Maljukgeori janhoksa

• Jižní Korea 말죽거리 잔혹사 (více)

Hyeon-su je mladík, ktorého vzor je Bruce Lee a jeho otec je učiteľ Taekwonda. Prevelili ho do chlapčenskej školy, v ktorej to občas vyzerá ako v armáde alebo väznici. Prísni učitelia a dozorcovia, študentská hliadka, striktná hierarchizácia študentov a predovšetkým šikana. Hyeon-su sa spriatelí s miestnym bitkárom Woo-shik. Ten však začne chodiť s dievčaťom, do ktorého je Hyeon-su zaľúbený. (Jordan)

MartinNDL

Perfektní drama, které nám ukazuje drsný život jihokorejských štředoškoláků koncem 70. let. Nebudu se rozepisovat, vše již bylo napsáno od jiných. Jenom se přidávám. Je to napínavý a velmi povedený film. Jeden z nejlepších korejských snímků roku 2004. ()

Hees

Inšpiráciou filmu je Bruce Lee teda hlavný hrdina chce byť ako on, mať odvahu a guráž postaviť sa každému nepriateľovi. Čo ak je nepriateľom samotná škola, otec a celkovo prostredie do ktorého sa dostane. Škola na ktorú sa dostane hlavný hrdina skôr pripomína polepšovňu, kde je sústavný boj o teritórium medzi jednotlivými triedami a spolužiakmi. Hyeon-su prejde počas filmu určitým vývojom a tiež sa zmení vzťah jeho s otcom. Film približuje udalosti z pohľadu menej životom ostrieľaného hrdinu, ktorý sa postupne učí o čom je láska, zodpovednosť a hlavne sa učí ako môže stáť za svojim slovom a nikdy neustúpiť. Žiaľ nie vo všetkom sa mu nakoniec darí uspieť a to je na tom filme pekné, že taká je aj životná realita všetkých ľudí. Ga-in Han (hrala Eun-ju) je pekná príjemná herečka a v dobe natáčania mala 22 rokov (+-1 rok). Koniec nie je nijako extra dobrý proste sa dozvieme čo sa stalo po pár rokoch a je čiastočne pozitívny aj nie. ()

Bay_watch

Tak tenhle film mě uchvátil hned v prvních okamžicích - míchá plno žánrů (akční, drama, romance...), hlavního hrdinu hraje jeden z mých nejoblíbenějších korejských herců... a hlavně to fantastické časové zasazení. V dnešní době si asi už jen málokdo dokáže představit, že by dostával rákoskou i za sebemenší prohřešek, šikana by ve škole byla na denním pořádku a oslovení holky těžší než zmlácení desítek padouchů... Film postupem času skvěle graduje až k nevyhnutelné, úžasně promakané finální bitce na střeše, která bez příkras či zpomalených efektů ukazuje rvačku v té nejsyrovější podobě. Dovoleno je vše! ()

Laputa

Po dlouhé době jsem opět viděl korejský film...a opět nezklamal. Jižní Korea prostě filmy dělat umí. Příjemný děj, hudba, herci...Velice příjemný film. ()

ivan_drago

Drama o dospívání extrémě plachého chlapce, který se po přeřazení z jedné školy na druhou snaží najít svoje místo v kolektivu sprosťáků, násilníků a šikanátorů... Příběh je prostý a přímočarý, ničím originální, jen odehrávající se v pro mně exotickém prostředí... ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Opáčko po letech. Pamatoval jsem si pouze, že to je ten slušnej korejskej flák s obdivovateli Bruce Leeho a skvělou akční scénou na střeše. Já hlava děravá. Once Upon a Time in High School je jako obyčejný kus skla, který je vybroušený ve všech malých, i těch nejtitěrnějších detailech k dokonalosti. Kdyby Zdeněk Svěrák vyrůstal na jihu Korejského poloostrova, tak by jeho scénář ke slavnému snímku vypadal jako první polovina tohoto filmu. Tak moc mi bezstarostná retro atmosféra připomněla Obecnou školu. Fádní až banální zápletka - milostný trojúhelník - je zvládnuta tak roztomile a hlavně přehledně. Jednoduché, dobře zahrané, charaktery (i jejich nízký počet nevadí) a prostý děj, ale přihrávají diváka režisérovi do dlaně. Závěrečná očista v 20 minutách, kdy snímek nabere jiné kontury je úchvatná a zároveň zarážející svým přechodem k jinému žánrovému vyvrcholení než k němuž nás vybízejí předešlé momenty. Režisér Ha Yu nečekaně přidá boží akční výjev a tréninkovou montáž jak z Rockyho a závěrečný dojem v divákovi je rázem překroucený. Jediná má výhrada je k instrumentálnímu soundtracku, který nedosahuje kvalit jiných melodramat. Pět hvězd v hodnocení zůstalo. 85 % ()

