Když je na zasněžené silnici v Severní Dakotě nalezen chladnokrevně zavražděný strážník a dva nevinní kolemjdoucí, Marge Gundersonová, policistka v pokročilém stadiu těhotenství, zahájí vyšetřování, které odhalí nebezpečnou hru chamtivosti a břídilství. Jerry Lundegaard, manžel, otec a obchodník s auty z Minneapolisu, který dlouho trpěl v područí svého bohatého šéfa a tchána, vymyslí propracovaný plán, jehož nedílnou součástí je únos vlastní ženy. Chce za ni výkupné ve výši jednoho milionu dolarů, aby mohl splatit nahromaděné dluhy z hazardu. Jenže všechno, co se může pokazit, se nakonec skutečně pokazí. Pod skrovným a přátelským zevnějškem policistky Gundersonové se totiž skrývá bystrá mysl a nelítostné morální postoje, díky nimž lehce prokoukne odfláknutý a mizerně zahlazený zločin, spáchaný zmatenými, ale velice nebezpečnými únosci. (HBO GO)

Niflheim

95 %. Kultovní počin nejen bratrů Coenů, ale celého kvarteta s legendárním Deakinsem a patrně nejzapamatovatelnějším Burwellovým soundtrackem. Sarkasmem i podnebními podmínkami chladná, specificky humorná a přiměřeně patetická záležitost, zachycující Buscemiho v hereckém laufu a Stormarea v životní roli. A před ebbingovským rokem 2017 bych řekl i životní roli McDormandové. Kinematografický kousek, po němž mile rád sáhnu bez ohledu na momentální rozpoložení. ()

ForGump

Byl jsem v totálním šoku. Fargo jsem si pustil teprve jako druhý film bratří Coenů. Ten první byl Tahle země není pro starý a byl jsem z něj téměř nadšen. V domnění, že ve Fargu naleznu syrovou kriminálku střihnutou thrilleru, jsem se nestačil divit. Bohužel jsem nalezl film této sourozenecké dvojice jako ten nejodstrašující příklad jejich děl. Fargo je především podivná černá komedie, dovedená ad absurdum, s herci jako Buscemi nebo H. Macy (už tihle dva mě měli varovat) a režírované takovým něuvěřitelně otravným zpsůobem, kdy všichni do jednoho přehrávají své přestylizované postavy, které mi všechny přišly jako Pražáci toho nejhrubšího zrna. Kvůli tomu to na mě nefungovalo, a ta podobnost v některých bizarních násilných scénách s Tarantinem, přičemž za mě hodně nefunkční. Můžeme se bavit o jednotlivostech - kamera Rogera Deakinse je klasa jako obvykle, hudba Cartera Bardwella solidní a střih taky ujde a některé samostatné epizodky by taky celkem obstály, hlavně scéna Buscemiho na parkovišti s tchánem unesené je brilantní. Víc než 50% tomu ale prostě dát nemůžu. ()

BrunoA

Těhotná šerifka jako akční hrdina. Nejen zajímavý nápad a opravdu černý humor, ale především vizuální stránka filmu dělá z tohoto díla nadprůměrný zážitek. ()

hull

Smál jsem se a brečel současně. Velmi vyvážený film. Brutalita maximální a přesto jsem měl pro ni vnitřní pochopení. Podobně zajímavý film je pro mě Kurz negativního myšlení. ()

wraith

Mno sice jsem na to musel koukat se španělskym dabingem ale což. Původně jsem chtěl dát 4* - místy Fargo prostě trochu nudí. Ale za neskutečně geniální hudbu a neskutečně dementního gangstera Petera Stormara, bych si musel nafackovat, dát méně, než-li právě hodnocení nejvyšší. Konkrétně scéna s drtičem na dřevo a celé finále mi asi zůstane ještě hodně dlouho ležet v hlavě :) ()

pepino

Bravo. Na rozdíl od Lebowského nebo Bratříčku kde jsi jde o krutou a naturalistickou krimi story, která ale ani v nejmenším nepostrádá coenovic styl. ()

Mr.Roman

Nekorunovaný králi nezávislej tvorby si práve týmto týmto snímkom vydobili svoje postavenie a musím uznať, že zaslúžene. Každý jeden predstaviteľ stopercentne sedel k svojej postave, hlavne by som vyzdvihol Frances McDormand. Fargo by som nazval typickým nezávislým filmom plným originálnych, dôvtipných a vtipných dialógov. Perfektný scenár, jemná ale výstižná hudba a Coenových réžia k tomu, znamená nezabudnuteľný zážitok, aký snáď môže vykúzliť len tvorba nekontrolovaná ziskuchtivým štúdiom, či producentmi. ()

