V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

Razzor_82

"Ty jsi moje cesta k osvobození." Parádní scenérie Tibetu a její mírumilovná kultura. Působivě zahrané od Pitta. Jeho dojemná cesta za duchovním poznáním, která končí až u u samotného Dalajlámy. Výborná dokumentace událostí převažuje nad lidským dramatem. Nejde sice do hloubky ale je to příjemný snímek, který zbytečně netlačí na emoce. 8/10 ()

Odpadlik

Krásná příroda, zajímavý náměr, sympatický výkon Brada Pitta. Když si uvědomím, že je to prý podle skutečnosti, tak je mi z toho trochu smutno. ()

VerteX

Kdybych viděl Sedm let v Tibetu před Kundunem, asi bych hodnotil lépe, ale takto musím dát jen 60%. Kromě toho, že je film příliš dlouhý, se pozornost soustřeďuje na nevýrazného Brada Pitta (nevím, jestli je to těmi blond vlasy, ale v této roli bych rád viděl někoho jiného). Souhlasím s názorem, že klíčovou změnu ze sobeckého parchanta na "zachránce Tibetu" jsem v hereckém výkonu vůbec nepostřehl. Hudba je bohužel nevýrazná, když ji srovnám se závěrečnou pasáží Kunduna, tak je to nebe a dudy. Mrzí mě, že ke zfilmování skutečné události došlo tímto způsobem. ()

chlebos

Jo hudba je fajn, kamera uzasna, ale pittuv ksichtik me proste vadi ty jeho hluboke pohledy pri kterych vlhnou kliny nejedne nactilete divence me vyslovene rusili. ()

Petulka88

Zajímavý film, ale celé se to nějak moc vleče až má člověk pocit, že autoři ani nezamýšlí, že by to mělo mít konec. A tou historickou přesností bych si taky nebyl tak jistý... ()

Alfa58

Už som videl aj lepší herecký výkon hlavného predstaviteľa - toto ma veľmi nenadchlo. Dej beží (oproti knižnej predlohe) veľmi rýchlo, niekedy aj bez logických následností. ()

greigor

Poměrně prázdný film, který se tváří, že je něco víc. Přesto je však příjemné ho sledovat, třeba už jen kvuli krásné výpravě. Hlavní pointa je asi v přeměnění chrakteru hlavní postavy, což proběhlo-podle mě-moc klidně a nevýrazně. ()

danny_21

Poměrně dobré ztvárnění Tibetské zeme, jejich obyvatel a zvyků poetikem Annaudem. Těžko však může snést srovnání s Kundunem, kterému jsem se nedokázal vyhnou, dalajlámova postava je tady dost potlačená na úkor horolezce Brada, přesto je to zajímavý kousek, čtvrtou hvězdičkou nedostal jen o misku campy - 70 % ()

Henry Morgan

S odstupem mnoha let a po druhém zhlédnutí musím uznale pokývat hlavou, neboť jsem viděl Brada Pitta v roli, kterou mu později hollywood nedával, navíc jsem viděl očima dobrodruha a vypravěče jednu krátkou životní etapu Tibetu, o které se už tolik nemluví. Nechám ale stranou antikomunistickou a tendenční povahu filmu. Celkově vzato to byl ucelený, dobře vystavěný příběh, ve kterém skoro nic nechybělo. Stesk po rodině zatčení, útěk z vězení, přátelství s dalajlamou, atd. Bylo toho moc a tak není divu, že pár věcí bylo lehce matoucích nebo mizerně vysvětlených. Stále to drželo míru napětí i zábavnosti. Prostě celovečerní film, na který se nevyplatí jít do kina, ale vyplatí se na něj v klidu domova kouknout. Není to moc oddechovka, takže se to chce trochu naladit na danou notu, ale myslím, že po pár mintách vás film vtáhne, ať chcete nebo ne. ()

Armin82

Brad Pitt je dobrej herec a možná i proto mu kolikrát dokážu odpustit ty jeho přiteplený výrazy, kterýma (společně s Nick Carter účesem) v tomhle snímku rozhodně nešetří. Není pochyb o tom, že má lepší filmy, ale minimálně atmosférou je tohle jeden z jeho nejlepších. První polovina filmu hodně zaujme, ale druhá půlka hodně polevuje a poslední půlhodinka, už by uspala i človíčka na pěti redbulech. Každopádně solidní počin, ale zároveň taky počin, kterej stačí vidět jen jednou --->70% ()

