První český "evropský" film, s mezinárodním obsazením, etnickou hudbou a univerzálním tématem, platným nejen v české kotlině. Stejně jako jsou dnešní mladí lidé otevřeni jiným kulturám, je jim otevřen i tento film. Hraje v něm černošská muzika, mluví se anglicky a kouří tráva. Příběh o lásce k bílé dívce vyprávěný očima mladého Afričana žijícího se svou rodinou v hotelu "Blízko nebe". Tragikomické vyprávění hlavního hrdiny Samuela propletené s příhodami ostatních obyvatel hotelu. Na vedlejších dějových liniích, ve kterých se objeví zkouřený kouzelník, siamská dvojčata i Jack Nicholson, je víceméně skrytě rozehráváno téma soužití lidí rozdílných národností, věků a názorů s důrazem na subjektivitu pohledu každého člověka na věci okolo nás. Bez zbytečného moralizování jsou zde dotčena témata rasismu a netolerance, která jsou ale vyvážena celkovým optimistickým vyzněním příběhu: totiž že se lidé dokážou najít cestu k druhým, i když už je někdy skoro pozdě. Režisér Dan Svátek na sebe upozornil již svým debutem Zatracení. Tuva Novotny - švédská herečka českého původu - je řazena mezi největší hvězdy nastupující generace mladých evropských herců. (oficiální text distributora)

Pavlík

07. 01. 2009 (10.); neubližující – při českých titulkách mě mile překvapila píseň zpívaná v české řeči. ()

Bafo

Vazne sem tento film nepochopil... Vsechno v tom filmu mi prislo umely a jen na efekt... Jakakoliv absence logickeho pribehu... Proste to je sakra divnej film kterej se snazi mit vysoke (i umelecke) ambice ktere vsak v konecnem dusledku vyznivaji podle me dost trapne... Ani nevim za co davam tu jednu hvezdicku... Asi sem se nekde mozna i zasmal... ()

Mattezs

Na tento film jsem se těšil, po shlédnutí nebo vlastně už tak v půlce filmu přišlo velké zklamání. Film může zaujmout maximálně výhledem ze střechy (divák pochopí). Angličtina zní směšně, film se snaží být vtipný, ale není. Zasmál jsem se max. dvakrát. Zaujala mě jen scéna s Nicholsonem a dvojčata. Scénař se snaží být zajímavý, ale je jen trapně překombinovaný. Pro mě velké zklamání. ()

gombarix

rozhodně originální, ale to asi nestačí. Ustavičný voiceover byl otravný, stejně jako některé postavy (vlastně většina). Až téměř "zemanovská" angličtina z úst některých byla poněkud bizarní, což byl možná úmysl, ale působilo to spíš rušivě, a finále bylo křečovité až hrůza. Škoda že si se scénářem autoři nevyhráli podobně jako s obrazem. ()

Iwiiik

Zajímavý, citlivý, ale přitom vtipný, český, však anglicky mluvený film, který má spoustu úrovní pochopení a je opřen jednak o skvělou hudební aranži či precizní kameru, ale v neposlední řadě o výborné herecké výkony. Především šišlavá exhibice věčně nahuleného "svůdce žen", mága Ernieho (Petr Vaněk) je nezapomenutelná. Dan Svátek dokázal z poměrně nízkorozpočtového snímku vymáčknout zajímavou audiovizuální, emotivní a hereckou podívanou a je škoda, že má tento obdivuhodný počin české kinematografie tak nízké hodnocení. Doporučuji minimálně dvě projekce. Za mě 4**** ! ()

Fridecka

Určitě jde o zajímavé a nepřehlédnutelné dílko na poli české kinematografie. Krásná je ve filmu kamera, té se nedá nic vytknout. Děj si pohrává s nadsázkou s různorodostí lidských bytostí, ale celkově působí nějak nedotaženě, zmateně. Některé scény mi připadaly zbytečně natažené a nudné. Je to taková podivná koláž vážnějších témat a zároveň půvabně vtpných situací, ale celek působí nesourodě a příliš plánovaně a posléze i zmateně. Ale je to asi nejlepší z počinů Dana Svátka. ()

FoxMulder

Dlouho jsem váhal jestli 1* nebo odpad. Musím ale uznat, že ztracený čas to úplně nebyl a film ve mě chvilku osciloval stylem, co to mělo být... Celé to na mě působí jako nějaká hříčka a pokus. Jen tak se dá omluvit absence děje, scénáře či zajímavých postav. Uznávam ale, že na siamských dvojčatech a jejich tvrzení o dvou ženských v jedné posteli něco zajímavého je... A celý film se mi zdálo, že když se češi musí soustředit na mluvení anglicky, přestávají se soustředit na hraní... ()

jprmusic

Hezkej film - sice v jistých místech ( zvláště v závěru ) poněkun nelogický, ale hezký. Atmosféra, kamera a herci ( siamská dvojčátka jsou k sežrání a pointa jejich spojení taky ) - všechno prima. ()

