poster

Dlouhá bílá nit (TV film)

Drama

Československo, 1970, 87 min

 • Bart
  *****

  Jánko Roháč opět zabodoval. Narozdíl od svých kolegů, kteří točili pro televizi několikrát ročně, Roháčova občasná televizní režie patřila vždy k tomu nejlepšímu. Na první pohled banální příběh byl postaven především na hereckých výkonech hlavních představitelů. Slávka Budínová dostávala na přelomu 60. a 70. let ty nejkrásnější role a dokázala je využít do poslední kapky. Stejně dobře jí sekundovala mladičká a zdánlivě nezkušená Jana Šulcová. Tradičně vynikajicí Rudolf Hrušínský si vystačil téměř beze slov a jeho žena "ranařka" Antonie Hegerlíková rozmlátila byt obstojně :-)(4.6.2007)

 • topi
  *****

  Už úvodní záběr na vesnici, kde jsou slyšet různé vesnické ruchy jako bučení, kokrhání, štěkot psa, a začínají titulky, dává tušit, že tohle bude nevšední zážitek. Začíná se odehrávat příběh matky a dcery (výborná Slávka Budínová a mladičká Jana Šulcová), které obě touží po lásce. Vůbec to ovšem není laciné téma, je to vytříbené drama, kterým nás provází hlas vypravěče Radovana Lukavského. Dlouhá bílá nit stojí a padá na všech hereckých výkonech postav, které se ve filmu vyskytují. Tohle je fakt podívaná, ze které nelze odtrhnout zrak!! Podmanivou hudbu vytváří nádherná práce Luboše Fišera, ty různé smyčky a tóny to je prostě jako vždy klasa!! Nebo kamera Ivana Šlapety, která zabírá různé úhly, pohledy nebo nájezdy na tváře a oči, to je nadčasová kameramařina. Režisér Ján Roháč nebyl jen tvůrce zábavných věcí pro divadlo Semafor, ale i režisér psychologických příběhů jako je Dlouhá bílá nit. Jaká škoda, že tak brzy zemřel.(13.2.2017)

 • tranquill
  *****

  "Máš kde bydlet, máš co jíst, tak co řveš?" Tohle Roháčovo "milostné" drama rozhodně není romantické. "Za ty roky, co na tebe čekám, jsem se zapomněla smát..." Atmosféra by se dala krájet, herecké výkony jsou excelentní a dialogy či monology nadstandardní. Tento, pro mne neznámý, venkovský film o obyčejných lidech má opravdu velkou sílu! "To nejde, stavět štěstí na neštěstí..."(26.11.2018)

 • Marthos
  *****

  Sebezničující panorama života na českém venkově v jeho postdubčekovském oparu s podivným milostným trojúhelníkem, odsouzeným již dopředu ke svému tragickému okamžiku. Roháčův film je mmj. vynikající galerii lidských charakterů ve skvělém podání předních českých herců, jimž dominují výkony Rudolfa Hrušínského, Slávky Budínové a mladinké Jany Šulcové. Jak jednoduché je stvořit peklo na zemi.(1.8.2014)

 • dr.fish
  *****

  Perfektní ztvárnění krutosti stárnutí, strachu ze samoty a velkých rozhodnutí. Čas omlel všechny hrany, málokdo už dovede stát zpříma a jít za svým. Nic už není černé či bílé, jsou jen odstíny šedi. Těžko volit, když vysvobozujeme ze samoty jednu ženu, zároveň odsuzujeme k beznaději tu, jež opouštíme. Kde hledat viníky lidského zblbnutí? Nemám tušení...90%(15.4.2012)