Hra na schovávanou

Barry Josephson

Jeffrey Ford

Scénografie:

Steven J. Jordan

Po spuštění filmu jsem zanedlouho zjistil, že jsem tohle už určitě viděl – ale asi mě to moc nezaujalo, protože teď jsem na něj narazil více méně náhodou (bylo prostě další na řadě v pořadníku). Začátek mě příjemně navnadil (já De Nira můžu), takže jsem se těšil kamže se příběh posune po odstěhovaní na venkov dál. Zvolené prostředí si mě hned získalo, stejně jako mladá Dakota. Ten její uhrančivý pohled místy vzbuzoval až hrůzu. Jenže velice brzy začala atmosféra dost stagnovat a mě se začaly v hlavě rodit velké obavy (že tohle asi nebude žádná pecka), které se v následujících minutách potvrdily. Filmů s podobnou tématikou existuje již celá řada, navíc většina z nich má mnohem ponuřejší děj a tady se něco pořádného začalo dít až na samotném konci, což už bylo dost pozdě. Profláknutá zápletka ničím nedokázala šokovat a pointu blbci prozradili již někde v polovině filmu (tedy asi ne každý si všimne těch do očí bijících náznaků v prostřední pasáži…), ale mě to doslova iritovalo. Přesto jsem tomu pořád dával šanci a těšil se na velkolepé finále. Leč to se nakonec nekonalo. Pořád jsem očekával nějaké výraznější zlepšení, nebo alespoň trošku toho „nude“, když už tam hrály Elisabeth Shue a Famke Janssen, jenže místo toho se všechno ještě více natahovalo a já se začal nudit. U „psychologických thrillerů“ očekávám pořádnou atmosférickou jízdu, při které se posadím na prdel a mozek mi musí běžet na plné otáčky, ale tohle jsem bral jako takovou oddechovku (teda hlavně tu prostřední pasáž). Jinak samozřejmě Dakota Fanning patří k tomu nejlepšímu, co nám tento kousek nabídnul a předčila snad všechny své starší kolegy a kolegyně. Tohle děcko bych vážně nechtěl mít doma.(4.5.2014)

Byl by to býval pěkný film, kdyby to někdo tak nepodělal. Myslím, že to nebylo myšleno, jako hororová komedie, ale přesto to tak pak v konečném výsledku vypadá. Snímek obsahuje typická hororová klišé, ohromným barákem v opuštěném kraji počínaje a houpající se lucernou ve větru konče. Robert De Niro předvedl podle mě celkem ucházející výkon, ale mnohem víc mě zaujala malá ale talentovaná Dakota Fanning, která sice měla taky pro horory běžnou a ohranou roli podivně se chovající dívky, ale je tak neskutečně sladká, že jí snad nikdo neodolá. Jako hororová komedie, kde by byly všechny ty klišé naschvál by to ušlo, ale jako vážná věc už ne.(27.3.2005)

Z filmu čiší celkem okatá snaha o natočení nového Psycha, tedy temného psychothrilleru s hororovým nádechem, který je založený na jednom velkém odhalení. Bohužel kvalitám Psycha se to neblíží ani vzdáleně. Film se rozbíhá pomalu, ale dokud pracuje s náznaky a využívá talentované Dakoty Fanning, je to ještě fajn, jenže když přijde ono velké odhalení, je to zkrátka přepísklé a nevěrohodné, zejména ve světle konání onoho děvčátka. Finále je navíc klišoidní a natahované. Celkový dojem: 55 %.(23.4.2009)

Atmosféra první hodiny byla hustá tak, že by se dala krájet...pěkně jsem se bála, ale zároveň už jsem se obávala toho, jakou "šokující" pointou z toho tvůrci vylezou. A stalo se...pointou to bohužel celé zhatili...takže zase jen další průměrný thriller, který mistrům v žánru jako jsou Šestý smysl nebo Ti druzí nesahá ani po kotníky.(11.8.2006)

Hra na schovávanou patří do skupiny filmů jako Šestý smysl nebo Identita, tedy má mít "šokující či překvapující závěr", což si myslím, že se v tomto dílku celkem podařilo, soudím dle sebe, neboť já jsem překvapená -nebo snad zaskočená- byla. Bylo to ovšem tím, že jsem sebevědomě uvažovala o dvou jiných variantách závěru, na než jsem 50-50% spoléhala. No vlastně Hra na schovávanou má asi nejblíže právě k Identitě, protože ono tajuplno není nadpřirozené, ale jakoby logicky oddůvodněné. Nicméně nebýt dobrých herců a perfektně budované atmosféry, asi bych byla mnohem více zklamaná a dala bych o jednu * míň. A to hlavně z důvodu nedotaženého a jakoby naschvál v řadě situací nadbytečného scénáře, protože pár celkem zajímavých momentů vyšumí do ztracena jen proto, aby měl divák pocit, že to nějak souvísí s hlavním dějem. Ale co měl znamenat onen alternativní závěr na dvd, to tedy opravdu nechápu???(16.9.2005)

• - Tehdy poprvé ve své historii rozeslalo studio 20th Century Fox film do kin bez posledního kotouče, který byl doručen zvláštními kurýry přímo do promítacích místností. Mělo se tak zabránit predčasnému vyzrazení zápletky filmu. (imro)

• - Robert De Niro daroval Dakotě Fanning k 10. narozeninám panenku, která vypadala stejně jako její postava Emily. (zajda404)

• - Jestli vám jméno Polson na režisérské stoličce nic neříká, nezoufejte. Až do jeho herecké účasti na Mission: Impossible II byl totiž „jen“ hercem. Všechno se změnilo v roce 2000, kdy získal ocenění Grand Golden Rail za svůj v pořadí jen druhý režisérský počin Siam Sunset. (imro)