Tajemná zahrada

Tajomná záhrada

Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 1993, 97 min

Předloha:

Frances Hodgson Burnett (kniha)

Caroline Thompson

Roger Deakins

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Marit Allen

Lituji, že mi film v dětství unikl, protože bych si jej tehdy zajisté oblíbila. Dostal mě však i dnes, protože jeho působivost mě nemohla nechat chladnou. Zejména začátek filmu má téměř omračující atmosféru, která se postupně transformuje v hřejivé a snivé kouzlo. Příběh mě hned oslovil, neboť jako malá dívka jsem také snila o tom, mít takové své tajné místo, které by nikdo kromě mě neznal, a do zahrady zobrazené v tomto filmu jsem se okamžitě zamilovala, jelikož jako by vypadla z mých snů. Některé scény a nakonec i příběh jsou snad až příliš kýčovité, ale myslím, že zejména děti s tím nebudou mít vůbec žádný problém. Ihned jsem si sehnala i knižní předlohu a doufám, že bude stát za to stejně jako tento film.(4.4.2012)

Nepopieram určitú magickú atmosféru, ktorá vyplynula hlavne z prostredia sídla a jeho okolia. No mám taký dojem, že práve kvôli tomu išlo po tejto stránke vyťažiť podstatne viac. Samotný príbeh má síce pár silnejších miest, ale celkovo ma moc nenadchol - často mdlé, aj keď myšlienka snímku bola pekná. Detskí herci však zahrali výborne. Priemer. 60/100(23.6.2017)

Knižnú predlohu som nečítal, aj keď ju distribútor označuje za klasickú. Film ma dosť nudil. Dej by sa dal vyjadriť jednou vetou,. postavy a ich vzťahy boli narysované podľa pravítka, hudobníka si Agnieszka doviezla z domoviny a bol som blízko označiť tento film za zbytočne nakrútený. Ale s pribúdajúcimi rokmi môj radikalizmus slabne.(8.1.2015)

Najviac sa mi pozdáva, ako je prostredie chladných múrov typického anglického panstva úžasne kompenzované roztomilou detskou fantáziou, ktorá nepozná hranice. Agnieszka Holland natočila poeticky ladený príbeh, v ktorom nechýba príjemná rodinná atmosféra, krásne prírodné zábery, myšlienky či emócie. Celé ma to úplne vtiahlo do svojho sveta, ústrední detskí herci a rovnako i Maggie Smith boli výborní.(18.7.2012)

Tento rodinný snímek nenabídne divákům žádný novátorský postup, unikátní příběh ani záplavu megahvězd. Ale má v sobě skryto nějaké magické kouzlo, kterým dokázal očarovat i mne. To kouzlo je skryto především ve způsobu vyprávění a práci s kamerou. Agnieszka Holland dokázala natočit procítěný příběh s nádechem lyriky a okouzlujícími záběry, okořeněný hereckým výkonem Maggie Smithové, ale i dětských hrdinů filmu.(4.10.2003)