to jsme čekali. Je tu všechno co jste viděli v ukázkách a ještě mnohem víc. Ačkoliv se ve filmu hodně používá replay úderů a zvuk je trochu zatlumený, výsledek nepůsobí televizně nebo "dokumentárně", zejména díky skvělé kameře a báječným obrazovým filtrům (které jsou trochu přemrštěné, ale jednou za čas si rád potýrám oči kýčovitými barvičkami). Co se týče provedení jednotlivých pohybů a stuntů, myslím že není o čem diskutovat. Plynulost a rychlost technik zkrátka musíte vidět na vlastní oči, stejně jako pár nebezpečných kaskadérských kousků (mezi něž počítám i reakce na údery) a nemístnou kreativitu (zejména bitky v aréně). Nutno dodat, že moře talentu nepobral jen hlavní hrdina Phanom Yeerum, jeho Muay Thai protivník ze závěru je taky "pořádnej borec". Nevím co dodat, protože tyhle řádky píši pár minut po shlédnutí a ještě se mi klepou ruce. Ong-Bak určitě mohl mít propracovanější příběh, lepší herce a kvalitnější kulisy, ale na tyhle "drobnosti" zapomenete ve chvíli, kdy Phanom Yeerum začne dělat to, co mu jde nejlíp - mlátit lidi (nejen) loktama. Bojuji, tedy jsem - to je heslo Ong-Baku, protože poměr dialogů k bojovým scénám se pohybuje kolem 40:60 ve prospěch akce. Zamyslete se nad tím a dojde vám, že je to opravdu hodně. Pokud ještě dodám, že nadšení, úsilí a kreativita v těchto sekvencí jsou nevídané, musí vám dojít, že tenhle film je opravdu "něco". Jsem nesmírně rád, že takhle poctivá akce se točí i v současnosti a těším se na chystané pokračování. Filmy jako tento dokazují, že tradice budovaná hongkongským průmyslem v sedmdesátých až devadesátých letech se nevytratila a žije dál. A to je dobře. Zatraceně dobře... 100% () (méně) (více)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění