V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

Pupidyk

Už hodně dlouho jsem neviděl nic tak nudného. Annaudův kýč dosáhl olbřímích rozměrů, natáčet film podle takovéto knihy však už je dopředu sebevražda. ()

Ravi

Nádherný film, který monitoruje několik fenoménů své doby na pozadí jednoho z nejzásadnějších dějinných karambolů východní civilizace a citlivě zobrazuje osobní příběh lidí kolem Dalajlámy. Počítám tento snímek mezi zásadní historická a zároveň velmi dobrá osobní dramata. 95% = 5/5 ()

Kosmik 1

V Tibetu je krásně, hned bych se tam odstěhoval... :-) Jinak většina filmů (ne-li všechny) natočené v tomto prostředí jsou celkově vzato hodně nadhodnocené, asi právě kvůli té krásné přírodě, tomu zmiňovanému prostředí a stylu života. Avšak tohle na mě i přesto všechno přišlo moc zdlouhavé a někdy i nudné. A jen ty krásy kolem dokola to nezachrání. Ještě jsem neviděl Kunduna, takže porovnám později. Prozatím dávám 70%. ()

Ichabod

Pitt tady sice není tak skvělý jako v Se7en nebo pozdějších filmech. Své na tom má i podíl toho že hraje Rakušana a jeho akcent je prostě směšný (v jedné scéně zní skoro jak Schwarzenneger). Filmu to tolik neškodí, když hraje arogantního "nácka" co se jede vyblbnout do hor zatímco jeho žena čeká dítě. Annaud již v Medvědovi ukázal, že práce v přírodě je mu vlastní a opět tu servíruje jeden krásný záběr za druhým. Film výtečně kombinuje vývoj Pittovo postavy, seznámení se s tibetskými tradicemi díky Dalajlámovi, ke ktému se tu v druhé polovině filmu často dostáváme. ()

vyfuk

Sedm let v Tibetu na mne celé dvě hodiny působilo více než příjemně. Film o sobci, který se časem polepší není sice žádná novinka, ale který z nich měl tu šanci být Brad Pitt a být v Tibetu ještě v době jeho svobody, prožít tam válku a nakonec vidět i krutý pád Střechy světa, která byla stejně jako jiné kovy hold znárodněna. Zrovna toto je jeden z těch filmů, u kterých moc nechápu spíše průměrnou kritiku, jako jo, nebylo to nějaké extra dílo, ale přišlo mi, že to má v celku dobrý příběh, dle knižní předlohy, Pitt se s Thewlisem skvěle doplňují a dělají i film lehce v mezích vtipnější a obohatili ho spolu s jinými herci a celkově tvůrci a skvělé momenty, které nemohu opomenout. ()

Jaro.Krafcik

Sedem rokov v tibete mi prišlo ako nejaký lepší dokument o číne. Samozrejme je to skôr dobrodružná dráma. Ktorá by bola bez Pitta asi stratená. Nuž priznávam má aj lepšie filmy. Ale tibet bol vyobrazený celkom pekne, len tomu chýbal ten príbeh. 3* ()

venca163

Škoda, že to nebylo víc o lezení a míň o Tibetu. K tý druhý (delší) tibetský části - jakože dokud to bylo jen o stavění kina a vybírání žížal, tak to bylo fajn. To plakání nad invazí číňáků podle mýho dodalo filmu zbytečně silnej politickej rozměr. Jsou to ale svině, o tom žádná. PS: Chápu, že mainstream film se nebude točit v němčině, ale ta agličtina s vynucenym směšnym německym přízvukem byla prostě strašná. Proč? PROČ? Obyčejná ájina by bohatě postačila. Vždyť to nedávalo vůbec smysl =). (75%) ()

jefff

Tento očistec nacionalistického egocentrického floutka mě bavil. Politické pozadí zaujme paralelou s druhou světovou válkou a zajímavým způsobem vkládá historické události kolem Tibetu do souvislostí. A mladý Pitt skvělý. ()

solskjaer

Výprava, kamera, scénář poměrně dobré, Pitt je ovšem dost průměrný a i když má film plno silných okamžiků stejně mě na něm nic neimponovalo, abych ho vyzdvihl více než do průměru. ()

ethos

Príbeh o Tibete sa ma veľmi dotkol a vzbudil vo mne súcit a zároveň záujem o Tibet. Film bol plný prekrásnych záberov a ja si nemyslím že Pitt podal slabý výkon, aj keď na Oscara to nebolo bolo to dostčujúce, teda aspoň pre mňa. A čo sa týka Dalajlámu tak ten ma úple fascinoval aj herec, ale hlavne jeho príbeh. ()

Hortenzia

brada pitta nemám rada a keď má ešte hrať horolezca a učiteľa dalajlámu v jednom,tak viete,že je zle, ale na druhej strane je film dokonalý,čo sa týka vizuálnej stránky,o hudbe ani nehovoriac...takže nakoniec lepšie tri ()

slovan1

Celkem příjemný příběh o tom, jak se ze sobeckého a namyšleného "fracka" stane skutečný muž a Dalajlámův blízký přítel. Úvodu by neškodilo rychlejší tempo, přišlo mi zbytečné tak rozpitvávat cesti do Tibetu a útrapy na ní. Příběh, kdy se Heinrich seznamuje s malým Dalajlámou mohl být obsahlejší. ()

Maynard.