NoIdentity

... tak teď jsem si ještě přečetl oficiální text distributora a už nechápu vůbec nic. Optimistické vyznění příběhu? Že bych se díval na jiný film? Nezlobte se na mě, ale u filmu co vypadá spíše jako komické číslo do varieté na konci jmenovitě zmiňovat jistou duševní poruchu jako hlavní zápletku celého děje, to mi přijde dost ubohé. Když už budu točit film o rozdvojené osobnosti, tak s takovou vážností a úctou, kterou si to zasluhuje. A pokud to budu chtít podat nadlehčeně, tak to udělám citlivě, ale mě osobně přišel závěr téměř urážející. Mám obavu, že to nebude jen mojí přecitlivělostí k tomuto tématu, protože se kolem mě pohybuje hodně lidí s vážnými duševním problémy. Tohle mě teda skutečně zklamalo, kdyby se alespoň alibisticky nejmenovala ona nemoc naplno, ale jen tak jí na konci přihrát jako vlastně hlavní rozuzlení, to skutečně nepobírám. A to se raději nebudeme bavit o nesmyslnosti rádobydvojčat atd. Jednoznačně zklamání, v průběhu bych pořád ještě hodnotil *** ale ten konec mě nadzvedl ze židle. ()

moore

Co víc můžu chtít od filmu tohoto typu než aby mě zaujal způsobem vyprávění, formou zpracovaní a příjemně plynoucím tempem. Prostě a jednoduše mě film bavil od začátku až do konce, možná o to víc, že jsem od něj nic moc nečekal. "Umělecké" hodnocení nechám jiným, občas se může stát, že přeze stromy není vidět les. ()

sa_kra

Rozjezd filmu je naprosto neskutečný, škoda, že s postupující stopáží ztrácí i svůj vtip a nadhled. Co neztráceí je ta panoptikální bizarnost postav a jejich soužití, absurdnost a snahu. Cílem bylo vytvořit zajímavý projekt v českých filmařských vodách a to se opravdu povedlo. Co mne navíc mile překvapilo bylo ta učebnicová angličtina- při první větě jsem se smála, ale pak jsem si to zamilovala.....jen škoda toho konce. Připadá mi moc překombinovaný. ()

Alden_Larson

Hodně zvláštní film, z větší části jsem dokázal pochopit, co se v něm děje, konec mě ale natolik zmátl, že vůbec nevím, co si mám o ději myslet. To, že vyprávění v jedné části přejde z jedné postavy na jinou, byl docela zajímavý koncept, ale podle mě film nevyužil jeho úplný potenciál. Herecké výkony nebyly moc dobré, starším hercům vůbec nešlo mluvit anglicky a hrát zároveň, bylo poznat, že se soustředí na angličtinu a jejich herecké výkony tím dost trpěly. Prezentace byla zajímavá, ale taky měla spoustu much, vizuální efekty nebyly moc hezké, záběry před greenscreenem vypadaly hůř než ty ve filmu "The Room" a vůbec jsem nepochopil, proč je celý film zbarvený do oranžova. Hudba se mi ale líbila, i když jí tam nebylo moc. 4/10 ()

gu-staff

Vlastně to nebylo tak špatný, jenom mi to přišlo jako vykradačka Amelie (výtvarně), a Million Dollar Hotel (příběhem), ale v obou případech znatelně horší. Ale koukat se na to dalo, některý postavy byly zajímavý. Jelikož nemám rád kecy typu "na českej film dobrý", v obecným srovnání to na víc než dvě nemá. Dle mně. ()

Simir79

Originální český projekt. Asi nebylo lehké naučit „staré“ herecké pardály anglickému textu a občas to bylo znát, nicméně si nemyslím, že by tento snímek výrazně překročil české hranice. Zábavné, nenáročné... i takovýto může být dobrý film. ()

reiser

Aj keď dávam iba 3, aj ja si myslim, že film je dosť podhodnotený. Film je točený netradičným, svojským štýlom, ktorý drží diváka pri obrazovke (teda ako ktorého). Problém filmu je však práve tom, že jeho snaha o originalitu je tlačená až do príliš veľkého extrému, z čoho vznikajú potom také postavy ako napr. siamske dvojčatá, ktoré mi vo filme dosť prekážali. Z opačnej strany musím spomenúť postavu mága Ernesta, ktorá je pre mňa osobne nezabudnuteľná. ()

adamm90

Pro mě osobně to bylo na český film rozhodně naprůměrný výkon. Určitě to byl docela zajímavý námět zasazený do zajímavého prostředí, z kterého by se dalo vycucat mnohem více. Bohužel to zpracování občas trošku pokulhávalo. Ale jak už jsem řekl, tak na český film to bylo opravdu dobré a proto dám 4*. ()

bax

Celkom podarený film. Zaujímavo vykreslené charaktery aj dej a tiež veľmi zaujímavá miestami až mysteriózna atmosféra ide z toho filmu. Takéto snímky si vždy rád pozriem. ()

Mrs.Christie

Hodně zvláštní film, jehož smysl jsem pochopila až na konci. Ale díky některým postavám jsem se bavila i během filmu - například kouzelník Ernie - výborný Petr Vaněk. Na poště si na něj vždycky vzpomenu :) ()