Tajemná zahrada

Tajomná záhrada

Drama / Rodinný

USA / Velká Británie, 1993, 97 min

Předloha:

Frances Hodgson Burnett (kniha)

Caroline Thompson

Roger Deakins

Tom Luddy, Fred Roos

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Marit Allen

"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš." A tenhle bonbónek s hořkosladkou polevou a chuťově bohatou náplní, který se v nenápadném obalu krčí v rohu bonboniéry za nablýskaným staniolem jiných filmů, mi tedy zachutnal velmi. Starosvětské kulisy viktoriánské Anglie skrývají příběh ve své decentnosti magický, který ve svém kotlíku namíchala nejvyšší čarodějka na place Agnieszka Hollandová a stačily jí k tomu tak provařené ingredience, jakými jsou nemocné a osiřelé děti.(30.9.2007)

Kouzelný snímek, který jsem viděl několikrát a ještě nikdy jsem se nenudil. Vždy ve mě něco zvláštního zanechá. K tomuto snímku mě přivedl parádní videoklip od producenta známého jako Pogo, zde je jeho senzační videoklip, kde sestříhal zvuky právě z tohoto filmu http://www.youtube.com/watch?v=5GkjMZu2FrQ(6.7.2011)

Tento rodinný snímek nenabídne divákům žádný novátorský postup, unikátní příběh ani záplavu megahvězd. Ale má v sobě skryto nějaké magické kouzlo, kterým dokázal očarovat i mne. To kouzlo je skryto především ve způsobu vyprávění a práci s kamerou. Agnieszka Holland dokázala natočit procítěný příběh s nádechem lyriky a okouzlujícími záběry, okořeněný hereckým výkonem Maggie Smithové, ale i dětských hrdinů filmu.(4.10.2003)

Nesnáším anglický venkov. Je studený, sychravý a ze zámku, kam přijela malá Mary za příbuznými po smrti svých rodičů při zemětřesení v Indii, je cítit zatuchlina a plíseň.S Mary se nikdo nebaví a strýc se jí vyhýbá, jedinou spřízněnou duší je dětská služebná. Mary najde starou zamčenou zahradu a takřka nemohoucího synovce...... Nějaké kouzlo tam bylo, zahrada ušla,trochu poetiky, slušná hudba....víc jak na tři hvězdy to se mnou nezamávalo, lituji:-)(2.7.2013)

Tak na tenhle film jsem čekala; teda ne na tento konkrétní, ale s podobným námětem a především nekýčovitý. Není to dokonalý film: neoriginální příběh a stokrát ohrané téma, přesto konečně v podání, které můžu s klidem ohodnotit plným počtem. Absence kýče (aspoň z mého subjektivního pohledu), ať už vizuálního, nebo co se týká obsahu či hereckých výkonů, je velkou předností a je pro mě, vzhledem k tématu, docela překvapením. Určitá porce sentimentality k těmto příběhům samozřejmě patří a nechybí ani tady, ale v tomto případě jsem ji strávila lehce. Zatímco knižní předloha je určena primárně pro děti (jo, moc se mi líbila), film podle mě ocení spíš starší publikum (oproti knize je v něm několik drobných změn, většina z nich mi sice přišla zbytečná, na druhou stranu jejich význam v ději je minimální a nijak příběh nenarušují).90%(14.8.2012)