Hawking (TV film)

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2004, 90 min

Kdyby někdo někdy náhodou pochyboval o hereckých kvalitách Benedicta Cumberbatche, řekněte mu, ať se podívá na Hawkinga. Atraktivně zpracovaný film, díky kterému získáte alespoň částečnou představu o tom, jaký slavný fyzik byl na počátku své profesní kariéry. A že ačkoliv vám mohou znít veškeré teorie o počátku vesmíru jakkoliv senzačně, stejně pro vás budou jednou velkou neznámou...(8.2.2014)

Překvapivě krátké a stručně zachycené období života jednoho s nejvýznamnějších fyziků všech dob, počínaje prvním příznakem jeho nemoci, konče odevzdáním práce s dokázáním teorie velkého třesku. Nemohl jsem si tento film představit lépe, opravdu skvěle stručně a bez zbytečné omáčky okolo zachycuje to nejdůležitější a necpe do vás nějaké nedůležité okamžiky, jak tomu v jiných životopisných filmech bývá ačkoli by neuškodilo na konec pár záběrů skutečného S. Hawkinga někdy v pozdější době. Cumberbatch důstojně zvládl velmi těžkou roli, o to radši ho teď mám!(25.5.2014)

Já věděl, že tady nesáhnu vedle. Přestože jsem se mnohokrát ztrácel v terminologii, tak při jakékoliv vyslovené myšlence Hawkinga v geniálním podání Benedicta mi to bylo úplně fuk. Zápal a nadšení pro fyziku Cumberbatch přesně do této postavy přenesl a jeho životní osud se kterým se statečně pral a pořád pere, musí dostat každého. Škoda, že si tato zákeřná nemoc vybrala právě Stephena.(15.9.2012)

Krásně přiblížené nejen jedno z nejtěžších období Stephena Hawkinga, ale i malé půtky mezi fyziky a cesta k vyřčení jedné z odvážných teorií fyziky. A zcela upřímně smekám před hereckým talentem Benedicta Cumberbatche, který očividně na brilantního Sherlocka poctivě trénuje na neméně skvělých rolích!(25.1.2012)

Srdcovka. Čerta se starám o techniku kamery, scénář a kdovíco, neanalyzuju, jestli to bylo dost hluboký nebo to bylo nudný klišé, nechala jsem se unést a okouzlit jak nadšením a nasazením vědců a tématem, mému srdci blízkým, tak Benedictem Cumberbatchem, který v tomto filmu exceluje úplně mimořádně a užila jsem si to. Ačkoli jako scifistovi mi téma nebylo nikdy cizí, tak práce Stephena Hawkinga mi zatím unikala, i když jsem o něm samotném samozřejmě věděla. Čekala na svůj čas. A ten přišel po shlédnutí tohoto filmu. Přečetla jsem všechno zásadní plus pár dalších knih od jiných autorů. Byla to neskutečný období, kdy se se mnou skoro nedalo normálně mluvit.)) Jako bych nasála to nadšení Hawkinga, Penrose a dalších a užívala jsem si to na plný pecky. Od tý doby jsem ho viděla ještě třikrát a někdy si pouštím jen oblíbený kousky, prostě tenhle film mám hrozně ráda.(17.3.2014)

• - Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)

• - Ve filmu se o Stephenově (Benedict Cumberbatch) nemoci divák dovídá skrze neschopnost vstát z trávníku. Ve skutečnosti mladý Stephen spadl ze schodů. Tato nehoda vedla k diagnostice smrtelně nebezpečného onemocnění. (Art_of_Can)

• - Když byla Stevenu Hawkingovi v 21. letech v roce 1963 diagnostikovaná amyotrofická laterální skleróza, lékaři dávali Stevenovi pouze dva až tři roky života. (Art_of_Can)