poster

Otevři oči

 • Španělsko

  Abre los ojos

 • Francie

  Ouvre les yeux

 • Itálie

  Apri gli occhi

 • Slovensko

  Otvor oči

 • Velká Británie

  Open Your Eyes

 • Kanada

  Open Your Eyes

 • USA

  Open Your Eyes

 • USA

  Permanent Midnight

Mysteriózní / Romantický / Sci-Fi / Thriller / Drama

Španělsko / Francie / Itálie, 1997, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Prvních přibližně dvacet třicet minut ještě takříkajíc „jde“. Sledujeme milostný trojúhelník s tragickými následky. Hlavní hrdina César má všechno, žije si jako ve snu, ale pak, v jediném okamžiku, o vše přijde. Snad to byl zásah vyšší moci, snad osud, že hrozivou dopravní nehodu sice přežil, avšak zaplatil za ni (vzhledem k obsahu až neslušně) lákavou tělesnou schránkou. Nyní svou odpudivou fasádou automaticky odpuzuje každou pohlednou dívku a také ta z minulosti, čarokrásná Sofie, se od něj odvrací. Jeho tvář je stejně pokřivená jako jeho charakter. Zasloužil si to? Nezasloužil si to? Proč vede dlouhé dialogy s psychiatrem? Koho zabil? Tyhle otázky jsem si kladl během prvních minut, přesvědčený, že s trochou vypětí, třeba za pomocí scénáře, najdu odpovědi. Avšak pak se cosi zvrtne, Césarova zohyzděná tvář najednou zohyzděná není. Ale jenom dočasně. Sofie se mění v jeho bývalou zhrzenou milenku, Nurii. Ale jenom občas. Přestává být jasné, co je realita, co sen, co svět, do kterého César uniká za bdělého stavu. Jasné mi to nebylo ani po odhalení nečekané pointy, vysvětlující vše příliš racionálním způsobem, aby to mohla být pravda. Celý film je buď geniálně spletitý a po několikerém zhlédnutí dávající smysl, anebo jenom přehnaně komplikovaný a poznamenaný chorou myslí Philipa K. Dicka a režisérovými vlastními sny (z obojího totiž Alejandro Amenábar při natáčení vycházel). Film se však nevyznačuje pouze obtížnou „čitelností“, která nikdy není otravná, má rovněž výtečné herecké obsazení a mnoho nádherně zrežírovaných scén. V hlavní roli Euardo Noriega. Část filmu skrytý pod maskou či (nepříliš zdařilým) make-upem. Celý film sobecký, egoistický parchant. Vaše sympatie si stejně získá a společně s nim budete toužit zjistit, kde ksakru vězí pravda. 80% Zajímavé komentáře: tron, Rex Mundi, numi(5.3.2008)

 • klerik
  ****

  Cítim sa ako barbar, ale VANILKOVÉ NEBO ma asi dostalo viac... Amenábara považujem za fajera, ale Crowov remake mal v sebe viac údernosti a jeho "cukríkové" prevedenie lepšie korešponduje s futuristickou témou i témou povrchnosti života danej generácie. Ale ono je tieto filmy dosť ťažké porovnávať, keďže stoja hlavne na výbornom scenári, ktorý je totožný, a toto je originál...(18.9.2016)

 • gogo76
  ****

  Penélope (hore bez) sa nepohne, kým nevhodíte mincu... Aj vy ste ju tak dlho hľadali? Silný príbeh znetvoreného muža, ktorý je nútený svoju situáciu riešiť trochu netradičným spôsobom, vás možno chytí až od autonehody ako mňa, no potom už nepustí. Možno budete márne celý čas hľadať, prečo je film i v kategórii sci-fi, no tesne pred záverom a možno i skôr by to malo byť jasné. Mám vo filmoch rád to prelínanie snov a reality. Zhruba od polovice bude nejeden divák v príbehu trochu tápať, pretože s pribúdajúcimi minútami nebude ľahké rozlíšiť, čo je sen a čo nie. Nechcem spoilerovať. ale tá záverečná scéna, kde sa César postaví na kraj mrakodrapu vo mne vyvolala naozaj menší závrat. Čo dokáže dobre postavená kamera...80%.(3.4.2013)

 • JASON_X
  ****

  Už už jsem se málem nechal odradit tou nálepkou "romantický", ale zároveň mě zlákaly nálepky "mysteriózní/sci-fi/thriller", a tak jsem dal filmu šanci. A hodně dobře jsem udělal. A mám teď docela brouka v hlavě, jestli náhodou u Amenábara tak trochu neopisovali Wachowští, protože celý ten konec a pointa... je prostě takový Matrix nanečisto. Jsem nadšen a příjemně překvapen - co začalo jako tuctový a nudný romanťák, přešlo po slušné fázi dramatické do lahůdkové fáze psychedelické a já bych možná i pětil, kdybych už Amenábarovi nevypětil The Others a Agoru, které se mi přece jen líbily ještě o chloupek víc. A taky musím přiznat, že ten frajírek César mi byl fakt děsně protivnej, tihle namyšlení suverénní borci mi totiž byli vždycky děsně protivní, protože sám jsem nesmělej a děsně citlivej... :)(29.12.2016)

 • Nach
  ****

  Skutečně inteligentní, našlapaný, promyšlený film, který má neuvěřitelně inteligentní scénář. Hlavní i vedlejší postavy hrají na výbornou a vy do posledních minut nevíte, co si o všem máte myslet. Po shlédnutí tohoto snímku jsem byl na jedné straně nadšený. Nenašel jsem na něm žádné viditelné vady, které by výrazně srážely můj dojem z něj. Na straně druhé zůstal ve mně pocit, že to celé mohlo být o krapítek lépe zpracované a ta pomyslná pátá hvězdička autorům utekla jen vyloženě o jedno procento. Proto dávám 84% s tím, že po čase své hodnocení možná změním na 85%.(16.10.2011)

 • - Tom Cruise řekl, že to byl on, kdo se snažil po telefonu koupit filmová práva na remake hned potom, co poprvé viděl tento film. (becki_tu)

 • - Režisér filmu Alejandro Amenábar dostal nápad na scénář po děsivých nočních můrách, které se mu zdávaly, když byl nakažen chřipkou. (Seabeast)

 • - Penélope Cruz hraje postavu Sofie i v Croweově remaku s názvem Vanilla Sky (2001). (becki_tu)