Josef Houbička, majitel malostranského činžovního domu U pěti veverek, je laskavý a shovívavý dobrák, který se nechá bezohledně utlačovat svou pyšnou manželkou Filoménou a ještě potají napravuje její rozmíšky s nájemníky. Půjčuje peníze na činži dvěma chudým malířům a uplácí uražené služebné, jen aby byl v domě klid. Chtěl by v domě obnovit starou mydlárnu, Filoména však prosazuje výnosnější garáže. A protože ani jeden z nich nechce ustoupit, odejde nakonec Houbička po jedné z hádek z domu. Spřátelí se s hostinským Pulcem, který vede nepříliš prosperující hostinec U děravého džbánu... (oficiální text distributora)

DeDanu

Na tyhle filmy se musí člověk dívat shovívavěji než na jiné. Chtěli lidem přinést trochu radosti a legrace v nedobrých časech. A filmy s panem Plachtou, ty nemohou, prostě nemohou, být zlé :-))) Zde mu zdatně sekundují pan Pešek a pan Pivec. O Filoméně nemluvě. ()

ostravak30

Janu Pivcovi a Ladislavu Peškovi to náramně klape. Jindřich Plachta sehrál roli, která mu asi nejvíc seděla. Dobrosrdečný muž s laskavým srdcem - postava, kterou mu nelze nevěřit. A Jaroslav Marvan ve výjimečné roli, kdy nepředstavuje žádnou postavu význačnou postavením, ale hospodského a dokonce milého. A k tomu všemu píseň O děravém džbánu. Pobavilo a moc. ()

Joe16210

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů pro pamětníky. Obdivuji, jak se zde tvůrcům podařilo vykreslit dobro a zlo v podobě ústřední dvojice manželů Houbičkových, ale i téměř klišoidní zápletku mladých chudých umělců, kterým se podaří souhrou okolností prorazit... Co bych v takovém filmu úplně neočekával, je upozornění na podvody a spekulace s nákupem pozemků. I tím si tohoto filmu vážím o něco více než jiných, protože se objevují originální témata a nechybí ani skvělé obsazení, kde září hvězdy tehdejší doby. ()

tsatsiki

Tady není co hodnotit.Skvělá komedie plná zvratů,skvělé napsaná a skvěle zahraná.Pivec s Peškem ti to neskutečně táhnou, jejich hravost v té roli je úžasná a Plachta tomu dodává rozum a inteligenci. Je to trošku jejich kouzelný dědeček. Co je pro mě překvapením, že něco tak výborného vzniklo v době války. ()

sharka.68

a říkejte si co chcete, já mám tenhle film ráda...dobro vítězí nad zlem a vždycky jsem si představovala,jak je na mýdle těch 5 veverek  ;-) a ten šenk..ten je prostě skvělý... ()

PTuranyi

U pěti veverek alebo Skrotenie zlej ženy je milá veselohra o trápení postaršieho pána pod papučou, ktorý sa nechá utláčať svojou ambicióznou manželkou. Pani domácej sa zapáčili pánske móresy a pán Houbička s dobrým srdcom to trpezlivo znáša až kým sa pani Filoména rozhodne zničiť starú mydláreň. To už pán Josef odmietne trpieť, opustí manželku a s pomocou dobrých ľudí rozbehne vináreň. Všetkým zúčastneným samozrejme šťastie praje, teda okrem pani domácej. Tá má smolu a dobro zvíťazí nad zlom. Toľko šťastia v jednom príbehu je dosť aj na rozprávku, našťastie to držia nad vodou výborné herecké výkony, takže to nevyznieva úplne pateticky a mravoučne. 70% ()

zeromen

Jeden z nejlepších prvorepublikových filmů. A zvlášť v dnešní době tato vydařená veselohra zahřeje u srdíčka. ()

Lucka07

Film sice jednoduchý, ale velmi lidský. Má v sobě určité kouzlo v podobě Jindřicha Plachty, kterého mám jako herce moc ráda. ()

the_weaver

Veselohra, ktorá na rozdiel od pani domácej má dušu.↵  Vo výbornej prvej polovici sugestívne ukazuje poslednú kvapku, ktorá viedla pána Houbičku, dobráka a ľudomila, k odchodu od svojej dlhoročnej manželky, chamtivej a panovačnej paničky. Ak by sa chcel pan Houbička rozviesť, tak by stačilo premietnuť na súde túto časť filmu a proces by bol hneď uzavretý.↵  Potom sa film vydá rýchlym tempom k happy endu, ktorý vôbec nie je zvládnutý zle, ale predsa len druhej polovici chýba hĺbka tej prvej. Zato však obsahuje praktickú lekciu z finančnej gramotnosti o špekulatívnom investovaní, ktorá je i dnes prekvapivo aktuálna. Mnohým dôchodcom by mohol otvoriť oči, ak by sa pravidelne vysielal v televízii.↵  Hviezdou je jednoznačne Jindřich Plachta, ktorému rola dobráka mimoriadne sadla, až tak, že zatienil i Jaroslava Marvana. ()

CzMilo

Jeden z nejzdařilejších filmů Jindřicha Plachty. Milý, lehce roztržitý, upřímný a hodný člověk, který na sobě nechá štípat dříví, dokud.....nezačne jít o čest. Zkrátka a dobře, lehká komedie, která pohladí po duši a kterou dokresluje brilantní duo Pešek, Pivec. ()

PORTER44

Příjemná černobílá komedie se skvělými herckými výkony J.Plachta v roli dobráka,M.Páčová jako semetrika a neposledně J.Pivec a L.Pešek v roli malířů,opravdu povedený příběh kde je nakonec zlo a chamtivost spravedlivě potrestáno,skvěle jsem se bavil. ()

raininface

Příjemné překvapení: svěží filmeček, vtipný i bez účasti Vlasty Buriana nebo Oldřicha Nového, takových českých komedií ze 40. let moc není. ()

pupidup

Narozdíl od jednoho z předchozich komentářů se nedomnívám,že poslání tohoto krásného a milého filmu již pominulo....spíš naopak... Lidé se totiž nemění,ať je doba jakákoliv. ()

horskejvlk

“Nejlepší filmy se točily ze protektorátu” to prohlašovaly prvorepublikové hvězdy a měly pravdu. Tento snímek je tak pozitivní a milý až se duše směje. Dnes se točí opačný žánr asi je to tím ,že když se lidé- režiséři mají dobře myslí si že společnost potřebuje vidět vše negativní že je to aktuální, pěkná hloupost. Dnes v době Coronaviru kdy je vše zavřené tak Česká televize založila ČT3 kde hrají přesně tyto najednou pozitivní snímky. Díky za ně. ()

Burejsa

Když si uvědomíte v jakém roce se tenhle film natočil, tak musíte uznat, že jde o nadprůměrnou kvalitu. Čiší z něj lidskost a svým způsobem půvabnost. Mě nejvíc zaujala Míla Pačová a je škoda, že tahle velká herečka nedostala ve filmech více úloh a prostoru. Za mě tedy 4* ()

cyntys

Všechny filmy tohoto typu jsou svým způsobem naivní a čím jsou starší, tím jsou naivnější, ale to je na nich právě to hezké. Jindřich Plachta je skvělým hercem a byť i ostatní hrají dobře, on film táhne. Mám prostě tyhle naivní příběhy s dobrým koncem rád. ()