poster

Harlanská válka (TV film)

 • Česko

  Soukromá válka

 • USA

  Harlan County War

 • Slovensko

  Krvavý Harlan

Drama / Historický

USA, 2000, 104 min

 • SOLOM.
  **

  Opravdu jsem se snažil dostat pod „kůži“ tohoto filmu, ale bohužel mě po dějové stránce moc nezaujal. Tím nechci říct, že by tvůrčí myšlenka (téma) – potažmo scénáristův boj o práva horníků měla být špatná! Nicméně zdlouhavá stopáž a spousta nudných pasáží se pro mne staly doslova ubíjející a hlavně uspávající. Holly Hunter předvedla mnoho výraznějších a lepších výkonů – takže za nejlepší postavu celého filmu bych označil toho jejího fotříka. Nicméně i tak nad tímto filmem hůl lámat rozhodně nechci. Jen mi to celé přišlo až moc utahané. Dá se tu však narazit i na několik opravdu vydařených dramatických chvilek, které stojí určitě za pozornost. 45% (třetí * bych přidal jen, kdyby to bylo kratší)(10.7.2016)

 • RetroMan
  ***

  Odborářské drama z hornické kolonie z let 1973-74, kdy 13 měsíců trvala stávka horníků a za ten silnější konec tahaly jejich manželky. Holly Hunter není můj typ, Stellan byl naopak kliďas hájící zájmy utlačovaných a překvapil mě výkon Teda Levina, kterého znám z jiných rolí. Tady si zahrál samohonkou popoháněného burana. Odborová smlouva ne a ne se zrodit, a až vražda donutí uhlobarony z Washingtonu teprve k činu. Alespoň jsem zjistil, kdo je to stávkokaz.(17.4.2010)

 • viperblade
  ****

  Což o to, téma mi je vcelku blízké (mám příbuzné, kteří jsou horníci a tak vím, co za špinavou a nebezpečnou práci to je) a Holly Hunter je zde perfektní, ale kdyby se toho chopil jiný režisér, tak by se tento snímek neztratil ani v kinech. Potenciál tu je, škoda, že místy trestuhodně nevyužitý. 70 %.(1.6.2011)

 • gudaulin
  ***

  Prvorepubliková filmová produkce se z větší části pohybovala v luxusních pražských salónech a řešila problémy lidí, kteří tvořili tak jedno až jedno a půl procenta populace. Většinou si to uvědomujeme a bereme tyhle naivní kýčovité záležitosti s nadhledem. Už tak úplně nám ale nedochází, že drtivá většina studiové americké filmové produkce dělá a vlastně vždycky dělala totéž. Zobrazuje svět vyšší střední vrstvy, která zaujímá jen několik procent populace. "Lúzou" se nikdo nezabývá, maximálně ještě tak v kriminálkách coby pachateli nebo oběťmi zločinu. Soukromá válka je špinavý film o nevzdělaných lidech, kteří se živí manuální prací a šachta, hospoda a rodina je svět, ve kterém se pohybují. Film ukazuje takové reálie, které jsme zvyklí vídat nebo si je představovat ze slumů zemí 3. světa. Domy bez rozvodů, takže ženské tahají kyblíky ze vzdálené studny, vybavení nasbírané někde ze sběrného dvora a slovník, za který by se nemusela stydět Eliza Doolittle z Pygmalionu. Harlanská válka je pokračováním té nepočetné sociálně kritické produkce, kterou kdysi zahájily zfilmované Hrozny hněvu. Narozdíl od nich je to ale pouhý televizák s omezeným rozpočtem, scénář je poměrně plochý a pouze mechanicky zaznamenává konflikt stávkujících horníků a mocné důlní společnosti. Pokud někdo chce vidět opravdu kvalitní filmy o sociálních bojích a stávkách, zvolí britskou produkci o hornické stávce ze éry premiérky Thatcherové, jako je např. Odpískáno nebo Billy Elliot. Na druhou stranu, cenné je právě téma a úhel pohledu, navíc Holly Hunter v hlavní roli hornické manželky, která organizuje stávkové hlídky, hraje jako z partesu a filmovou hvězdu bych v té nenalíčené hubaté ženské určitě nehledal. Stellen Skarsgard sice hraje jen svůj průměr, ale i to bohatě stačí. Nižší hodnocení filmu spočívá spíš v tématu, které je většině uživatelů CSFD vzdálenější než život Marťanů ve vesmíru. Celkový dojem: 60 %.(4.7.2010)

 • Big Bear
  **

  Film o ubohých hornících, angožované manželce jednoho z nich a vykořisťovatelských majitelích dolů. Ne tohle není film z budovatelských padesátých let, film pojednává o tom co se událo v sedmdesátých letech v Brookside. Nic nehodlám zesměšňovat, vím že nejen v Americe, ale třeba v Anglii to měli v šedesátých a sedmdesátých letech těžké a podobných událostí se odehrálo více... Film mi ale nějak úplně nesedl, možná díky nesympatické hrdince. Každopádně tady uvidíte Ameriku z té jiné stránky což se také cení. Víc ale jak dva doláče podpory nedám. * *(20.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace