• Big Bear

Oficiální text distributora prakticky dokonale shrnul celý film. Ten začíná efektními záběry na vojenské cvičení ČSLA a plynule přechází do první povídky kdy tankista mazák Vašut dusí holuba, aby se pak v chvílích nejtěžších ukázal jako správnej kámoš. Předěl, cvičení ČSLA. Povidka dvě je o nasazení roty záklaďáků na bramborovou brigádu, kde se setkají i s brigádou studentek a paní profesorka i velitel roty mají co dělat aby na večerní diskotéce v kulturáku, kterou předseda JZD sběračům za odměnu zařídí, slečny neřišly do jiného stavu. Mně osobně nejvíce zaujal asi 17 letá dívka, která si na diskárnu, kde zhrál z LP Kája Gott vzala na sebe tričko s Mickey Mousem...Prostě kočka, kdo by jí odolal ! Předěl, cvičení ČSLA. Velitel Dejdar, si v časopise Voják podal inzerát na seznámení a ozvala se mu dívka. Dokonce za ním přijela i na posádku a na večerní zábavu. Jenže je tam mladý Ledecký - zpěvák vojenské kapely, který mu ji nejen přebere, ale i zbaví i věnečku... Předěl, cvičení ČSLA. Kvůli vyhrocené mezinárodní situaci, kterou způsobili zlí Američané parkující Pershingy v lese v Bavorsku (jak o tom z rádia informuje legendární socialistický plk. jiří Soldát) je rota BVP na Štědrý den vyhnána také do lesa (na druhou stranu kopce) bránit vlast. Vede jí velitel, na kterého se doma žena zlobí, že je pořád pryč. Marně se jí snaží vysvětlit, že má velkou odpovědnost, za svý ty kluky v rotě , které musí všechno naučit... žena je zlá, hloupá a nemá pochopení. Když se jeho malá dcerka dozví, že tatínek není doma jen kvůli nějakým raketám za kopcem, tajně odejde do zasněnženého lesa je zničit. Předěl, hledání dívenky jednotkami ČSLA. Konec nebudu spoilerovat.. urzne či neumrzne ?. :-))) ! No peklo. Tady opravdu zaujmou jen ty záběry z těch cvičení. Zejména průlety Hindů a útoky Suchojů raketami, stály opravdu za vidění. Dávám jedno BVP. *(23.2.2014)

• Tsunami_X

Lidsky hřejivé příběhy z dva roky trvajícího pekla s bizarní dramaturgií (neuchopitelné předěly mezi povídkami, chybějící pointy, přehlídky studenoválečnické techniky), new age muzikou u které holky přicházejí o věneček a násilně našroubovaným Slovenskem jsou plné buzerujících svobodníků (Dejdar, Vašut) a vzájemného porozumění na rotě. Závěrečné mírové poselství je jak vystřižené z telemostu mezi NDR a Československem a jasně ukazuje, že za zkažené Vánoce může zas a znovu pakt Severoatlantické aliance.(25.2.2014)

• Siegmund

Filmy s vojenskou tématikou mám docela rád. Ovšem tento povídkový film je mimořádně slabý. Jednotlivé příběhy jsou naivně prosté. Kamera ani herecké výkony za moc nestojí. Nebojím se říct, že sledování tohoto filmu je ztrátou 88 minut. Nezachrání to ani takové herečky jako Milada Ježková nebo Dita Kaplanová. Obě se totiž ve filmu prakticky jen mihnou. Dokonce nezazářil ani Václav Kopta, který byl tak skvělý ve filmu SNĚŽENKY A MACHŘI.(11.12.2019)

Tento slepenec se stejným jmenovatelem jménem vojna byl o trochu lepší, než jsem před sledováním čekal. Čtyři příběhy měly ale co se týče kvality rychle sestupnou tendenci. První dvě povídky byly naprosto normální obyčejné lidské příběhy. Ve třetí už ale zelený mozek postavy Martina Dejdara splakal nad výdělkem a čtvrtá byly čistá propaganda, navíc zneužívající děti. Ani se nedivím, že se recitující soudružka zděsila při štědrovečerním poplachu, protože severoatlantický pakt se svými vojáky, technikou a jadernými hlavicemi stál údajně na naší hranici. Jak ale víme, vlastně tam nepřítel ani nestál, protože se opět nic nestalo. Jednotná je "alespoň" absence point.(14.1.2017)

• slunicko2

Jen pro pamětníky. 1) Ledecký přebere Dejdarovi holku, bažant Kopta nosí cigarety mazáku Vašutovi a všichni pěkně sbírají brambory na brigádě. Pak následuje společná silvestrovská večeře na útvaru a v 18.15 bojový poplach. Ach, kde ty dávné doby jsou... 2) Výstižný koment: sardon**, Big Bear*.(10.1.2020)

• - Odborným poradcom filmu bol zástupca veliteľa Západného vojenského okruhu ČSĽA generálporučík Florián Rygál. (marlon)

• - Interiér i exteriér kasáren točen v posádce ve městě Stříbro. (sator)

• - Povídky jsou proloženy záběry z vojenského cvičení armád Varšavské smlouvy Štít 84. (sator)