Mouchal

K tomuto filmu jsem přistupoval skepticky, protože se nepovažuji za nějakého většího fandu východní kultury. Naštěstí mi ale nijak nevadí a film s náplní právě takovou ihned neodsuzuji. I tak na mě ale působila povedeněji první polovina o putování na Nanga Parbat (tuto cestu si po pár desetiletí zopakuje sličný Oliver Queen - fandové seriálového Arrow vědí) a následném zajetí Brity. Brad v roli rakouského horolezce mi vůbec nevadil (na rozdíl od zdejších uživatelů) a velmi se mi líbila scéna, kdy právě Bradík je už nějaký čas v odloučení a poprvé navštíví sváté město. Ani ne kvůli scenérii, kterou nám tvůrci poskytli (mimochodem krásné krajinky počas celého filmu), ale hlavně díky momentům, kdy švadlena přišla vzít míry hlavních hrdinů. Scéna, kdy Brad, který v té době už měl dlouho období sucha (mám na mysli sexuální) a reaguje na doteky na jeho těle od švadleny jen tzv. potutelným úsměvem a při každém měření napíná každičký sval svého těla, působí správně reálně i komicky. Navíc Brad ten potutelný/nadržený úsměv prostě umí (z vlastní zkušenosti? - Ikdyž nemyslím, že zrovna on by měl tyto problémy běžných smrtelníků). Mladičký dalajláma byl opravdu pořádně zvídavý chlapík a herecky byl ztvárněn výborně. Bohužel kvůli rozmáchlé délce filmu občas dorazí nechvalně proslulá nuda a zbytečných scén tu také pár najdeme (noční přepadení bandity sice je dobré, ale bezúčelně zpracované). Trochu film prostříhat a mohla by to být ještě o stupínek lepší podívaná. 70% ()

BigBang

Hezký, ale kýčovitý film z Tibetu s krásnými velehorami a krásnou herečkou pí Lhakpa Tsamchoe. Při pohledu zpět se zdá, že film měl vliv na podporu mezinárodní veřejnosti pro nezávislost Tibetu. V tomto smyslu se na toto dílo lze dívat též jako na pomník doby, kdy americká mezinárodní reputace kulminovala a Holywood měl moc takto podpořit politiku. Dnes již takovouto morální autoritu Státy nemají. ()

Ceberus

Jeden z velmi mála případů (vedle Hobita), u něhož jsem nejprve četl knihu a pak teprve viděl film. A s výsledkem jsem docela spokojený, film svižně ubíhá a stále se něco děje. Dějové linky a zvraty jsou zajímavější než v podobném Útěku ze sibiře, na druhou stranu nevypadají tak scénáristicky prvoplánově jako v Bílém pekle. ()

mirra66 odpad!

Komentář k tomuto filmu je pro mě absurdní záležitostí. Samotný film svým zpracováním, příběhem, postavami apod., je luxusní záležitost. Je to tak uvěřitelně natočeno, že právě tato uvěřitelnost je i největší slabinou celého filmu. Jsem přesvědčen o tom, že celá hysterie kolem Tibetu a Dalajlámy (celé to vyvěšování vlajek, hnutí FreeTibet apod.), je vyvoláno tímto filmem a jsem přesvědčen také o tom, že nebýt tento film, tak naši uctívači Slunce, návštěvníci kaváren v Praze, mladí přátelé z různých ABCDLGBT hnutí nebo Kateřinka "biomasa" Jaujau i její zelený přítel, by o Tibetu nevěděli, ani to hovno, co dnes a o vlajce by si mysleli, že to je veselý ubrus na stůl. Takže shrnuto, film je opravdu dobrý, za normálních okolností bych hodnotil celkem vysoko, ale vzhledem ke skutečnosti, že to je špinavá PROPAGANDA, nemohu jinak, než toto dílko označit za totální odpad! ()

Klajondr

Pěkný příběh o netradiční skutečné události. Film nadchne zajímavým dějem a počátečním napětím, ale jaksi pokulhává v nějakém vnitřním sdělení. U jiného snímku by mi to asi ani tak nevadilo, ale tady je bez něj na konci dílo prázdné. Určitě se ovšem jedná o solidní nadprůměr s velmi poutavým tématem. ()

Shimon987

Nádherný příběh, nádherný film. Brad Pitt, Rakušan, se vydává na cestu do Tibetu aby zde dobyl vrchol hory Nanga Parvat. Stoupání mu ale překazí vojáci. Skupinka horolezců se ze zajateckého tábora dostane. Dva přátelé,  Brad Pitt a David Thewlis, se tajně dostanou do Tibetu. Tam jsou nakonec uvítáni a zůstanou pod ochranou malého Dalajlámy. Poté nastává boj mezi Číňany a Tibeťany. Film ukazuje pravou podstatu buddhismu, který je opakem toho co můžeme vidět na straně surové socialistické Číny. V samotných hrdinech je vidět jak v nich bojuje staré Německo a nový Tibet. Výkony skvělé, záběry nádherné. Toto patří mezi MUST SEE filmy ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)