Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Gumby

Ač se do dvou hodin filmu zjevně nevešlo všechno, a proto rytmus a návaznost občas trochu hapruje, nemá film jinak chybu. Ještě dva dny poté jsem měl chuť mluvit tou květnatou a vtipnou shakespearovskou krasomluvou :) A Al Pacino představil Shylocka možná v ještě přesnější a uvěřitelnější poloze, než jak si ho představoval autor :) ()

luxuska

pět hvězdiček nedávám jenom proto,že to není zrovna můj nejoblíbenější shakespearův příběh...zpracování je ovšem úchvatné a al pacino naprosto geniální! ()

Darkslayer

Na tento film som sa tešil najmä kôly Al Pacinovi, ktory je moj oblubenec. Ten samozrejme nesklamal, jeho vykon bol skvelý ako je uňho zvykom. Nezaostával ani Jeremy Irons, ktory bol tiež dobrý. Tento film má však jednu chybu, ktorá ho premňa robí trochu nestráviteľným a to su veršované dialógy. Tie robia film nudnejším aj v miestach, kde by bol aj za normálnych okolností slabší dej. Čo sa týka romantickéj línie tá mierne zaostáva oproti zvysku (škoda že tvorí zančnú časť filmu). Súdny proces bol však výborný (zahviezdil hlavne Al). Posledné minúty filmu už upadajú a tak je koniec značne nezaujímavý. Hodnotenie balancuje okolo 70% ()

Rami

Doslovně souhlasím s Rentonem. ;-) Bylo to opravdu velmi zdlouhavé a ačkoli to měla (dle Shakespeara) být komedie, Radford z toho udělal takřka tragédii s pohádkovým nádecham a stejně pohádkově šťastným koncem. Irons a Collins (nemluvě o zbylých kladných hrdinech) svým plochým vystupováním a laxním odříkáváním veršů takřka potápějí film ke dnu. Al, kostýmy a hudba zachraňují ony 3 hvězdičky (58%). ()

Puol

Dôstojná Shakespearovská adaptácia s vynikajúcim obsadením. Slušná výprava, dokonca i Benátske kurtizány majú odpovedajúci odev. Len ja na tie verše moc nie som. ()

fisikk

Tento film mě hodně zaujal a po zhlédnutí vyvolal mezi mými kamarády dlouhou diskusi, zda si to Shylock zasloužil či ne. A kdo by si nepřál za obhájce zdatnou Porticii?:-) Jediné, co mohu filmu vytknout, byla scéna s prstýnky, to se holkám opravdu nepovedlo! ()

Evander

Skvělé herecké obsazení, skvělé herecké výkony a nádherné kostýmy, to všechno diváka provází celým filmem. Druhá polovina filmu má spád a je naprosto fantastická, všechno by tedy směřovalo k plnému hodnocení, nebýt však poloviny první, která se neskutečně vleče a jako, řekneme, úvod do děje je až příliš dlouhá a přesto moc neřekne. První více než hodina by šla vtěsnat do polovičního času a film by nedoznal žádné újmy, ba právě naopak. Od svatby pak má děj ten správný spád a soud, jakožto vyvrcholení klíčového děje, je mistrovským dílem. Úplný závěr pak skýtá drobné ponaučení a slouží především jako balzám na napínavým soudem rozdrážděnou duši. Kupce benátského bych též zmínil jako jeden z filmů, kde se Al Pacino ukázal ve skvělém světle. 80% ()

