Leviathan

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 98 min

Aaaa 80's zradlo - bckovy horor v hlubinach ala The Abyss, herci Peter "Robocop" Weller, Richard "Rambo" Crenna, hudba Jerry "Alien" Goldsmith, masky Stan "The Thing" Winston, vsude spousta predpotopnich pipajicich pocitacu, prvotridni zvuky, ktere samploval napr. i Trent Reznor pro sve kultovni NIN album The Downward Spiral. Lahudka. Skoda jen, ze to trpi neduhem vetsiny podobnych filmu, tedy cim blize ke konci, tim vetsi hysterie, tim slabsi atmosfera a tim vetsi otrava. 7/10(5.2.2012)

Wow tak to byla jízda !! Film se dá shrnout následovně : děj to má prvního Vetřelce a příšeru alá Věc, ale nebojte tohle není jen tak nějaká vykrádačka slavných filmů, která by jinak neměla co nabídnout. Ono je to totiž na hodně vysoký úrovni. Super herecké obsazení (Weller, Crenna, Stern, Pays atd. ) , na svou dobu hodně dobré masky, atmosféra hustější než u domácí krupicové kaše, interiéry podvodní stanice přímo lákají k tomu, aby za každým rohem číhala příšera a ona tam kolikrát opravdu čeká. Postavy začnou odpadávat jako na běžícím pásu a můžete se jen dohadovat kolik šťastlivců se dožije závěrečných titulků. Lituju, že jsem to neviděl podstatně dřív, ale naštěstí jsem to teď napravil. Kdo neviděl, ať fofrem napraví a jde se bát do hlubin. Hudba je pak pomyslná třešeň na hodně hutném ale skvělém dortu.(17.12.2014)

Ja sa cítim v tomto uzavretom prostredí mimo civilizáciu, ale zároveň uprostred jej najmodernejšej techniky ako divák vždy veľmi útulne. Je jedno, či pod hladinou mora, v ponorke, alebo vo vesmíre. Potom mi ani nijak extra nevadí, že parazit Leviatana parazituje už na raz vymyslenej a viackrát lepšie zobrazenej príšere, ako aj na scenáristickej štruktúre. Záverečná polhodinka je veľmi napínavá a to reálne, ako aj béčkovo zábavne. Film obsahuje jeden zaujímavý psychologický moment, kedy si asi nejeden divák bude hovoriť, čo by urobil on a asi sa stotožní s drastickým riešením jednej členky posádky. Na tej "popkornovosti a nízkorozpočtovosti" zmieňovaných predobrazov nakoniec nie je nič zlé, ak to dokáže pobaviť.(24.4.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $15,704,614Tržby Celosvetovo $-║ Kostra príbehu okato kopíruje vo veľa veciach hlavne film Votrelec k tomu tam cítiť aj závan filmu Priepasť ale dobre tá vznikla v podstate v tom istom roku takže v konečnom výsledku išlo o určitú konkurenciu než nejaké kopírovanie, vykrádanie námetu. Takže vlna nebezpečných príšer požierajúcich posádku zasiahla aj tento film a v konečnom výsledku to nie je to najhoršie spracovanie, aj keď občas dej skĺzne do banálnosti, prevažne sa tam udrží celkom slušné napätie, kulisy podmorskej základne sú pôsobivé, trikovo na úrovni(veď Stan Winston robil masky) a herci si aspoň to minimum odvedú aj keď ani jeden nám sympatiami srdce nenaplní. /65%/(24.10.2009)

Krade se, kde se dá. Je v tom Vetřelec, Věc a samozřejmě i Propast (ačkoliv Leviathan šel do kin dříve, tak byl od počátku plánován jako parazit na Cameronově projektu). Škoda s tímhle tvůrčím týmem by se býval dal vytvořit podstatně lepší snímek. Takhle je to příjemně zábavné béčko se suprovým obsazením a jako ostatně vždy povedenou Cosmatovou režií. 65%(19.12.2010)

• - Na začátku filmu, kdy Tony 'DeJesus' Rodero (Michael Carmine) začne lapat po dechu, Steven Beck (Peter Weller) ve snaze pomoct mu spustí monitor, na němž běží zmatečné 3D animace. Jednou z těch animací je 3D náčrt lampy s míčem, což je Luxo Jr. ze stejnojmenného krátkého filmu Luxo Jr. (1986), který je zároveň prvním 3D filmem natočeným pod hlavičkou studia Pixar. Nezbedná lampa se pak stala i logem tohoto studia. (Bertramm)

• - Režisér George P. Cosmatos obdržel přes padesát kreslených návrhů, jak by měl netvor ve filmu vypadat. Výsledná podoba je kombinací všech těchto návrhů. (Holina)

• - V interiéru podmořské základny je možné zahlédnout plakát s nápisem „Thing“, který odkazuje na snímek Věc (1982).   (SeBig)