Mikrokomedie podle spisovatele J. Haška. Do blázince přivedou jistého pana Mlácena (J. Kemr), který chce prodat dva kostelní zvony. Nejprve je nabízí obchodníkům v hostinci. Tvrdí, že je dostal jako dědictví po svém strýci, ale neví, co by s nimi dělal. Nikdo je ale nechce koupit. Kvůli tomu se ocitne nejprve na komisařství a nakonec ho posílají do blázince. Profesor (L. Kopřiva), který se domnívá, že pan Mlácen trpí jakousi fixní představou a je psychicky nemocný, mu slíbí, že jeho dva zvony odkoupí… Režisér Z. Podskalský zpracoval látku se staropražským dobovým šarmem, s hospůdkami a jejich štamgasty, pavlačemi a jejich správcovou, i místními potulnými zpěváky, a především se skvělými hereckými výkony. (Česká televize)

EKLEKTIK

"Já od vás ty zvony koupím." Snad nejvypointovanější Haškova povídka, v tomto případě i se Švejkem v pozadí. ()

ondrula

Z nadprůměrnosti tento kraťas vytrhává herecký výkon Kemrův. Hloupoučká pointa je skutečně hodná Haškova péra, kterej mi opět a už asi postý dokázal, že ho prostě nemůžu mít rád. Nejvíc jsem ocenil takovou tu pitoresknost a idylu měšťanského prostředí starého Rakouska. ()

gombarix

Fraška podle Haška, která stojí a padá s přesným a skvělým obsazením. Nejvíc se mi líbil asi Brodského žid Šmukr. Dojem trochu otravuje obvyklá Podskalského bolest, a sice přemíra písniček (byť jsou vlastně jen tři), a taky natahovaný konec s přehrávajícím Kopřivou, ale jako celek velice solidní. ()

tranquill

"Kdyby ctěná pražská policie měla zájem vo zvony, já bych je moh na vlastní náklady dodat. Mohly by třeba zvonit poledne na Pankráci v tý trestnici nebo by se mohly i jinak uplatnit ve státních službách, ty moje zvony..třeba zvonit na poplach, když se k branám blíží nepřítel nebo proti moru, když jde mor..." Dlouhý citát ke krátké televizní komedii, ale zpracování této Haškovy předlohy rozhodně za to stojí! ()

Adiemus

Dnešní ČT by se podobným kouskem ještě dlouho prsila. No dobrá, písničku bych oželela, jenže to byl prostě Podskalský... ()

Yahey

Todle je teda výborná po všech stránkách komedie. Krásná dobová atmosféra, člověk se furt musí uculovat, vše dotaženo k dokonalosti. ()

Amonasr

Málokterá adaptace Haškových povídek v televizi se povedla jako tato. Plejáda výborných herců tomu dala i patřičný šmrnc. ()

ostravak30

Jaroslav Hašek psal zajímavé povídky. Tato je jedna z dobře napsaných a výborně zahraných. A díky hudbě a scéně v hospůdce i na pavlači to má tu správnou atmosféru. ()