V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

inachisio

Brad Pitt nezklame. Ani jeho parťák si nevedl špatně. Krásná myšlenka a zpracování i fakt, že snímek byl ualožen na skutečném příběhu plus vtipné scénky a krásná příroda, herecké výkony i originalita spojeny v jedno, činí tento film skvělou podívanou. ()

mls

Nesklamalo, neprekvapilo, proste prebehlo. A myslím si, že námet sa dal spracovať aj lepšie. Asi za to môže režisér!? ()

Goopy

Krásný film, který je zbytečně moc srovnáván s Kundunem. Sedm let v Tibetu je o postavě Brada Pitta a ne o budhismu, dalajlamovi nebo čínské okupaci. Je to o proměně arogantního člověka v člověka lepšího, jinak nahlížejícího na život a na vztah nacistického Rakouska vs svobodný a poté svobodu ztrácející Tibet. K tomu perfektní hudba. ()

DHDV

Krásná výprava, dobrý scénář, vynikající Thewlis to jsou důvody proč tento film vidět. Ale očekávejte film, který je střídavě velmi napínaví ale často také „nudný“! Co se týče Pitta tak občas docela hodně přehrává! Možná dnes, by tu roli zvládl o chlup lépe! 3+ ()

hororwatch

Pěkně podaný příběh člověka, kterého osud zavede na jedno z nejnedostupnějších a nejneobyčejnějších míst světa. Film je dostatečně poutavý abych se u něj nenudil ani na minutu, což je logické, když jde u mne o tibetskou premiéru. Brad Pitt je dle mého nezaměnitelný do této role, pač arogantní povaha je mu herecky vlastní, ale zahrál velmi dobře i tu část, kde se napravil. Jinak mě udivuje, jakých zvěrstev na životech, tak i na kulturním bohatství byli Číňané schopni. Udivuje mě to z toho důvodu, že oni sami jsou jedna z nejstarších civilizací světa a to i přesto, že zrovna byl u žezla snad největší tyran jejich historie. Jinak bych rád dodal něco ke komentáři pana Enšpígla konkrétně této části cituji: ,,více masy se dozví další komunistický zločin na OBYČEJNÝCH lidech......'' . Nemá pravdu totiž. Obyčejný je on, celý tibetský národ bych považoval za neobyčejný. Oni narozdíl od jakéhokoliv jiného náboženství si to svoje založili na lásce a porozumění života, na píli a sebekázni na dodržování tradic, které možná ostatním ,,modernějším'' lidem připadají obyčejné, nudné atp. Jsem si jist, že to nemyslel nijak zle, ale slovo obyčejný k nim opravdu nesedí. ()

Majkak

Zůstává v úrovni vyprávění, osobní dozrávání postupuje civilně, netlačí na dramatickou strunu, ale ani není povrchní. Ona to dlouho byla pohodička, a Tibeťané byli tak odříznuti a přesvědčení o tom, že bez jejich souhlasu není možné narušit jejich prostor. Číňané je vyučili hodně rychle a drsně. Film se více soustřeďuje na dokumentaci událostí než na hluboké lidské drama, přičemž však obsahuje na správném místě stručné a vystižné zachycení těch klíčových momentů, aniž by byl zbytečně ukecaný. ()

MickeyStuma

Velice působivý snímek, který uchvátí jak kvalitním scénářem, tak vizuálním nadhledem, úžasnou výpravou a nádhernou hudbou. Brad Pitt ve své době v nezvyklé roli a zhostil se ji velice dobře. Příběh sleduje dobrodružnou cestu rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se svým přítelem Petrem Aufschneiterem chtěl dobýt vrchol jednoho z nejvyšších štítu Himalájí. Od zatčení kvůli vzniku světové války v Evropě, útěku ze zajateckého tábora do Tibetu, až po setkání s mladým Dalajlámou a napadení Tibetu Čínou. Příběh je odvyprávěn lehce a srozumitelně, nikam nespěchá a tudíž evokuje zážitek, který je podporován nádhernými záběry okolní krajiny a podmanivou hudbou. Dobrodružný životopisný snímek, který stojí za vidění a k hlubokému zamyšlení. ()

rekkky

Příběh je podaný poutavě. Největší devíza filmu je námět, kdy dochází k souběhu několika zajímavých dějinných událostí a navíc to má hlavu a patu. Nicméně Sedm let v Tibetu tápe v hereckém obsazení, přičemž kulisy nepůsobí dosti věrohodně. Bohužel jde vidět tlak na vytvoření uměleckého díla, přitom by stačilo lehce ubrat na pile. Některé scény kazí celkový pozitivní dojem. ()

Skleni

krása na dušu. Úplne obrazové orgie a hudobný doprovod hodný oskara. Obrazové pasáže tak citovo ladené a scenár neupjatý na osobu ani udalosť a predsa tak trefné a dojemné. Neuveriteľné. Neviem prečo tento film nieje v top 100. Mnoho iných sračiek by sa odtiaľ dalo vyhodiť a dať tam tento film. Už len preto, že nikdy už nikto nenatočí taký snímok ako je tento. Nikdy. 91% ()

Kingjiri

Neočekával jsem uplně strhující podívanou, ale aspoň nějaký solidní drama. Nakonec jsem dostal film, kterej je díky určitejm scénám zbytečně dlouhej a nezřídka kdy velmi nudnej. No, aspoň že byla hezká scenérie z Tibetu a solidní výkon Brada Pitta. Ústřední téma bylo silný, jenomže díky jeho nepříliš dobrýmu (zdlouhavýmu) zpracování, byl jeho potenciál hodně nevyužitej. Být o něco kratší stopáž, možná bych svý hodnocení zvýšil, takhle nemůžu jinak, než dát jenom dvě hvězdy za téměř podprůměrnou podívanou. ()

Joppo88

I keď vidím tento film až teraz - čo mi je ľúto - na druhej strane som rád, že som mal vďaka nemu skutočne pekný filmový zážitok teraz... No. To čo som vytýkal Scorseseho Kundunovi - že sa dalo načrieť hlbšie do budhizmu - sa nedialo ani tu. I keď každý film má svoje čaro a oba sa oplatí vidieť. Sedem rokov v Tibete ubehlo ako voda. Viac som si uvedomoval dobrodružnú črtu ako životopisnu. B. Pitt mi akosi nesadol k tejto postave - neviem, asi vec vkusu - alebo poznania? ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)