Brandon

Hyun-soo Kim, středoškolák hledající si místo pod sluncem. První lásky, první zklamání, kamarádi, diskotéky, rvačky, drsnej život konce osmdesátých let v represemi postiženou Koreou. P.S. Nesdílím nadšení ostatních, Maljukgeori janhoksa není sice špatnej film, spousta emocí, ale momentálně mám laťku nasazenu hodně vysoko. ()

zdenny

Tento film je v mnohém podobný filmu "Ondskan" s tím rozdílem, že se odehrává v jiné dekádě a na druhém konci světa. Ač se nám to nemusí líbit a jako západoevropané s tím nesouhlasíme, máme možnost poznat výchovu ve východní civilizované zemi (počítám zde i Japonsko). Ano, výchova v těchto zemích nám může připadat krutá a bezcitná. Posoudíme-li výsledky, v těchto zemích se nemusí točit filmy typu Gran Torino, Red, Eden Lake nebo Harry Brown. Mládež v těchto zemích je vychovávána v úctě ke starším a v úctě jednoho ke druhému. Což zde bylo naprosto patrné. Pokud se chceme bavit o šikaně, mám za to, že se jedná o zřídkavý jev, který se odehrává jen na tomto typu škol. Jestliže se totiž z někoho udělá elita (v tomto filmu dozorující starší studenti), je velice pravděpodobné, že se najde člověk (nebo lidé), který své moci bude chtít zneužít. V tomto ohledu jsou náctiletí stejní všude na světě. Na pozadí tohoto stěžejního materiálu se odehrával krásný, téměř lyrický, příběh ne úplně opětované lásky, jehož pasáže byly navíc umocněny perfektně zvolenou hudbou. Aby toho nebylo málo, byl film doplněn o akční scény, kdy studentské bitky byly výborně zpracované - bez zbytečných zvukových efektů a prostě tak, jak opravdu takové bitky vypadají. Závěrečnou řeží na střeše byla vysymbolizována vzpoura jedince proti systému, který se mu zdál až příliš krutý. Samozřejmě to také mohlo znamenat zklamání z dosavadního způsobu života (především v lásce), který je ale každého soukromou věcí. Řekl bych tedy, že šílená bitka na závěr byla směsicí osobní vztahové tragédie a kritiky daného edukačního systému. PS: Vřele doporučuji film v originálním znění, protože korejštinu nelze nadabovat tak, aby zůstala původní intonace, která filmu vtiskuje svou autenticitu. ()

Kalidor_

Kdyby tam nebyla ta romantická linie a jen se tam rubali hlava nehlava (ostatně jak to dělali polovinu filmu) tak by mi to vůbec nevadilo :-) ()

Kurikmoon

Rozhodne zaujímavý film bez hluchých miest. Dobrý vývoj deja i postáv. Koniec mal pre mňa horkú príchuť. Radšej by som bral sladké. Ach jo, aj taký je život. +++ Zaujímavý koment- Adrian ()

Pedross800

Je to kruté, je to opravdové a je dechberoucí, jak se tady podařilo zobrazit přeměnu kluka v muže, přeměnu sice vynucenou okolnostmi drsného života na chlapecké střední o to však uvěřitelnější. Romantická linka je tu jen tak mimochodem a kdyby tu nebyla vůbec, za mě by to bylo na plný počet. Nezapomenutelné jsou okamžiky, kdy si kluci vyplňujou chvíle mezi hodinami slavnými scénkami z filmů Bruce Lee a závěr, kdy dojde i na Jackie Chana ten to zabil :-) ()