Překrásný, plynulý, uvolňující, lidský a krásný příběh. To vše nejen díky skvěle vypadajícímu, ale i hrajícímu Bradíkovi :o). Film bych rozdělil na dvě poloviny. V první půli se setkáme se strastiplným dobrodružstvím z nemilosrdného prostředí Himalájí, s drsnými poměry v zajateckém táboře a s krásami přírody. Druhá půle je spíše o sebepoznávání hlavních hrdinů. Psychologie postav zde funguje na jedničku a film tím dostává velice zajímavý šmrnc. Ke konci se zde objeví i prvky válečné a člověk si tak jen říká, zatracení Číňani!!! Nechci se pouštět do politiky, ale tohle je prostě zvěrstvo, které se mi vůbec nelíbí. Narozdíl od tohoto filmu, ten je opravdu nadupadný a patří hodně vysoko v mé TOPce. Doporučuju všem fanouškům úchvatné přírody a Brada Pitta :o) ()

Germanotta

Je to hajzlovstvo od číňanov ako obsadili Tibet. Ničia im kláštory, vraždia ľudí..Pritom ten ľud bol kedysi tak mierumilovný, nedovolili by ani dážďovku nezmyselne zabiť. Násilie je slabosť ľudského ega, Čína nikdy nepochopila náboženstvo Tibeťanov a oni kvôli tomu trpia..Mierne som sa rozohnila nad faktami čínskej okupácie, a teraz k filmu. Mne sa veľmi páčil priateľský vzťah medzi Dalajlámou a Heinrichom. Počas celého filmu zneli veľmi pekné citáty ako "slúženie iným ľuďom je cesta k oslobodeniu." Mňa osobne tento film veľmi motivoval, ale to je hlavne preto pretože Tibet obdivujem a som duchovne založený človek, myšlienky vo filme vo mne zanechali hlboké pocity. Počas celého filmu sme mohli vidieť ako sa mení mentalita Heinricha Herrera, z arogantného egoistického rakúšana, ktorý chcel dosiahnuť vrchol hory, spoznal aké je to žiť v chudobe. Tým sa jeho mentalita zmenila na vnímavého človeka, ktorý Tibeťanov pochopil celej ich existencii. Krása. ()

herr_carter

Možná to bylo způsobeno tím,že jsem se na tento snímek těšil až moc a možná tím, že jsem jej spatřil až nedávno v né zrovna dobrém rozpoložení - asi i proto mě to bavilo spíše v první části, v druhé už to na mě působilo dosti urousaně....samozřejmě ale exteriéry přenádherné...................moje hodnocení = 6 z 10. ()

sedm.1

Bohužel, pro mě tento film představuje poměrně velké zklamání a já to spíš celé vidím jen jako pokus o rozmáchlý, velkolepý epos, který se ovšem silně nepovedl. Tvůrci se o onu rozmáchlost snažili jak po výpravné, tak dějové stránce, ovšem v prvním případě jsem z toho cítil především lacinost, přestože si nemyslím, že by byl rozpočet filmu zrovna nějak dvakrát nízký, což se jinak odrazilo i na celkově opravdu hodně nepůsobivé efektnosti filmu a zápletka pak zas nedokázala nabídnout prakticky nic zajímavějšího a výraznějšího, a to i přes nezpochybnitelně zajímavé téma a značnou dramatizaci, kde zas vůbec nezafungovali emoce, a přes to, kolik se toho navíc i v těch více než dvou hodinách událo, tak ani spád nebyl zrovna dvakrát strhující. Cestu k postavám jsem si též za celou dobu nedokázal vybudovat, působili na mě chladně a odtažitě, na čemž se nemalou měrou ovšem tentokrát podepsali i samotní herci, kdy mě zde osobně především jinak vždy skvělý Brad Pitt přišel takový unavený a místy až nezainteresovaný, no prostě nic přesvědčivýho ani v tomto ohledu. Sedm let v Tibetu je zkrátka průměrná, bohužel ale silně nevýrazná podívaná, bez čehokoliv, co bych mohl skutečně s čistým svědomím pochválit. ()

PALINO

V Annaudovom filme sa stretli dve veci, ktoré ma odjakživa fascinovali, sú nimi horolezecký život a Tibet, ale aj napriek veľmi silnému príbehu, ktorý mal Annaud k dispozícií, sa mu nepodarilo natočiť stopercentný film. Pekný a dobrý film to ale určite je, obsahuje množstvo filmových záležitostí, ktorými sa môže pyšniť. Jednak je tu Brad Pitt, ktorý tiahne celý film a navyše mu pomáha David Thewlis, jednak film sprevádza vynikajúca hudba Johna Williamsa (ústredný motív je super) a samozrejme je tu už spomínaný príbeh, či prekrásne prostredie, v ktorom sa Sedem rokov v Tibete odohráva. ()

rozbris

Řekl bych, že Pittovi tato role nesekla, možná je to tím, že ho známe z akčních filmů. Asi se budu opakovat, ale je to další ukázka s historie naši planety, konkrétně obsazení Tibetu Čínou (podotýkám komunistickou) a uprchnutí Dalajlamy do Indie, kde byl v exilu, než se mohl po několika letech vrátit. [dodatek autora komentáře]. ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)