Geoffrey

Přidám se k davu, který až v zázračné shodě doceňuje Kupce benátského ****. Tolik by se chtělo dát i víc, proč se ale nedokážu přesvědčit, že plný počet Kupec benátský opravdu zasluhuje? Vždyť Al Pacino je skvostný, vždyť výprava je střídmá a rozumně neokázalá. Vždyť kamera se scénou dělá opravdové divy (nedovolí víc než nízkou hladinu předjitřního mdlého svitu po celé závěrečné rozuzlení, kontury, detaily i hloubka, to vše v šeru mizí - jak troufalé, jak nosné). Vždyť i hudba vkusně a neotřele přivolává k životu časy dávno zašlé. Vždyť klíčová scéna před benátským tribunálem nemá vážnější trhlinu a slouží ke cti důstojným shakespearovským adaptacím. A přece. Přece jenom, Fiennes je ostatním spolu- i proti-hráčům slabší partnerem (bere nad ním vrch i Lynn Collinsová, jejímž půvabem se obraz může právem pyšnit). Přece jenom, i navzdory silným místům, postrádá Kupec benátský výraznější režijní koncepci. Na každý pád, pozoruhodná, a troufám si tvrdit už dnes, že památná, adaptace shakespearovské látky. ()

cuneus

Celkem obstojně a věrně zpracovaný Shakespeare! Zprvu jsem se trochu nudil, ale mé obavy rozehnala druhá část filmu. ()

Blaogranas

Původně jsem neplánoval nijak dobré hodnocení a první půlku jsem se fakt nudil a těšil se, až to bude za mnou. Ale druhá půlka už měla náboj a naplno se rozjel především výkon Al Pacina, díky kterému je mé hodnocení právě takové. V dnešní době už žádný velký trhák, ale napsat něco podobného v 16. století...teda klobouk dolů. ()

Yomega

Aktuální v každé době, skvěle natočené a Al Pacino…to se musí vidět, to nejde popsat, prostě dokonalost sama. Velmi se mě líbila také Lynn Collins. Škoda, že to finančně propadlo, moc rád bych se dočkal dalších podobných adaptací. ()

Skleni

Silný príbeh. Rovnako ako herecké výkony. Al pacino bol absolútne!!!! geniálny. S vetou "Shall we revenge?!", ma dostal na kolená. Odhodlanie hercov mi dokázalo, že sa vie vytvoriť aj film. ktorý má cenu. A nejakú tu hodnotu. A tento ju má. Príbeh samotný je už velikým dielom majsta pera Williama. Akurát jeho koniec mi príde trochu moc prehnaný. ale také bolo obdobie. no som spokojný. I keď musím priznať, že tá stará angličtina mi nesadla. A niekedy som sa aj nudil. 80% ()

EllinkaD

Nádhera, nádhera, nádhera ... miluju tenhle film skoro stejně jako Večer Tříkrálový. Nádherně zpracovaná adaptace Shakespeara ... Klobouk dolů... ()

parabellum

No dočkal jsem se teda zajímavého překvapení, čekal jsem komedii a dostal jsem drama. Bohužel dosti utahané drama, kde místy jsem až usínal nad sálodlouhýma veršovanýma pasážema. Jediné co mě totálně dokázalo vzpružit a od čeho jsem neodtrhnul oči byla postava žida, kterou přímo mistrně zahrál Al Pacino. Diky tomuto herci dávám bod navíc. ()

VerenaLord

Krásné zpracování jednoho z nejznámějších děl velkého Shakespeara. I když ne všechny jeho díla ztvárněné pro filmové plátno dosáhly nějaké hodnoty, zde již mluvím o zaručené kvalitě. Výborné herecké obsazení v čele s Al Pacinem a Jeremy Ironsem, bez nich by toto dílo nebylo ani z poloviny tak dobré. Snímek doporučuji i zaručeným odpůrcům klasické literatury a jejího přepracování do divadelní či filmové podoby. ()

FOCKE_WULF

Divák je zde vystaven zastaralým šejkspýrovským memům z dávno zašlých časů, všechno to trapné dvoření a posílání psaníček, převlékání žen za muže, lezení po provaze do okna, halekání z gondoly, nejapné mudrování o hovně.. Film ale má nějakou vnitřní sílu, možná ten Al Pacino, jeho žid Shylock, ponižovaný, poplivaný, který dokáže zdatně vyargumentovat svou obrovskou nenávist. Jeho pře však nedopadne, musí zalýzt zpátky do díry a celá storka končí veselou křesťanskou posvatební mrdačkou, tedy dá se říct happyendem....Zmírni Lásko ten příval štěstí/změň ho v mírný proud/ať nesmete mne/nechci zahynout ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara