Hawking (TV film)

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2004, 90 min

Jelikož fyzika není mé hobby a moc jí nerozumím, hlavně ne už té složitější, zkrátka většině tomu, o čem se ve filmu bavili, nedokázala jsem přesně chápat problémy, co na univerzitě měli. I přes to mě film bavil a vůbec jsem se tím netrápila, protože jsem spíš jen sledovala Cumberbatche, jak úžasně zvládá těžkou roli. A šlo mi hlavně o to, abych alespoň takto mohla vidět začátek nemoci...Jak se ti doktoři zmýlili. Hawking má můj respekt!!! A ne jen můj...! Že?(2.8.2013)

Hawking není lepší než Teorie všeho, ale to samozřejmě neznamená, že jde o špatný film, to samozřejmě naopak. Hawking je výtečná záležitost, která se překvapivě věnuje jen počátkům jeho nemoci, studijním létům na univerzitě a honbou za velkým vědeckým objevem, a dělá to opravdu skvěle, dost tomu sedí i ten lehce dokumentární styl a ačkoliv ve filmu Stephen Hawking ani neusedne na vozíček a nepřestane mluvit, film má začátek a konec, prostě je to uzavřené a plně funkční. A stejně jako v Teorii všeho (která je přístupnější pro širší publikum, protože se v ní tolik vědecky nepovídá), i tenhle film dokáže šokovat postupující nemocí a Hawkingovým osudem, o to víc, že Benedict Cumberbatch je naprosto fenomenální a podává zde pravděpodobně nejlepší výkon své kariéry (inu, přiznejme si, zahrát Sherlocka nemůže být zas tak těžké, obzvlášť v porovnání s tímhle, to byl neskutečný výkon, opravdu jeden z nejpůsobivějších, které jsem kdy viděl). Ostatní herci jsou samozřejmě také výborní, ačkoliv na Cumbera fakt nemají. Než to uzavřu, ještě bych se vrátil k tomu vědeckému povídání. Není ho sice úplně málo, ale rozhodně to není nic, čemu nebudete rozumět a co by mělo odradit laiky. A... ano, zdravím Stephena Hawkinga, jednoho z největších mužům který kdy žil, ať je kdekoliv. 85%.(22.3.2018)

Nedá se svítit, ale musím srovnávat s Teorií všeho a srovnatelné to určitě není. Na to, že je to od BBC, tak opět velice slušná práce, jen to vlastně celé skončilo uprostřed filmu (života), což je asi škoda. Jsem rád, že se tvůrci věnovali spíše fyzice než rodinnému životu jako to bylo u Teorie všeho. Benedict měl hodně dobrý výkon, ale na Eddieho nemá, ten svoji roli dotáhnul k dokonalosti. 78%(28.4.2015)

• Eleanor05

Je špatné, když před tímhle vidíte Teorii všeho, která sice není moc dobrý film, ale lepší než tenhle je určitě. Nudně napsané, nefilmově natočené. Benedict Cumberbatch sice hraje Hawkinga dobře, ale musím bohužel uznat, že Eddie Redmayne je v této konkrétní roli prostě lepší. Hraje citlivěji a především je konstantnější ve zhoršování Hawkingova stavu. V této televizní dramatizaci není např. Benedictovi v jedné scéně vůbec rozumět, co říká, v důsledku toho, jak nemoc postupuje, ale v další scéně zas mluví poměrně normálně a takto se to tam prostřídá nejméně dvakrát. A to samé platí i pro svaly na prstech, které se neustále zhoršují a poté zlepšují, jen aby to vyhovovalo scéně. Nevím ovšem, jestli z toho vinit pana Cumberbatche, nebo spíš střihače... Navíc představitelka Jane mi připadala až neskutečně nesympatická a otravná. A vzhledem k tomu, že tento film se zabýval víc vymýšlením teorií a méně Hawkingovým osobním životem a Teorie všeho se víc zabývala jeho osobním životem a méně jeho prací, bylo by vhodnější, kdyby se snímky jmenovaly opačně... ;-)(16.6.2015)

Dramatizace (se všemi klady i zápory, které z takového kroku plynou) osudů Stephena Hawkinga v období kdy se dostává na Cambridge, potkává budoucí ženu, dozvídá se diagnózu a žije tedy v domnění, že mu zbývá sotva pár let života a jen tak mimochodem přitom všem pátrá po "počátku času". To vše zastřešuje Cumberbatch výkonem, o kterém se jinak než v superlativech vyjadřovat snad ani nedá; což ostatně neplatí pouze o něm, ale i o Tomu Wardovi a Michaelu Brandonovi.(26.3.2011)

• - Ve filmu se Fred Hoyle (Peter Firth) zmiňuje, že vymyslel pojem "the Big bang" pro posměch teorii velkého třesku, protože to zní jako citoslovce z kreslených pohádek. Ve skutečnosti tento termín Hoyle poprvé použil roku 1949 v rádiu BBC a zesměšnění teorie velkého třesku nebylo vůbec jeho záměrem. (80s Martin)

• - Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)

• - Ve filmu se o Stephenově (Benedict Cumberbatch) nemoci divák dovídá skrze neschopnost vstát z trávníku. Ve skutečnosti mladý Stephen spadl ze schodů. Tato nehoda vedla k diagnostice smrtelně nebezpečného onemocnění. (Art_of_Can)