Krvavý sport

• slovenský

Krvavý šport

Akční / Sportovní / Životopisný

USA, 1988, 92 min

Klasické béčkové dílo 80. let - naivní a machistický obraz bojových umění, queer interpretace, humpolácká choreografie, národnostní stereotypy a otřesní herci v epizodních rolích. Van Damův první a naprosto esenciální film - přemíra roznožek, vrtulové kopy, holý zadek, švihácké úsměvy, frajerské mrkání, hrozivé dramatické herectví a posedlost vlastní muskulaturou před objektivem kamery. V zásadě debilní film do sféry bizarností posouvá rovina "podle pravdivých událostí". Není moc dobrou vizitkou dané doby, že tento snímek ovlivnil celou jednu generaci, ale současně mu nelze upřít velkou uhrančivost.(6.8.2008)

Jo jo to byly casy... dneska na to leckdo nadava ale ted priznejte barvu kdo jste na tom nevyrustal? jedna z JCVD kultovnich zalezitosti pravda scenar nic moc nektery ty zpomaleny bitky uz pusobi po tech letech trochu smesne ale na to kaslu ty ctyri hvezdice si tohle dilko proste zaslouzi a je po diskuzi!(23.10.2012)

Za časů hladových po jakémkoliv bijáku na VHS, za časů bájného zvuku točíčího se pásku ve dvouhlavém videu, za časů askeze a za časů zoufalosti z nedostatku filmů to byla legenda všech časů s akčním polobohem Jean-Claudem Van Dammem. Ale dneska je ostuda televizí pustit to v jiném čase než po hodině půlnoční. Za tu mlhavou a matnou vzpomínku však za 3 hvězdičky...(11.2.2007)

Film s temnou atmosférou odehrávající se v aráně. Bojovníci jsou skvělý,boje kvalitně zvládnuté,Van Dammův roštěp skvělý. Nedávám to z nostalgie,protože jsem to viděl porvé až jsem nějak vyrostl. Vzkaz pro Redek99. Má to soundtrack. Mám to v notebuku a v MP3 a je to kvalitní napínavá syntezátorová hudba. Choreagarfie je pro mě dobrá,konec - boj po slepu je výborný stejně tak i Van Dammův tvrdý trénik.(16.5.2006)

Je to veľmi dobrý akčný bojový film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má výborný príbeh o mladíkovi, veľmi schopnom bojovníkovi, ktorý sa vďaka svojmu uznávanému japonskému učiteľovi dostane až na tajný turnaj najlepších bojovníkov sveta. Lenže tu má mimoriadne schopného a krutého súpera a navyše mu robia problémy aj policajti, keďže kvôli zúčastneniu sa turnaja musel ujsť z armády. So spracovaním som nadmieru spokojný, dej je očakávane úplne jednoduchý a priamočiary, ale s tým tu nemám žiadny problém. Na samotný turnaj si chvíľu treba počkať, ale aj tak úvodná tretina je dobre zvládnutá, má to také sympatické čaro a navyše nechýba ani atraktívny tréning. A následne sa to už naplno rozbehne, turnaj je rozdelený na tri fázy, behom ktorých sa je rozhodne na čo pozerať, medzery medzi nimi síce mohli byť aj o niečo lepšie, napríklad línia s dvojicou policajtov mala omnoho väčší potenciál a vzťah s novinárkou mi zase prišiel pomerne nadbytočný, ale aj na to sa bez problémov pozerá a navyše prvoradý je aj tak turnaj a celá tá bojová atmosféra. Mňa to jednoducho bavilo od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Očakávane ju tvoria prakticky výhradne súboje v aréne, pričom tá choreografia jednotlivých štýlov rôznych bojovníkov určite mohla byť aj nápaditejšia, kvôli čomu vedľajší bojovníci prakticky ani nemôžu vyniknúť, jedine tučný bojovník a muž s pohybmi opice a navyše mohli byť aj trochu doladené, keďže celkom často vidno, že bojovníci sa skutočne neudierajú. Ale aj tak dokážu zabaviť, no hlavne je tu skvelý hlavný hrdina Van Damme, na ktorého pohyby je tu skutočne radosť pozerať, tie efektné kopy a údery pôsobia nadmieru okulahodiace, bavil ma aj surový hlavný záporák, pričom aj chémia medzi nimi funguje perfektne a tak na ich súboje sa pozerá veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jean-Claude Van Damme v životnej forme a v jednej zo svojich najlepších úloh, skvelý záporák Bolo Yeung, prekvapivo mi sadol aj Donald Gibb ako priateľ hlavného hrdinu, k tomu mladý Forest Whitaker a ešte pár slušných vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, slušná vizuálna stránka, skvelá atmosféra doby, atraktívne prostredie Hong Kongu, až na pár spomínaných nedostatkov nemám čo vytknúť. Krvavý šport je jednoducho klasika, jedna z najlepších arénoviek, ktorá ma vždy dobre pobaví. 80%(27.11.2007)

• - Svůj trademark - rozštěp - dělá Jean-Claude Van Damme ve filmu celkem sedmkrát. (Karlos80)

• - Natočený film málem vůbec nešel do distribuce. Jean-Claude Van Damme ho ale pomohl přestříhat, aby mohl být uveden. (Bauer)

• - V úvodu filmu Frank (Jean-Claude Van Damme) vzpomíná na náročný trenink, který absolvoval a ve kterém mu v jeho závěru mistr předával rodinný meč. Když mu Senzo Tanaka (Roy Chiao) meč předává, podává mu ho tím stylem, že je meč opřený o mistrovo rameno. Poté Frank stiskne rukojeť, aniž by se meč nějak hnul, avšak v následujícím záběru meč o mistrovo rameno opřený není. (Armin82)