Srdcová sedma

Scénografie:

Maria Djurkovic

Kostýmy:

Jill Taylor

Romantický film se zajímavou zápletkou, kterému není co vytknout. A jestliže celý film přemýšlíte nad "co by kdyby", na konci získáte dojem, že je lepší nad tím nepřemýšlet. Aneb, jak řekl Erben: "Však lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, než-li budoucnost odhaliti, strašlivou poznat jistotu." Nikdy nevíte, kam vás osud zavane.(7.6.2011)

Ve své době obrovský hit, dnes památka na dobu, kde všechny důležité britské filmy byly s Johnem Hannahem ve vedlejší roli. Gwyneth Paltrow sama o sobě byla vždycky hodně zvláštní hvězda, ač na první pohled křehká blondýnka, její role byly často v kontrastu nebo opozici jejího vzeření a zde se to velmi hezky zúročilo. Šedá myška v běžném nudném oblečení si ubližuje setrváváním v nekvalitním vztahu, dívka s novou chutí žít změní svůj zevnějšek, zaměří se na své silné stránky a hned jí to sebevědomí přičaruje trochu jiný životní příběh, ačkoli nikdy není možné se od původní myšky odpoutat. Hezké k zamyšlení, scénář je hodně bohatý, je to příjemné osvěžení klasického romkom konceptu, ale přeci jenom bych byla ještě radši, kdyby ty kulisy nebyly tak suše britské. Leč co je pro jednoho suché, jiný vyhledává, že ano.(11.11.2016)

• Subjektiv

"Tak co, četl jste ty mé dva scénáře těch romantických komedií" "No, podívejte, četl, četl. Ani jeden ten scénář neutáhne celovečerní film. Ten první končí příliš selankovitě a ten druhý zase moc drsně. Navíc pořád ty stejné motivy... Snad kdybyste to slepil dohromady, napasoval na to "butterfly effect". To by šlo." "Vy jste geniální pane producente. Lidi si popláčou, jak jednou osudový, správný chlapík trpí a jednou udělá životní terno. To se v nich ty pocity budou mísit. Dovolte, abych Vám olízl ruku." +++++ Sliding door skutečně umožňují prodat dvě nepříliš výrazné romantické komedie (dramata?) jako "originální" počin. Pak mezi nimi navzájem stříhají. Aby nám celé dění přišlo osudovější, v obou alternativních liniích se dění přečasto odehrává ve stejný čas na stejném místě, jen s jinak ustavenými vztahy. Zdá se, že lidský život nakonec až tak moc na efekt motýlích křídel netrpí, natož na efekt křídel jezdících dveří. Já jsem se tedy dozvěděl, že pokud mě přítelkyně nachytá s milenkou, prožije poněkud jiný život, než když mě nenachytá. Že maličkost může o tom rozhodnout! Ale možná mají pravdu ženské magazíny, které tvrdí, že náš život ovlivňuje náš účes. Ačkoliv... to je spolu s ránou na čele rozlišovací znamení, které nám tvůrci poskytli - snad abychom nemuseli dávat příliš namáhavě pozor. +++++ Venkoncem jsou Sliding door dva nepříliš zdařilé romantické filmy snažící se získat body navíc tím, že byly spojeny do jednoho celku. Tím, že nabízejí dvě alternativní linie, diváka stejně odtahují od možnosti uvažovat o třetí, čtvrté a páté, stejně jako většina filmů odtahuje od té druhé. Mnoho dialogů postrádá přirozenost, zvláště má-li slovo konverzační humor (chvílemi navzdory tomu vtipný), postavy jsou jednoduchoučké, nezajímavé, mělké a nudné. Snad s výjimkou kamaráda nevěrníka.(28.9.2014)

I po letech nesmírně svěží a originální snímek. Má jen pár drobných nesrovnalostí, ale vesměs jsou to věci, které tvůrcům rádi odpustíme. Osud v podobě zavírajících se dveří v metru a paralelní variace může začít: v jedné hlavní hrdinka stihne metro, seznámení se se sympatickým mužem i cizoložný orgasmus, v druhé musí hrdinka teprve zjistit, co má doma za dáreček. Brit Peter Howitt se už na režisérské sesli několikrát vyznamenal (počítačový thriller Elita). Jeho filmový debut zaznamenal zejména pro svou myšlenku a prokreslení atmosféry žánru slušný úspěch u kritiky i diváků (zvlášť, když se pohybuje v romantických nebo cynických vodách), k čemuž mu pomohli i samotní herci – standardně spolehlivý John Hannah nebo okouzlující (a tehdy nesmírně slibná) Gwyneth Paltrow (s neobvyklou dvojrolí se poměřila výtečně). Ač mi zpracování tématu „co kdyby“ sedí víc třeba u takové Loly, času stráveného se Srdcovou sedmou rozhodně nelituji!! Ba naopak, po letech to bylo znovu moc příjemné a vkusné setkání.(24.7.2010)

Určitě zajímavý námět. Přesto ale film, který zapadne, už jen proto, že scénář nebyl úplně rozveden. A navíc, orientovat se zrovna v kterém příběhu se zrovna nacházíme, je občas docela obtížné(na sledování asi nejtěžší film, jaký jsem kdy viděl). A jen tak mimochodem, jak to, že nebyli uvedeni Monty Pythoni jako spoluscénáristé? Škoda, že odkaz na "španělskou inkvizici", jeden z nejznámějších pythonovských skečů, je v průměrném filmu..(17.2.2004)

• - Pití, které Gerry (John Lynch) Helen (Gwyneth Paltrow) tolik slibuje: "..opiju tě Grolschem..", a které si posléze dává v baru, je holandské pivo oblíbené nejen pro svůj originální způsob otevírání.. (anita74)

• - Scény z londýnského metra byly natočeny u nádraží Waterloo. Filmová křižovatka Waterloo a City line a scény u vody pak byly filmovány u mostu Hammersmith a v hospodě Blue Anchor pub v Hammersmith. Most je Albert bridge mezi Battersea a Chelsea. Noční scéna, kdy Helen (Gwyneth Paltrow) a James (John Hannah) jdou po ulici, byla natočena v Primrose Gardens (dříve Stanley Gardens) v Belsize Park. Helenin byt se nachází v Leinster Square. Scéna v nemocnici na konci, kdy se Helen a James setkají ve výtahu, byla natočena v Chelsea and Westminster Hospital na Fulham Road. (Terva)

• - Podnik, v ktorom si Helen (Gwyneth Paltrow) a James (John Hannah) dávajú shake, sa volá Fatboy's Dinner a patrí medzi populárne fastfoody. (Lukoh)