Mes-siah

Ani neviem, ale v priebehu necelého týždna som vzhliadol 3 veldiela bratrov Coenov a už sa mi natrvalo zapísal ich štýl do pamäte. Neviem či to bola náhoda, alebo osud, ale doteraz som len počul o nich a teraz len neveriacky krútim hlavou, ako som ich mohol prehliadnúť. Fargo - je natočený podla skutočnej udalosti, a je tak brutálny, že si to neviem inak predstavit ako pod taktovkou bratrov Coenovich. Ich štýl, ktorý by som opísal ako chladnorkvne pomaly sa stahujúca sa slučka okolo krku. Film je vyložený detailne a pritom nezahlcuje, sú tu brutálne scény, no pod taktovkov Coenovcov by to spravil asi každý a to s radosťou. Oni vedia presvedčit a diváka vtiahnuť do svojich myšlienkových pochodov. 5* dám až keď si ten film pozriem ešte 3krát, čo s najväčšou pravdepodobnosťou aj spravím. Silné 4* ()

Blalle

Bratři Coenovi milují detail na psychologii postav. V jejich filmech prakticky neexistují vedlejší role - všechny jsou hlavní. Myšlenkou se Fargu docela podobá Tahle země není pro starý, i když tam je více rozvíjená. Ta myšlenka by se dala vyjádřit ústy poklidného vesničana, jehož zapadákov navštíví naprosto absurdní sestřička Smrt, a on řekne jen prosté a užaslé: "Proč?" Polovina práce je ale v castingu. ()

nicolarsen

Precizně vyvážená a řemeslně bezchybná směsice černého humoru, temné atmosféry a originální krimi zápletky. Vše umocnil dvorní coenovský skladatel Carter Burwel svou minimalistickou hudbou a výborným hlavním motivem za použití tradičních norských houslí (Hardingfele). Skvěle vyřešené dilema, zda hudbou podpořit temnou či odlehčenou tvář filmu. První varianta byla zcela správná, stejně jako casting, který snad nemohl být lepší. Jedinou výhradu mám vzhledem k faktu, jenž v rozhovoru zveřejnil William H. Macy: “tyto události se bohužel (bohudík) v Minnesotě nestaly, Coenové zkrátka chtěli svůj biják udělat zajímavější”. Nevadí, i tak skvělá podívaná. 90% ()

boombang

Fakt nářez. Když se sejdou Coenové, Buscemi, Stormare, Macy a McDormandová, tak těžko vznikne něco konvenčního... V tomto filmu jde všechen sentiment stranou a vlastně od samého začátku jde pěkně do tuhého. Hrdina (Macy) něco pohnojí a pak už se v tom s ním vezou téměř všichni. Počet mrtvol průměrný, množství černého humoru nadprůměrné a jako bonus jedno těhotenství. (K naprosté dokonalosti tu chybí snad jen B.B.Thornton.) ()

vitac.

Velmi sympatický snímek, u kterého jsem se královsky bavil. Celou dobu jsem měl pocit, že jsem už Fargo někdy viděl (a taky že jo). Takže proč film stojí zato? a) vynikající zápletka a scénář b) černý humor, cynika, absurdita c) hudba d) herecké výkony. Doporučuju vidět v původním znění, pevně věřím, že dabing by smázl velkou část legrace. Některé scénky se mi budou z paměti vynořovat asi ještě hodně dlouho:) ()

ratpile

Mám rád Coeny a jejich bizarní poetiku, jejich úchylné postavičky, ale Fargo nemá tempo a nevidím na něm rozhodně nic geniálního, ano je tu řada památných scén ala drtička na větve či vloupání, skvělá gangsterská dvojice Buscemi/Stormare, velkým esem v rukávu je především mrazivá atmosféra zasněžené Minnesoty, ale Fargo mi pořád příjde jen jako stylová, leč velmi, velmi prázdná zimní povídka, která je až příliš (jako většina Coenovic tvorby) zahleďěná do sebe a do své vlastní formy a stylu. p.s. McDormand je nesnesitelná, jak mohla proboha dostat Oscara?! ()

oasismanik

Mierne nemainstreamové dielo od jedných, momentálne z najlepších režisérov na svete. Malý, "legračný" Steve Buscemi, neustále sa napchávajúca Frances McDormand, William H. Macy so svojím trpiacim, pesimistických a znechuteným výrazom v tvári, a blondiak Peter Stormare s cigaretou v ústach. Zima, depresia, sarkazmus a absurdita, tichá a podmanivá hudba, postupne zrýchlujúci dej, dokument o lykožrútoch a hokej v telke. Geniálne dielo, ktoré nie je pre každého...koniec koncov ako všetky Coenovské filmy, radšej mám už iba Big Lebowského. 9,5/10 ()

Viko

Vyborny snimek s typicky Coenovksou atmosferou a pojetim, skvele napsanymi a zahranymi postavami, ale prece jen mi ,Tahle zeme neni pro stary´ prijde jaksi "dokonalejsi". ()

Ernie_13

Dalsia chutovka od "Coen brothers". Napinave, ironicke a tentokrat postavene na skutocnej udalosti. Urcite stoji za to si to pozriet, ale davam dole jednu hviezdicku kvoli prilisnej podobnosti so skorsim filmom Coenovcov "Blood Simple" (Zbytecna krutost). Filmy mi prisli dost podobne akurat, ze tento je podla skutocnych udalosti, no po zhliadnuti sa nedalo vyhnut tej podobnosti. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller