poster

Deux hommes dans Manhattan

 • anglický

  Two Men in Manhattan

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1959, 84 min

 • LiVentura
  ****

  Film-noir s klasiky.(21.1.2010)

 • Snorlax
  *****

  Na Melvilla poměrně slabý námět. Ale tím zápory končí. Tohle byl jediný film, ve kterém si Melville zahrál hlavní roli. A dlužno dodat, že ji zahrál výborně. Dobové kritiky se předháněly v radikálnosti názoru. Jedny film zatracovaly pro jednoduchý scénář, druhé ho adorovaly za noční Manhattan. Já byla velmi spokojená s obojím. Melville miloval noir a tohle bylo jeho vyznání tomuto žánru. Pomalu plynoucí drama dvou novinářů hledajících pravdu o vysoce postaveném politikovi. Na Melvilla je v tomto snímku nezvykle hravá kamera. A nehraje si jen ona. Jeden z nejvážnějších režisérů všech dob se zde rozhodl vymanit ze své škatulky se vším všudy. A tak jsou Dva muži na Manhattanu ozvláštněni lehkým humorem, který asi nejlépe rámuje Melvillův ironicky pozvednutý koutek úst. Melvillovy filmy mají ve zvyku končit tragédií, ale na Manhattanu je i ten konec hravý. Záběr na Grasseta odcházejícího od kanálu za zvuků skvělé hudby si promptně zařazuji do šuplíku „Oblíbené scény."(26.5.2014)

 • Rimland
  *****

  Objektivně vzato, není to dokonalý film (asi). Ba ani Melvilleův nejlepší film (asi). Jenže když na vás snímek zapůsobí, může se jít objektivita vycpat (no, ne že by si kdy u mě vůbec škrtla :-)). Tímhle kouskem se mi totiž Melville trefil do vkusu jako málokdo a natočil noir přesně podle mého gusta. Jeden ztracený diplomat, dva samotářští „noční ptáci“ s poněkud odlišným pojetím morálky a jedna noc v kulisách prozářeného vánočního Manhattanu. A k tomu ten magický jazzový doprovod od pánů Chevalliera a Solala. Prostě nádhera. Úžasně poetický snímek s atmosférou na druhou. Ta hypnotická scéna v dineru řekne vše.(6.4.2015)

 • mortak
  ****

  Nepotřebujete hodně peněz, stačí když máte silnou nosnou linku. Je to vlastně intimní příběh - dva muži, jeden zmizelý a noční Manhattan. Scéna v nemocnici je pro mě jednou z nejlepších Melvillových.(1.9.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace