Dračí srdce

Dragonheart

Dračie srdce

Dobrodružný / Fantasy / Drama / Akční

USA, 1996, 99 min

Když jsem zadal Dračí srdce do vyhledávače CSFD, překvapilo mě, že se u něj objevil modrý čtvereček. Vždyť se jedná o jednu z nejlepších pohádek pro odrostlejší. Ústřední duo zarputilého cynického rytíře (skvělý Quaid) a smutně dobráckého draka (neslyšel jsem originální hlas Seana Conneryho, ale pochybuji, že nějak výrazně překoná bezchybný český dabing) je skvěle sehrané a jejich postupně se rodící přátelství navzdory hluboce zakořeněné nenávisti je silné a uvěřitelné. A to i vzhledem k faktu, že jeden z nich je kompletně vytvořený pouze týmem programátorů. Ve své době byly speciální efekty ve filmu naprosto úžasné a posouvaly na novou hranici to, co Spielberg naznačil v Jurském parku. A ani dnes se triková stránka Dračího srdce nemá za co stydět.…Nejsem vyložený sountrackář, málokdy mě zaujme instrumentální hudba, ale tady je přímo nádherná.(16.3.2008)

Nejlépe hrál vlastně drak namluvený starým pardálem Seanem, zbytek hereckého ansámblu (až na Peta) by měl zvolit jinou profesi, myslím, že zrovna v Tescu nabírají skladníky. Kolportování letáků také nezní špatně. Edelmanova hudba zní skutečně pohádkově, skoro mi tu chyběla Sněhurka a komando trpaslíků. Příběh je zkrátka povedená nenáročná pohádka pro celou rodinu, která v žádném případě neurazí. Bohužel ani nenadchne. Akorát režie se mohl ujmout někdo, kdo umí vyprávět. Rob Cohen to neumí.(13.9.2012)

Jsem na třech. Strašně silnejch třech, ale 4 dát nemůžu. Celý dílko s přihlédnutím na rok výroby byl fajn. Hlavní hero super. Sympaťák. Pohodář. Zrzka fakt pěkná.Naproti tomu mladej král neuvěřitelně škaredej. Drak bez problémů. Celý to ale bylo dost bloudění bez cíle. Najednou kde se vzala tu se vzala vzpoura. Nejsilnější moment pro mě byl uvěznění draka. Jenže nic víc. Nic co by mě chytlo za koule a drželo je. Takže závěrem. Pěkná pohádka, kterou vždy pochválím a doporučím. Mezi mou smetánku se ale nedostane. 69 procent.(3.3.2014)

Normálně bych udělil čtyři hvězdy, ale jsem zděšen, že jeden z mých nejoblíbenějších pohádkových příběhů má modré (?!) hodnocení. Na svou dobu naprosto krásný drak a Dennis Quaid také hrozně sympatický. Příběh je sice ohraný, ale díky Dracovi je až odporně poutavý. A hudba, ach ten hlavní motiv, to je slast pro uši! Kdyby tak Cohen zůstal u totohle a nepouštěl se do pitomostí typu xXx nebo Mumie 3. Edit - 14.9.2010: Konečně je hranice 71% překročena!(21.8.2007)

O tom, že srdce bije nezávisle na stavu mysli. Svým způsobem průkopnický snímek. Může se směle zařadit k těm, které navždycky změnily náš zažitý pohled na bájné tvory, které nazýváme draky - a za to mu patří můj vřelý dík. Jeho potenciál je ohromný, leč zčásti promrhaný díky poměrně neuspokojivému vypravěčskému stylu. Kupříkladu scénka s vesničany, u nichž se náhle objeví (ne)určité sklony ke kanibalismu, mně přijde spíš trapná nežli napínavá nebo nedej bože vtipná. Vůbec veškeré snahy o odlehčení děje vyznívají trochu nepatřičně - včetně souboje posledního draka s rytířem Bowenem. Není to veselá pohádka - bylo by dobré to respektovat a vyvarovat se nemístného šaškování. Velikost královské armády nebudu kritizovat, neboť počet vojáků je patrně přímo úměrný finančním možnostem snímku. Nicméně digitální dráček se povedl a 3*, které mu přiděluju, jsou jasné a zářivé - a pocházejí ze souhvězdí Draka.(15.4.2013)

• - Počiatočná scéna sa natáčala na Bátoryčkou preslávenom hrade Čachtice, o ktorom počul i Jules Verne, a vzal si ho ako podklad pre svoju knihu "Tajomný hrad v Karpatoch" (tiež sfilmovaný). Ďalšie scény sú natáčané na hrade Strečno, Artušovom hrade camelot alias Spišskom hrade (naposledy jeho hradby poslúžili Američanom pri natáčaní filmu Posledná légia). A nesmiem opomenúť nádherný skvost Slovenského raja Tomašovský výhľad. (andykovac)

• - Od začátku projektu tvůrci naráželi na neochotu studia Universal uvolnit potřebné finance pro jeho realizaci. Názor změnili až po úspěchu Jurského parku (1993). (Shakaar)

• - Vo filme je miestami počuť slovenčina, ako napríklad v prípade jedného z drakobijcov, ktorý zreteľne kričí: "Tam je, rýchlo, rýchlo, nabíjaj!". (Macejko)