Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokument BBC popisující doktorské studium Stephena Williama Hawkinga, na jehož začátku zjistil, že je vážně nemocný a lékaři mu nemohou pomoci. Jeho rodina mu předvídala maximálně dva roky života a spolu s jeho přáteli si všichni přáli, aby to stačilo na dokončení doktorátu. Nepříliš společenský Hawking stále jen mluví o astronomii a hlavně fyzice, která je pro něj vším. Potkává svou první ženu a blíží se zlomovému objevu, který ne všichni učitelé chtějí uznat... (IXOXI)

(více)

Recenze (51)

Coleator 

všechny recenze uživatele

Kdyby někdo někdy náhodou pochyboval o hereckých kvalitách Benedicta Cumberbatche, řekněte mu, ať se podívá na Hawkinga. Atraktivně zpracovaný film, díky kterému získáte alespoň částečnou představu o tom, jaký slavný fyzik byl na počátku své profesní kariéry. A že ačkoliv vám mohou znít veškeré teorie o počátku vesmíru jakkoliv senzačně, stejně pro vás budou jednou velkou neznámou... ()

JitkaCardova 

všechny recenze uživatele

Nuda, u tuctových filmů o velikánech naprosto sériová, typická. Běžní lidé nejsou schopní originálního génia nahlédnout, ani pochopit, a tak se s ním jen tuctově pokouší vyrovnat, ať už odmítáním nebo poklonkováním. Tyhle příběhy ovšem nijak originální nejsou, jedno jestli je to vědec, malíř nebo skladatel, pořád stejná písnička. Průšvih je, když se do stejné pozice jako běžní lidé staví ke géniovi i tvůrce filmu, vypravěč a vyprávění samotné. Díváte se pak na neoriginální příběh, v němž se toliko postuluje, že někdo je velikán, a ukazují se poklonkující postavy, projevující mu jak úctu, tak neporozumění, a vy jeho genialitu nezažijete, nepocítíte její dopad, nic vás o ní nemůže přesvědčit, je to jalový příběh o obyčejných, tuctových lidech kolem génia, nikoli o géniovi samotném, protože tvůrce filmu nemá tušení, jaké to je být génius. Jednou bych chtěla zažít, že film o někom výjimečném natočí jiný génius a vy budete vědět, cítit, a zoufat si z toho, jaké to je být génius, nebo vedle něj žít a nechat se jím zasahovat. Tenhle film to nedovede, ani se o to nepokouší. Obyčejný, hustě nelogický slaďák, bulvár, který si půjčil známé jméno, osud a tvář. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dramatizace (se všemi klady i zápory, které z takového kroku plynou) osudů Stephena Hawkinga v období kdy se dostává na Cambridge, potkává budoucí ženu, dozvídá se diagnózu a žije tedy v domnění, že mu zbývá sotva pár let života a jen tak mimochodem přitom všem pátrá po "počátku času". To vše zastřešuje Cumberbatch výkonem, o kterém se jinak než v superlativech vyjadřovat snad ani nedá; což ostatně neplatí pouze o něm, ale i o Tomu Wardovi a Michaelu Brandonovi. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Asi je prima, že: 1. tvůrci pracují s rámcovým příběhem. 2. si vybrali úzké téma a to adekvátně zpracovali, místo aby se roztahovali po celém životě. 3. je to nakonec o míření ke hvězdám. 4. hlavní herecký představitel předvedl, to co předvedl. Ale stejně je mým nejhlavnějším výstupem z filmu lítost, že nejsem chytrá. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Nechápu, kdo se pustil do snahy zachytit život a dílo Hawkinga....Existují dva dokumenty, které dost přesně ukazují náhled na život a dílo Hawkinga... První je oslavný, druhý smutný...Odstup u obou dokumentů - asi deset let...Co se přihodilo? V prvním dokumentu se zdá, že Hawking svou práci zdárně dokončí, ale později se dovídáme, že udělal chybu...Druhý dokument, to už je muž před sedmdesátkou, znovu udělal chybu, a už nemá kolem sebe takový tým, jako dříve, už se mu nevěří...Nicméně, mám ho rád, i jeho myšlení, i jeho povídání...Dobře ho přibližuje a popularizuje u nás např. prof. Grygar. Je ale možné, že se dočkáme ještě překvapení, jak na jedné přednášce prof.Grygar řekl, neboť Hawking se vrátil k ideám, které už zavrhl, a zkouší to dostat do matematických propočtů znovu... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu se o Stephenově (Benedict Cumberbatch) nemoci divák dovídá skrze neschopnost vstát z trávníku. Ve skutečnosti mladý Stephen spadl ze schodů. Tato nehoda vedla k diagnostice smrtelně nebezpečného onemocnění. (Art_of_Can)
  • Když byla Stevenu Hawkingovi v 21. letech v roce 1963 diagnostikovaná amyotrofická laterální skleróza, lékaři dávali Stevenovi pouze dva až tři roky života. (Art_of_Can)
  • Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)

Související novinky

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo…

Reklama

Reklama