Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Povídkový snímek líčí ve čtyřech krátkých, bohužel nepříliš nápaditých, námětově stereotypních příbězích osudy vojáků. Často prozrazují silný výchovný akcent: jednou vypráví, jak přátelské pouto vznikne mezi mazákem a nováčkem, kteří společně cestují pro opravený tank, jindy se sblíží vojáci a studenti na společné bramborové brigádě. Nechybí ani melodramatická linka, která upozorňuje na osobní oběti, které život v zeleném vyžaduje, třeba když se důstojníkovi rozpadne manželství poté, co je přeložen do vzdálené posádky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Oficiální text distributora prakticky dokonale shrnul celý film. Ten začíná efektními záběry na vojenské cvičení ČSLA a plynule přechází do první povídky kdy tankista mazák Vašut dusí holuba, aby se pak v chvílích nejtěžších ukázal jako správnej kámoš. Předěl, cvičení ČSLA. Povidka dvě je o nasazení roty záklaďáků na bramborovou brigádu, kde se setkají i s brigádou studentek a paní profesorka i velitel roty mají co dělat aby na večerní diskotéce v kulturáku, kterou předseda JZD sběračům za odměnu zařídí, slečny neřišly do jiného stavu. Mně osobně nejvíce zaujal asi 17 letá dívka, která si na diskárnu, kde zhrál z LP Kája Gott vzala na sebe tričko s Mickey Mousem...Prostě kočka, kdo by jí odolal ! Předěl, cvičení ČSLA. Velitel Dejdar, si v časopise Voják podal inzerát na seznámení a ozvala se mu dívka. Dokonce za ním přijela i na posádku a na večerní zábavu. Jenže je tam mladý Ledecký - zpěvák vojenské kapely, který mu ji nejen přebere, ale i zbaví i věnečku... Předěl, cvičení ČSLA. Kvůli vyhrocené mezinárodní situaci, kterou způsobili zlí Američané parkující Pershingy v lese v Bavorsku (jak o tom z rádia informuje legendární socialistický plk. jiří Soldát) je rota BVP na Štědrý den vyhnána také do lesa (na druhou stranu kopce) bránit vlast. Vede jí velitel, na kterého se doma žena zlobí, že je pořád pryč. Marně se jí snaží vysvětlit, že má velkou odpovědnost, za svý ty kluky v rotě , které musí všechno naučit... žena je zlá, hloupá a nemá pochopení. Když se jeho malá dcerka dozví, že tatínek není doma jen kvůli nějakým raketám za kopcem, tajně odejde do zasněnženého lesa je zničit. Předěl, hledání dívenky jednotkami ČSLA. Konec nebudu spoilerovat.. urzne či neumrzne ?. :-))) ! No peklo. Tady opravdu zaujmou jen ty záběry z těch cvičení. Zejména průlety Hindů a útoky Suchojů raketami, stály opravdu za vidění. Dávám jedno BVP. * ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Výmluvný normalizační produkt nepochybně určený především kasárenským biografům, jak to napovídá klíčové téma – neukojené tělo vojínovo čelící řádu, znetvořenému jazyku a popkultuře. Usouvztažnění příslušných tělesných nesnází s obětí míru a se stálou hrozbou Západu (zhmotněnou rozhlasovou zpravodajskou relací o cvičení vojsk Severoatlantického paktu) pak ospravedlňuje jakékoliv tuhnutí páchnoucích stojatých vod, zaměňovaných až do Listopadu se Životem. Znesvěcení zelené barvy. ()

Reklama

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Lidsky hřejivé příběhy z dva roky trvajícího pekla s bizarní dramaturgií (neuchopitelné předěly mezi povídkami, chybějící pointy, přehlídky studenoválečnické techniky), new age muzikou u které holky přicházejí o věneček a násilně našroubovaným Slovenskem jsou plné buzerujících svobodníků (Dejdar, Vašut) a vzájemného porozumění na rotě. Závěrečné mírové poselství je jak vystřižené z telemostu mezi NDR a Československem a jasně ukazuje, že za zkažené Vánoce může zas a znovu pakt Severoatlantické aliance. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Keby ty raketa neboli... čs lidově-demokratická armáda byla dobrá na hledání ztracených dětí. Úsměvné a usměvně naivní povídky odděl(a)ené střelbou snad ze všeho, co mohlo před kamerou vypadat moderně. Podobné masové vojenské akce jsme viděli snad jenom v Copak je to za vojáka. Film je samozřejmě poznamenaný bezskrupulózní propagandou, ale našince jistě potěší mnoho známých mladých tváří (v čem jste kdy viděli Broňka Černého anebo ještě štíhlého Václava Koptu?). Dejdar měl sakra pech, za to Janek slízl smetanu (taky kuriózní obsazení). ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Tenhle povídkový film si v kontextu doby kladl za cíl hlavně pobavit. Hledat v něm něco víc by byla asi marná činnost. Já si připomenul, když jsem dospíval, jak jsem byl taky s holkami na bramborové brigádě. Film byl natočený v polovině osmdesátých let, a škoda jen, že režisér nenatočil víc podobných, či lepších filmů. ()

Zajímavosti (5)

  • Interiér i exteriér kasáren točen v posádce ve městě Stříbro. (sator)
  • Odborným poradcom filmu bol zástupca veliteľa Západného vojenského okruhu ČSĽA generálporučík Florián Rygál. (marlon)
  • Povídky jsou proloženy záběry z vojenského cvičení armád Varšavské smlouvy Štít 84. (sator)

Reklama

Reklama