Pecival

Hodně drsná sonda do vojenské školy, kde kopance, facky, šikana a ponižování je na denním pořádku. Nový student Hyeon-su, složitě hledající svoje místo na světě, budoucnost a snad i lásku. Moje třetí setkání s Sang-u Kwonem opět v naprosto jiné roli. Ze začátku velmi plachý hoch (a ultimátní balič asi tak jako su já :) se postupně otrkává vlivem drsného prostředí, které je tou nejlepší školou života. Zaujala mě i romantická složka filmu - žádná pohádka, ale sám žívot - vzestupy a pády, naděje i zklamání. Závěr byl možná jako trochu z akčního béčka, ale přiznám se, že jsem v něco podobného doufal. Perfektně vystihuje dnešní dobu - nic není jisté.... ()

Ludivitto

Dost škaredý pohled na korejské školství v 70. letech. Příběh je vcelku prostý a plný klišé. Každopádně mě osud postav zajímal a navíc mě hodně bavila ta Bruce Lee atmosféra. 4* ()

ZkuKol

Hezké nostalgické drama z korejské střední na konci 70.let. V Koreji tehdy ještě vládl tuhý vojenský režim a na školách to povětšinou nebylo jiné. Ha Yu si dal záležest na výběru herců, umí je usměrnit a i akci snímá přehledně. Výprava je po korejsku pečlivá, ale zároveň žádné přeplácávání. Soundtrack je klasický klavír a dobová hudba. Děj je výjimečně až příliš klasický, takže některé zápletky prostě "nenapnou," ale hlava z toho bolet nebude. V Čechách se dospívalo na vojně, v JK na střední, ale oni tam o tom umí točit mnohem lépe... 75% ()

mohamedsfinger

Opět ta asijská multižánrovost, která se mezi sebou nebije, ale vzájemně se doplňuje. A nemůžeme rozhodnout, která z rovin příběhu je významnější. Jestli ta o přerodu chlapce v muže (respektive člověka s úplně jinými hodnotami) nebo sciálně kritická, kde krásně kontrastují řeči o demokracii s vojenským režimem ve škole či snad lehce nedoceněná, ale přesto důležitá láska hlavního hrdiny k téměř nedosažitelné dívce. Vše nám podtrhává výborně zvolená dobová hudba, ne neznámá evropskému uchu. Režiséru ani kameramanovi nelze upřít um, zvláště v poslední bitce, která se opravdu povedla, jak významem pro děj filmu, tak i nasnímáním. Ve srovnání se zde několikrát vzpomínaným Ondskan ale maličko zaostává, pokud jde o emoční dopad na mně, proto nedávám plné hodnocení. ()

noctambule

Úžasný film, jako většina jihokorejských, až na to že toto není klasická romantika. Děj se nejčastěji odehrává v chlapecké škole, kde není nouze o bitky různého druhu: mezi spolužáky, kamarády, třídami a učitelé ranami též nešetřili. Jejich vztah ke studentům byl vůbec prazvláštní. Na okraji toho všeho se odehrává milostný příběh, který nepřekáží, ale ani by nechyběl. ()

Káronoš

Realisticky a emotivně podaný příběh o dospívání nezkušeného chlapce Hyeon-su jenž experimentuje s láskou, přátelstvím, kontaktem s nekázní a nepřáteli. Otevírá si cestu životem na které ho čekají úspěchy i zklamání, velké rozhodnutí a uvážení nejduležitějších priorit. Sociální vztahy a morálka v poválečné době byla dosti extrémní a výbušná, respekt je to jediné, co žáci mají a čím se od sebe vzájemně liší. Budování tohoto "respektu" však spočívá v šíření bolesti a nenávisti kolem sebe, skrz vybraného spolužáka. Chování pedagogů nastolený režim jen utvrzuje a žádný ze studentů si netroufá studentskou anarchii jakkoli poškodit či narušit. Naštěstí Hyenon-su je (respektivě bude) "the man" a morálku hodlá překonstruovat podle svého... Hodnocení: 9/10. ()

system

Film sleduje osud mladeho Hyun-Sooa, ktery z neurcenych duvodu prestupuje na jinou stredni skolu. Na skolu kde nic nevypada tak jak ma, kde plati pravo silnejsiho a kde je sikana na dennim poradku. Jak rekl Adrian, mohlo by se zdat, ze jde o akcni snimek plny bojovych souboju, ale neni to tak, spise se jedna o romanticke drama. Nebudu ovsem schovyvavy jako ostatni, i kdyz se jedna o vysoce nadprumerne drama do max. hodnoceni mu presto dost chybi. ()