V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

jack_scott

Hezké efektní drama, byť je prázdné a lehce povrchní občas. Nebo jen režisér nedokáže dokončit myšlenku do hloubky? Kdo ví. Ale soundtrack skvělý! 75% a **** ()

koza3

Ať už Číňani byli nebo nebyli utlačovatelé, tenhle snímek stojí za shlédnutí. Krásná tibetská krajina okrášlená blonďatým Bradem. Pravda, že jeho přízvuk a chování Vám první půlku filmu poleze krkem, ale občas za to dostane na prdel :-) Film mě donutil vygooglit si život současného Dalaj Lámy a trošku se edukovat, což je přesně ten největší benefit filmu, který můžete získat. Čtyři průměrné hvězdy, které jsou vyhypované krásnou výpravou a hudbou. Kdyby tam nebyl Brad Broďák tak to dostane asi jen tři... takže reklama? Bohužel/bohudík ano (nehodící se škrtněte). ()

swinevenca

Letem světem Tibetem s Pittem. Ta cesta k Dalajslámovi byla vizuálně pěkná, ale moc dlouhá, čínská zrůdnost zase moc jednoduše zkrácená, ale aspoň jsme se u toho nestih víc vzteknout. ()

calculus

Možná se autoři snažili udržet na uzdě délku snímku a úvodní části mi tak přišly hodně strohé. Na panoramata Tibetu určitě... I scénář byla jasná "sázka na jistotu". Jinak se mi ale film líbil, to zase ano. ()

holka218

Opravdu docela zajímavý film. Je a točený v zajímavém prostředí a hudba je taky dobrá. Brad Pitt je skvělý a v roli se mi moc líbí. Přijde mi, že film je o něco delší než je potřeba. Občas se toho v něm moc nedělo. Celkově ale film hodnotím dobře. ()

wanry02

Čekal jsem silný příběh se skvělými herci a k tomu pojícími se postavami. No a přesně to jsem dostal. Brad Pitt i David Thewlis ukázaly svou velkou kvalitu, coby předních Hollywodských herců a společně s zajímavě pojatou kamerou a celkovým režisérským zpracováním vytvořili film, díky kterému si znovu můžeme uvědomit naprostou absurdnost komunistického režimu a válek, ve kterých pár vysoko postavených hlavounů rozhoduje o milionech lidských životů. 90% ()

mkee

Pred samotným zhodnotením filmu si dovolím vypichnúť niektoré jeho zaujímavosti, od ktorých sa odvíja ďalší komentár. Nejde totiž o žiadnu jednohubku, ale o snímok, ku ktorému sa dá kedykoľvek vrátiť a zaujímavosti len podčiarkujú jeho význam a hĺbku.   | 1. Aj keď sa natačalo prevažne v Argentíne, vo filme sú vyobrazené aj reálne zábery Tibetu (cca 20 min), ktoré nechal režisér Annaud vyhotoviť špeciálnym tímom potajme.   2. Jetsun Pema, ktorá hrá vo filme matku Dalajlámu, je v reálnom živote Dalajlámovou sestrou.   3. Aj Brad Pitt, aj David Thewlis majú doživotný zákaz vstupu do Číny z dôvodu ich učinkovania v tomto filme. |   Film má nádherný vizuál, skvelú kameru, kostými, hudbu a sprostredkúva krásny príbeh o priateľstve a duševnej obrode Heinricha Harrera, ikonu horolezectva 30. rokov minulého storočia. Nemožno súhlasiť s tvrdeniami, že film je iba "efektnou podívanou". Nejde tu totiž o fikciu, kde by bolo možné urobiť dynamickejší konštrukt - film sa nesnaží šokovať, ale predostrieť v hodnovernej grácii plynutie tých 7 rokov v Tibete. Preto plynule, jemným tónom sprostredkúva viacero dojemných scén, vrátane scény, kde Tibeťania korčuľujú. Napokon aj herecký výkon mladého Dalajlámu dotvára finesu diela a robí zo snímky film, ktorý má dušu. ()

Little

Vizuálně podmanivé vyprávění nejen o křivdě, která je dodnes aktuální. Brad Pitt v plné síle, stejně tak skladatel John Williams podporovaný vynikajícím violoncellistou Yo-Yo Mou. Rád se k tomuhle flmu vracím a medituju u něj. ()

Aidina

Jako malé dítě snil Heinrich Harrer o tom, že dokáže něco vyjímečného. Byl sportovcem a dělal mnoho různých sportů, nejvíce se ale zajímal o horolezectví a lyžování. Účastní se výpravy k devátému nejvyššímu vrcholu Himalají Nangá Parbat. Místo toho se ale dostává do zajateckého tábora, ze kterého se mu nakonec podaří utéci do Tibetu, který je pro cizince zapovězeným územím. Harrer je první cizinec, který obdrží povolením trvalého pobytu. Po dvou letech v Lhase se setkává s Dalajlamou. Stává se jeho učitelem a dokonce i přítelem. Dobře natočený film o prolínání kultur východu a západu se zajímavým pohledem na život Tibeťanů před okupací čínskými vojsky. ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)