• Big Bear

Oficiální text distributora prakticky dokonale shrnul celý film. Ten začíná efektními záběry na vojenské cvičení ČSLA a plynule přechází do první povídky kdy tankista mazák Vašut dusí holuba, aby se pak v chvílích nejtěžších ukázal jako správnej kámoš. Předěl, cvičení ČSLA. Povidka dvě je o nasazení roty záklaďáků na bramborovou brigádu, kde se setkají i s brigádou studentek a paní profesorka i velitel roty mají co dělat aby na večerní diskotéce v kulturáku, kterou předseda JZD sběračům za odměnu zařídí, slečny neřišly do jiného stavu. Mně osobně nejvíce zaujal asi 17 letá dívka, která si na diskárnu, kde zhrál z LP Kája Gott vzala na sebe tričko s Mickey Mousem...Prostě kočka, kdo by jí odolal ! Předěl, cvičení ČSLA. Velitel Dejdar, si v časopise Voják podal inzerát na seznámení a ozvala se mu dívka. Dokonce za ním přijela i na posádku a na večerní zábavu. Jenže je tam mladý Ledecký - zpěvák vojenské kapely, který mu ji nejen přebere, ale i zbaví i věnečku... Předěl, cvičení ČSLA. Kvůli vyhrocené mezinárodní situaci, kterou způsobili zlí Američané parkující Pershingy v lese v Bavorsku (jak o tom z rádia informuje legendární socialistický plk. jiří Soldát) je rota BVP na Štědrý den vyhnána také do lesa (na druhou stranu kopce) bránit vlast. Vede jí velitel, na kterého se doma žena zlobí, že je pořád pryč. Marně se jí snaží vysvětlit, že má velkou odpovědnost, za svý ty kluky v rotě , které musí všechno naučit... žena je zlá, hloupá a nemá pochopení. Když se jeho malá dcerka dozví, že tatínek není doma jen kvůli nějakým raketám za kopcem, tajně odejde do zasněnženého lesa je zničit. Předěl, hledání dívenky jednotkami ČSLA. Konec nebudu spoilerovat.. urzne či neumrzne ?. :-))) ! No peklo. Tady opravdu zaujmou jen ty záběry z těch cvičení. Zejména průlety Hindů a útoky Suchojů raketami, stály opravdu za vidění. Dávám jedno BVP. *(23.2.2014)

Keby ty raketa neboli... čs lidově-demokratická armáda byla dobrá na hledání ztracených dětí. Úsměvné a usměvně naivní povídky odděl(a)ené střelbou snad ze všeho, co mohlo před kamerou vypadat moderně. Podobné masové vojenské akce jsme viděli snad jenom v Copak je to za vojáka. Film je samozřejmě poznamenaný bezskrupulózní propagandou, ale našince jistě potěší mnoho známých mladých tváří (v čem jste kdy viděli Broňka Černého anebo ještě štíhlého Václava Koptu?). Dejdar měl sakra pech, za to Janek slízl smetanu (taky kuriózní obsazení).(31.5.2014)

• lubospoti

Naivita, až přílišná idyličnost, ve většině povídek chybějící pointa a "nenápadná" agitace dělají ze snímku až nechtěně zábavnou záležitost. Tenhle film vznikl s jasným účelem - ukázat vojáky v tom nejlepším světle. Těžko říct, jestli se mu to v době svého vzniku povedlo. Ale podle toho, že rozhodně nejde o všeobecně známý snímek, bych řekl, že příliš nepovedlo.(23.8.2019)

Mne se to libilo. Temi naivnimi dialogy jsem se bavil a ono mirove poslani tohoto, pro me dosud neznameho filmu bylo ve finale mile. Usmevne "drama", ktere ukazuje priority vojaku v zakladni vojenske sluzbe nebo tuzby dospivajicich studentek. Dnes uz se da tento snimek povazovat za film pro pametniky:-). Zajimave herecke obsazeni.(14.1.2017)

• Gulde

Byl by to dobrý film - na tehdejší dobu tam prakticky není žádná propaganda a i docela zajímavé náměty jsou tam. Ale co to poslalo ke dnu, byla stopáž a střih. Hodinu a půl dlouhý film bez nějaké výrazné nosné dějové linky, jinak slepenec několika povídek. Než se vůbec rozkoukám a začnu vnímat děj, mám smůlu, protože ten už se velice nenápadně přesunul zase k další "povídce". Byl by to dobrý námět na kratší seriál, nebo tak dva až tři filmy. Takhle je to bohužel docela promrhaný potenciál.(17.7.2016)

• - Odborným poradcom filmu bol zástupca veliteľa Západného vojenského okruhu ČSĽA generálporučík Florián Rygál. (marlon)

• - K roku 2013 jediný film, ve kterém hrál zpěvák Janek Ledecký. (M.B)